• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moon - zespół muzyczny

  Przeczytaj także...
  Christ Agony – polska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku w Polsce. Powstała w 1990 roku w Morągu. W 2003 roku w wyniku konfliktu z ówczesnym wydawcą formacja została rozwiązana. W 2005 roku wokalista i gitarzysta Cezary Augustynowicz powołał zespół Union, pozostając jedynym członkiem oryginalnego składu Christ Agony. Tego samego roku formacja wydała jedyny album zatytułowany Christ Agony. W 2007 roku Augustynowicz wznowił działalność Christ Agony w odnowionym składzie, natomiast zespół Union został rozwiązany.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
  Black metal – jeden z podgatunków heavy metalu, powstały na początku lat 80. XX wieku w wyniku ewolucji thrash metalu. W latach 80. określenie "black metal" było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów mających satanistyczne teksty i otoczkę, bez względu na styl muzyczny. Black metal był czymś w rodzaju podgatunku występującego wśród ówczesnych gatunków metalu (jak heavy, speed czy thrash metal ), pionierem był brytyjski zespół Venom, który wprowadził do heavy metalu punkowe elementy i grał speed metalowo. Inne zespoły to np. szwedzki Bathory, szwajcarskie Hellhammer i Celtic Frost. Później na przełomie lat 80. i 90. był to już odrębny gatunek operujący charakterystycznym "skrzekliwym" sposobem śpiewania i stylistyką opartą na czarno-białym makijażu typu corpse paint, zapoczątkowanym przez Kinga Diamonda z duńskiego Mercyful Fate. Zespoły "drugiej fali" to między innymi Darkthrone, Satyricon, Emperor. Pierwszym zespołem drugiej fali black metalu był zaczynający jeszcze pod koniec lat 80. Mayhem, który zadebiutował w 1987 r. EP-ką "Deathcrush".

  Moon – polska grupa muzyczna wykonująca black metal. Powstała w 1996 roku w Olsztynie z inicjatywy Cezarego Augustynowicza znanego z formacji Christ Agony. Rok później nakładem Pagan Records ukazał się debiut zatytułowany Daemon's Heart. We wrześniu 1999 roku ukazał się drugi album pt. Satan's Wept. Wkrótce potem grupa została rozwiązana.

  Pagan Records - polska wytwórnia płytowa założona w 1992 roku, zajmująca się wydawaniem płyt oraz promocją wykonawców przede wszystkim death i blackmetalowych. Założona i prowadzona przez Tomasza Krajewskiego. Siedziba wytwórni znajduje się w Świeciu nad Wisłą.Cezary "Cezar" Augustynowicz (ur. 18 grudnia 1970 w Morągu) - polski wokalista, muzyk, kompozytor, autor tekstów i multiinstrumentalista. Znany z wieloletnich występów w grupie muzycznej Christ Agony której był założycielem, zaliczany również do grona najważniejszych muzyków blackmetalowych, którzy wywarli wpływ na rozwój gatunku w Polsce.

  W 2009 roku w odnowionym składzie Moon wznowił działalność. 10 kwietnia 2010 roku ukazała się kompilacja nagrań grupy zatytułowana Devil's Return. 15 września tego samego roku ukazał się trzeci album studyjny formacji pt. Lucifer's Horns.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  Dyskografia[]

  Albumy
 • Daemon's Heart (1997, Pagan Records)
 • Satan's Wept (1999, Pagan Records)
 • Lucifer's Horns (2010, Witching Hour Productions)
 • Kompilacje
 • Devil's Return (2010, Witching Hour Productions)
 • Przypisy

  1. Moon Biography (ang.). www.metal-archives.com. [dostęp 2010-08-18].
  2. Moon podpisał kontrakt na wydanie trzech płyt (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2010-08-18].
  3. Moon i "Rogi Lucyfera" (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-03-01].
  4. Moon pokazuje rogi (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2010-08-18].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.