• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Monwid

  Przeczytaj także...
  Narymunt Gleb (ur. ok. 1300, zm. 2 lutego 1348 nad Strawą) – pierworodny syn wielkiego księcia litewskiego Giedymina.Słonim (biał. Сло́нім, ros. Сло́ним, jid. סלאנים) – miasto w obwodzie grodzieńskim Białorusi przy ujściu Issy do Szczary (dopływ Niemna). 48,8 tys. mieszkańców (2010); przemysł lekki, papierniczy, meblarski, spożywczy, elektromaszynowy, chemiczny; muzeum.
  Giedymin, także Gedymin, lit. Gediminas, biał. Гедымін (Giedymin) (ur. ok. 1275, zm. w grudniu 1341 pod Wieloną) – wielki książę litewski w latach 1316–1341, założyciel dynastii Giedyminowiczów, dziad Jagiełły.

  Monwid (ur. ok. 13131315, zm. 2 lutego 1348 nad Strawą) – książę litewski z dynastii Giedyminowiczów, syn wielkiego księcia Giedymina.

  Życiorys[]

  Dawniej uchodził za najstarszego syna księcia, jednak w świetle nowszych badań uważa się, że Monwid był najmłodszym synem Giedymina. Niekiedy jest identyfikowany z księciem grodzieńskim Patrykiem, jednak mniemanie to zostało odrzucone. Latopisy litewsko-ruskie podają informację, jakoby Monwid otrzymał od ojca Karaczew i Słonim. Według innych źródeł otrzymał księstwo kiernowskie i ta informacja znalazła większe poparcie w historiografii.

  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.Bitwa nad Strawą (Strewą) pomiędzy Wielkim Księstwem Litewskim, a zakonem krzyżackim miała miejsce 2 lutego 1348 roku nad rzeką Strawą (Strewą) w pobliżu Żyżmorów. Była to jedna z bitew krucjat północnych (okres walki o Żmudź).

  Monwid zmarł z całą pewnością przed 1352, gdyż nie został wspomniany w traktacie polsko-litewskim z tegoż roku. Zgodnie z przekazem Kroniki Macieja z Neuenburga i Kroniki czterech zakonów jerozolimskich dwóch braci "króla" litewskiego zginęło samobójczą śmiercią w bitwie nad rzeką Strawą (Bitwa nad Strawą). Jednym z braci był Narymunt Gleb, zaś drugiego z nich badacze identyfikują z Monwidem. Z powodu braku informacji źródłowych nie wiadomo, czy się ożenił i posiadał potomstwo.

  Giedyminowicze - dynastia władców litewskich wywodząca się od wielkiego księcia Giedymina. Jej gałęzią była dynastia Jagiellonów, a także wiele polskich, litewskich i ruskich rodów książęcych.Grodno (biał. Гро́дна Hrodna, lub też: Го́радня, Гаро́дня; ros. Гродно, Grodno; lit. Gardinas; jid. גראָדנע, Grodne; niem. Grodno, Garten) – miasto obwodowe na Białorusi, nad Niemnem, w pobliżu granicy z Polską,siedziba administracyjna obwody grodzieńskiego; 328 000 mieszkańców (2010); ośrodek przemysłowy; port lotniczy, węzeł kolejowy i drogowy, przystań rzeczna; uniwersytet (od 1978); siedziba Związku Polaków na Białorusi i polskiego konsulatu generalnego.

  Przypisy

  1. J. Tęgowski, Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów, Poznań - Wrocław 1999, s. 244.
  2. J. Tęgowski, Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów, Poznań - Wrocław 1999, s. 244–245.

  Bibliografia[]

 • Tęgowski J., Pierwsze pokolenia Giedyminowiczów, Wydawnictwo Historyczne, Poznań - Wrocław 1999, ISBN 83-913563-1-0, s. 244–245.
 • Kiernów, Kierniów (lit. Kernavė) - miasteczko, nieduża miejscowość turystyczna na Wileńszczyźnie na Litwie nad Wilią. Znana z powodu odkryć archeologicznych i nazywana też Litewską Troją. Dawna stolica Litwy. Położona obecnie w okręgu wileńskim, w rejonie szyrwinckim, siedziba starostwa, ok. 40 km od Wilna.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.