• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Montreux

  Przeczytaj także...
  Vaud (fr.: Vaud, niem. Waadt, rom. Vad, wł.: Vaud) – kanton w zachodniej Szwajcarii. Vaud dołączył do Konfederacji Szwajcarskiej w 1803 roku. Nazwa pochodzi od łac. Pagus Waldensis. Stolicą jest Lozanna.The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie.
  Made in Heaven – ostatni studyjny album zespołu Queen, nad którym grupa rozpoczęła pracę jeszcze za życia Freddiego Mercury’ego.
  Pomnik Freddiego Mercury’ego w Montreux

  Montreux – miasto i znany kurort w kantonie Vaud w Szwajcarii, przy wschodnim krańcu Jeziora Genewskiego. W 2003 roku miasto zamieszkiwało 22 897 osób.

  Położone w centrum tzw. Riwiery Szwajcarskiej (lub Vaudyjskiej – franc. Riviera vaudoise), Montreux znane jest od samego przełomu XIX i XX w. jako miejscowość turystyczna. Natomiast jako miasto istnieje od 1961 r., kiedy to na skutek połączenia gmin Châtelard i Planches powstała gmina Montreux. Składa się ona obecnie z blisko 30 dzielnic i osiedli, położonych w większości na stokach opadających ku Jezioru Genewskiemu. Najwyższym punktem gminy jest szczyt Cape au Moine (1941 m n.p.m.), najniższym – tafla jeziora (372 m n.p.m.).

  Jezioro Genewskie (hist. Jezioro Lemańskie, fr. Lac Léman lub Lac de Genève, wł. Lago Lemano lub Lago di Ginevra, niem. Genfersee) – jezioro w Szwajcarii i Francji, położone w obniżeniu tektonicznym między Alpami i Jurą. Największe w Alpach i Europie Zachodniej. Jezioro Genewskie nie zostało uznane największym jeziorem w Szwajcarii ze względu na obszar należący również do Francji.Vladimir Nabokov (właś. Władimir Władimirowicz Nabokow (ros. Владимир Владимирович Набоков); ur. 10 kwietnia/22 kwietnia 1899 w Petersburgu, Imperium Rosyjskie - zm. 2 lipca 1977 w Montreux, Szwajcaria) - pisarz rosyjski i amerykański, tworzący do mniej więcej 1938 roku głównie w języku ojczystym, potem głównie w języku angielskim, autor kilku tekstów w języku francuskim. Z wykształcenia filolog (romanista i rusycysta), krótko studiował zoologię, przez całe życie zajmował się lepidopterologią (liczne artykuły w czasopismach specjalistycznych, praca w harwardzkim muzeum), hobbystycznie układał zadania szachowe, w latach 1941-1959 był wykładowcą literatury na uczelniach amerykańskich.

  Latem 1936 r. w Montreux odbywała się konferencja międzynarodowa dotycząca swobody żeglugi w cieśnina czarnomorskich (Bosfor i Dardanele). 20 lipca 1936 r. podpisana tu została tzw. Konwencja z Montreux, której postanowienia obowiązują do czasów obecnych.

  Montreux jest miejscem dwóch dużych, corocznych festiwali:

  Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
 • jazzowego festival de Jazz de Montreux (od 1967 r.),
 • telewizyjnego The Golden Rose Festival (od 1961 r.).
 • Miasto słynie z pięknego widoku na Jezioro Genewskie. Na głównym placu miasta znajduje się pomnik legendarnego wokalisty zespołu Queen, Freddiego Mercury, autorstwa czeskiej rzeźbiarki Ireny Sedleckiej. W Montreux znajduje się także studio nagraniowe Mountain Studios, w którym nagrywały albumy takie sławy muzyki rozrywkowej jak Queen, Deep Purple, The Rolling Stones czy David Bowie. W 1971 r., gdy Deep Purple nagrywało w Montreux album Machine Head, spłonęło miejscowe kasyno, podpalone przez racę wystrzeloną z pistoletu sygnałowego przez fana Franka Zappy. Wydarzenie to dało początek powstaniu jednej z najsłynniejszych piosenek w historii rocka – „Smoke on the Water”.

  Jean-Jacques Rousseau (ur. 28 czerwca 1712 w Genewie, zm. 2 lipca 1778 w Ermenonville) – genewski pisarz tworzący w języku francuskim, filozof i pedagog, autor koncepcji swobodnego wychowania.Igor Fiodorowicz Strawinski, a. Strawiński; ros.: Игорь Фёдорович Стравинский (ur. 17 czerwca 1882 w Oranienbaumie, zm. 6 kwietnia 1971 w Nowym Jorku) – rosyjski kompozytor, pianista i dyrygent.

  W mieście znajduje się stacja kolejowa Montreux.

  Postacie związane z Montreux[ | edytuj kod]

  Południowa wystawa i łagodny mikroklimat sprawiły, że chętnie spędzali tu zimy arystokraci, artyści, pisarze itp. z chłodniejszych rejonów Europy. Wielu z nich osiedlało się tu na dłużej, wielu twórców upamiętniało ten pobyt w swoich dziełach:

  Mountain Studios to studio nagraniowe w Montreux w Szwajcarii, którego właścicielem w latach 1979-1993 był zespół Queen.Nowa Heloiza (pełny tytuł: Julia, Nowa Heloiza, listy dwojga kochanków, mieszkańców małego miasteczka u stóp Alp) – powieść epistolograficzna napisana przez Jeana Jacques’a Rousseau w 1761 roku.
 • Jean-Jacques Rousseau umieszcza w Clarens Julię, bohaterkę wydanej w 1761 r. Nowej Heloizy, a w powieści przywołuje wielokrotnie krajobrazy okolic Montreux;
 • w latach 1833–1873 w Vernex i Glion kilkakrotnie przebywał i leczył gruźlicę Hans Christian Andersen, który tu napisał m.in. „Królową Śniegu”;
 • wiosną 1857 r. przez kilka tygodni (prawdopodobnie w pensjonacie Verte Rive w Clarens) przebywał wielki admirator twórczości J.J. Rousseau, Lew Tołstoj;
 • w latach 1893–1898 kilkakrotnie spędzała tu po kilka tygodni w „Hôtel des Alpes” w Territet cesarzowa Elżbieta Bawarska, znana jako Sissi; jej ostatni pobyt miał miejsce w „Grand-Hôtel” w Caux – rozpoczął się 30 sierpnia, zaledwie na 11 dni przed śmiercią;
 • w „Pension des Tilleuls” w Clarens, a następnie w „Hôtel du Châtelard” i w „Hôtel des Crêtes”, a w końcu w willi „La Pervenche” (zajmowanej wcześniej przez dyrygenta Ernesta Ansermeta) mieszkał w latach 1910–1915 wybitny kompozytor Igor Strawinski;
 • w 1922 r. w drewnianej willi zwanej „Pension de la Forêt” w Chamby mieszkał Ernest Hemingway, który umiejscowił tu akcję kilku rozdziałów swej pierwszej powieści Pożegnanie z bronią;
 • w klinice Val Mont w Glion leczył się pionier lotnictwa Alberto Santos-Dumont; później w latach 1927–1932 mieszkał w tej miejscowości w „Villa Ribaupierre”;
 • wiosną 1930 r. w związku z chorobą żony Zeldy, leczonej w klinice Val Mont w Glion, przebywał tu amerykański pisarz Francis Scott Fitzgerald; pobyt ten znalazł odbicie w rozdziałach 8 i 9 powieści Czuła jest noc;
 • od 1960 r. aż do śmierci w roku 1977 w jednym z hoteli żył tu znany rosyjski pisarz, Vladimir Nabokov.
 • W Montreux ostatnie lata i dni swojego życia spędzał Freddie Mercury chory na AIDS. Nagrał i skomponował tu swoje ostatnie utwory w październiku 1991 roku. Zauroczony miejscowym klimatem świąt i widokiem na Jezioro Genewskie skomponował tu swoją ostatnią piosenkę A Winter’s Tale. Artystę upamiętnia statua, znajdująca się przy nabrzeżu, ukazująca go w jego charakterystycznej, triumfalnej pozie. Została ona także wykorzystana na okładce płyty zespołu Queen Made in Heaven.
 • W Montreux są organizowane co roku najważniejsze europejskie zawody scooteringowe na których pojawiają się najwybitniejsi sportowcy zajmujący się tą dyscypliną. Mistrzostwa te odbywają się niezmiennie, od samego początku w „Empire Skate Building”.

  Chiba (jap. 千葉市 - Chiba-shi) – stolica prefektury Chiba w Japonii, na wyspie Honsiu. Miasto założono 1 stycznia 1921, a 1 kwietnia 1992 zostało oznaczone rządowym rozporządzeniem. Festiwal (łac. festivus - radosny, wesoły, świąteczny) – szereg imprez artystycznych, przeważnie jednego typu (np. filmowych, muzycznych, teatralnych), będących przeglądem osiągnięć w danej dziedzinie, zorganizowanych w jednym czasie i pod wspólną nazwą, często ujętych w ramy konkursu.

  Od 1984 roku w Montreux odbywa się międzynarodowy turniej siatkówki kobiet Montreux Volley Masters. W turnieju kilka razy brały udział polskie siatkarki.

  W dniach 5–11 czerwca 2015 roku miały odbyć się tu Mistrzostwa Europy w Szermierce.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Niemcy Wiesbaden, Niemcy
 • Japonia Chiba, Japonia
 • Francja Mentona, Francja
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Frank Vincent Zappa (ur. 21 grudnia 1940 w Baltimore, zm. 4 grudnia 1993 w Los Angeles) – amerykański muzyk rockowy, jazzowy, wokalista, kompozytor oraz autor tekstów, lider zespołu „The Mothers of Invention”. Także aktor, reżyser, producent i scenarzysta filmowy.
  Warto wiedzieć że... beta

  David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.
  Ernest Ansermet (ur. 11 listopada 1883 w Vevey, Szwajcaria; zm. 20 lutego 1969 w Genewie) – szwajcarski dyrygent, kompozytor i teoretyk muzyki.
  Konwencja z Montreux reguluje prawo morza w cieśninach czarnomorskich (Bosfor i Dardanele). Została podpisana 20 lipca 1936 w Montreux. Postanowienia konwencji obowiązują do czasów obecnych.
  Królowa śniegu (org. Snedronningen) – baśń napisana w 1844 roku przez Hansa Christiana Andersena i opublikowana rok później.
  Muzyka rozrywkowa - to pojęcie określające wszystkie gatunki muzyczne, które posiadają szeroki odbiór publiczny i są zazwyczaj dystrybuowane oraz promowane w obrębie przemysłu muzycznego. Muzyka rozrywkowa pod względem dostępności i rozpowszechniania stoi w opozycji wobec muzyki poważnej czy ludowej, które z natury rzeczy kierowane są do relatywnie nielicznych społeczności (np. kręgi akademickie, ludność lokalna). Muzyka rozrywkowa często bywa niepoprawnie utożsamiana z muzyką pop; należy zauważyć, że muzyka rozrywkowa to szerokie pojęcie, obejmujące wszelkie gatunki muzyki trafiające w gusta różnorodnej publiczności, zaś określenie "muzyka pop" odnosi się do konkretnego gatunku muzycznego.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Pożegnanie z bronią (ang. A Farewell to Arms) – powieść Ernesta Hemingwaya wydana w roku 1929. Pierwsze polskie wydanie ukazało się w roku 1931.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.922 sek.