• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moose Jaw - Saskatchewan

  Przeczytaj także...
  Tama – rodzaj budowli regulacyjnej stosowanej w hydrotechnice, służącej wytworzeniu i utrwaleniu nowego brzegu na cieku. Ten rodzaj budowli jest więc stosowany przy regulacji rzek, celem wytworzenia nowego brzegu oraz jego utrwalenia, tzn. zabezpieczenia przed niszczącym działaniem przede wszystkim przepływającej w cieku wody powodującej erozję boczną, ale i równocześnie także innych czynników powodujących erozję.Moose Jaw Warriors – juniorska drużyna hokejowa grająca w WHL w dywizji wschodniej, konferencji wschodniej. Drużyna ma swoją siedzibę w Moose Jaw w Kanadzie.
  Rezerwuar (fr. réservoir) – zbiornik służący do przechowywania substancji. Znaczenie pojęciowe bardzo szerokie – od najczęściej stosowanego w kontekście przechowywania cieczy (rezerwuar wody) do specjalistycznego (np. rezerwuar zarazków).

  Moose Jaw – miasto w Kanadzie w południowo-środkowej części prowincji Saskatchewan, nad rzeką Moose Jaw. Ze względu na liczne parki i inne atrakcje, takie jak Casino Moose Jaw, miasto jest popularnym w prowincji ośrodkiem turystycznym.

  Liczba mieszkańców Moose Jaw wynosi 32 132. Język angielski jest językiem ojczystym dla 92,5%, francuski dla 1,4% mieszkańców (2006).

  Historia[]

  Przecięcie rzek Moose Jaw i Thunder Creek zostało wybranym w 1881 r. jako miejsce usytuowania oddziału Transkanadyjskiej Kolei będącej znaczącym spoiwem dla jedności Konfederacji Kanady. Woda znajdująca się w tym miejscu była konieczną dla ówczesnych lokomotyw parowych. Budowę osady zaczęto w 1882 r. a w 1903 r. otrzymała prawa miejskie. Kolej odgrywała bardzo ważną rolę we wczesnym okresie rozwoju miasta. W 1883 r. została wybudowana tama na rzece tworząc Rezerwuar wody.

  Konfederacja Kanady (ang. Confederation of Canada, fr. Confédération canadienne) – akt prawny tworzący unię czterech kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej odtąd zwanych Dominium Kanady lub Kanadą. Konfederacja została zawarta w 1867, a jej finalizacją była Ustawa o Ameryce Brytyjskiej uchwalona przez Parlament Brytyjski i podpisana przez królową Wiktorię. Konfederacja weszła w życie 1 lipca 1867. Rocznica tej daty obchodzona jest w Kanadzie jako święto narodowe Canada Day/Fête du Canada – Dzień Kanady.Kolej Transkanadyjska – linia kolejowa łącząca Montreal z Vancouver - dwa portowe miasta na przeciwnych krańcach Kanady. Lina kolejowa używana jest przez kanadyjskie przedsiębiorstwo kolejowe Canadian Pacific Railway.

  Sport[]

 • Moose Jaw Warriors – klub hokejowy
 • Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Lokomotywa parowa (również parowóz) – lokomotywa napędzana maszyną parową lub rzadziej turbiną parową. Para pochodzi z kotła opalanego węglem, rzadziej drewnem, ropą czy mazutem, a w parowozach bezogniowych z zasobnika pary.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Saskatchewan – prowincja Kanady leżąca w środkowej części kraju. Od wschodu graniczy z Manitobą, od zachodu z Albertą, od północy z Terytoriami Północno-Zachodnimi oraz na południu ze stanami USA Montana i Dakota Północna. Saskatchewan posiadając prostoliniowe granice ma kształt niemal idealnego trapezu. Największym miastem prowincji jest Saskatoon. Drugim co do wielkości i zarazem stolicą prowincji jest Regina. Do innych znaczniejszych miast należą Prince Albert, Moose Jaw, North Battleford, Yorkton i Swift Current. Zobacz też pełną listę jednostek samorządowych Saskatchewanu

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.