• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moonspell  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Fernando Miguel Santos Ribeiro (ur. 24 sierpnia 1974 w Lizbonie), znany również jako Langsuyar - portugalski wokalista i poeta. Fernando Ribeiro znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Moonspell. W 1998 roku wraz z zespołem Daemonarch nagrał album pt. Hermeticum. Od 2009 roku współtworzy także grupę Orfeu Rebelde. Felietonista portugalskiego czasopisma muzycznego Loud!.The Gathering – holenderski zespół muzyczny, który był pionierem gothic metalu i jednym z prekursorów tego gatunku. Jako jeden z pierwszych zespołów doom-metalowych dołączył damski wokal do męskiego growlingu. Obecnie zespół tworzy muzykę w klimacie trip rocka z elementami rocka progresywnego i atmosferycznego, który ma jeszcze większe powodzenie wśród odbiorców.

  Moonspell - portugalska grupa grająca muzykę, którą klasyfikuje się jako połączenie black i gothic metalu. Powstała w roku 1989 jako Morbid God, a w roku 1992 muzycy przyjęli obecną nazwę. Podczas swojej długoletniej działalności zespół balansował pomiędzy wieloma gatunkami muzyki metalowej, niejednokrotnie umieszczając także elementy muzyki ludowej.

  Waldemar Sorychta (ur. 1967 w Zabrzu) – polski muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista i producent muzyczny. W latach 80. XX w. wyemigrował z Chorzowa wraz z rodziną do Niemiec. Działalność artystyczną rozpoczął w 1986 w dortmundzkim zespole thrash-metalowym Despair, w którym grał na gitarze oraz produkował nagrania. W tym samym czasie pracował jako producent również poza Despair. Wśród pierwszych płyt wyprodukowanych przez Sorychtę znalazły się: debiut szwedzkiej formacji Unleashed pt. Where No Life Dwells (1991) oraz drugi album Tiamat – The Astral Sleep (1992).Immortal – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1990 roku w Bergen z inicjatywy basisty i wokalisty Olve "Abbatha" Eikemo, gitarzysty Haralda "Demonaza" Nævdala oraz perkusisty Gerharda "Armagedda" Herfindala. Do 2010 roku ukazało się osiem albumów studyjnych formacji cieszących się niejednoznacznym przyjęciem ze strony krytyków muzycznych jak i publiczności. Ostatni wydany w 2009 roku album pt. All Shall Fall, odniósł największy sukces komercyjny w historii działalności Immortal. Wydawnictwo dotarło m.in. do 162. miejsca listy Billboard 200 w Stanach Zjednoczonych. Pomimo sukcesu grupa utrzymuje swe przywiązanie do artystycznego podziemia, odrzucając m.in. nominację do nagrody norweskiego przemysłu muzycznego Spellemannprisen.

  Na ostatnich albumach grupa odeszła od tematyki okultyzmu oraz wampiryzmu. Album The Antidote, jak i Memorial prezentuje powrót do stylistyki blackmetalowej. Utwory w większości wykonywane są w języku angielskim ale można spotkać także fragmenty lub całe utwory w języku portugalskim.

  Grupa niejednokrotnie gościła w Polsce, między innymi na katowickim festiwalu Metalmania oraz Seven Festival.

  Wampir – fantastyczna istota, żywiąca się ludzką krwią, prawie nieśmiertelna, o ludzkiej postaci i charakterystycznych wydłużonych kłach. Wampirom przypisywane są liczne zdolności paranormalne, m.in. regeneracja, hipnoza, wyczulony słuch, niezwykła prędkość oraz ogromna siła.Hunter Fest - festiwal rockowo-metalowy organizowany w latach 2004-2009. Zespół Hunter był gospodarzem z uwagi na to, że impreza odbywała się w rodzinnym mieście muzyków - Szczytnie, a organizacją zajmowała się Agencja, którą prowadzi Arkadiusz Michalski, ówczesny menedżer zespołu. Powodem zorganizowania festiwalu było zlikwidowanie popularnego cyklu Rock w Ruinach, odbywającego się z okazji Dni i Nocy Szczytna.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Muzycy
 • 3 Dyskografia
 • 3.1 Albumy studyjne
 • 3.2 Single
 • 3.3 Inne
 • 4 Teledyski
 • 5 Nagrody i wyróżnienia
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • 8 Linki zewnętrzne


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".
  Memorial – siódma studyjna płyta portugalskiej grupy muzycznej Moonspell. Ukazała się 24 kwietnia 2006 roku. Wydawnictwo uzyskało status złotej płyty w Portugalii sprzedając się w nakładzie 10 000 egzemplarzy. Nagrania dotarły do 1. miejsca portugalskiej listy sprzedaży.
  The Antidote – szósty studyjny album portugalskiej grupy muzycznej Moonspell. Płyta reklamowana, jako powrót do korzeni. Premiera miała miejsce 29 września 2003. Do płyty została dołączona książka O Antídoto. Nagrania dotarły do 4. miejsca portugalskiej listy sprzedaży. Z kolei we Francji płyta uplasowała się na 125. miejscu tamtejszej listy sprzedaży.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Night Eternal – dziewiąty album studyjny portugalskiej grupy muzycznej Moonspell. Wydawnictwo ukazało się 19 maja 2008 roku nakładem wytwórni muzycznych SPV GmbH i Steamhammer Records. Płyta dotarła do 3. miejsca portugalskiej listy przebojów. Z kolei we Francji album Night Eternal dotarł do 144. miejsca tamtejszej listy przebojów.
  Anneke van Giersbergen (ur. 8 marca 1973 roku w Sint-Michielsgestel) - holenderska wokalistka, muzyk i kompozytorka. Van Giersbergen znana jest przede wszystkim z występów w grupie muzycznej The Gathering, której była członkinią w latach 1994–2007. Obecnie występuje w grupie muzycznej Agua De Annique, której jest założycielką.
  Sepultura - brazylijska grupa muzyczna wykonująca głównie death metal i thrash metal, powstała w 1984 z inicjatywy Maxa i Igora Cavalerów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.035 sek.