• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Montreal Expos

  Przeczytaj także...
  Montreal (fr. Montréal) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844-1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.Washington Nationals (popularnie The Nats) - amerykańska drużyna baseballowa z siedzibą w Waszyngtonie, grająca we wschodniej dywizji National League.
  Miami – miasto na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego, w południowo-wschodniej Florydzie, w Stanach Zjednoczonych. Siedziba hrabstwa Miami-Dade, najludniejszego hrabstwa Florydy, a zarazem ósmego najbardziej zaludnionego hrabstwa Stanów Zjednoczonych za sprawą populacji liczącej 2 500 625 mieszkańców. Samo miasto zamieszkiwane jest przez 399 457 osób, co czyni je 42. największym amerykańskim miastem; Miami stanowi centralne i najludniejsze miasto obszaru metropolitalnego South Florida. Według danych US Census Bureau, obszar metropolitalny Miami liczy ok. 5,5 milionów mieszkańców, dzięki czemu jest 7. najludniejszym i 5. największym obszarem miejskim Stanów Zjednoczonych.

  Montreal Expos – nieistniejący klub baseballowy z Montrealu, który przez 36 sezonów występował w Major League Baseball. W 2004 roku zarząd ligi przeniósł zespół do Waszyngtonu. Nowo utworzony klub otrzymał nazwę Washington Nationals.

  Historia[ | edytuj kod]

  Montreal Expos pierwszy mecz w MLB rozegrał 8 kwietnia 1969 roku, pokonując na Shea Stadium New York Mets 11–10. 6 dni później zainaugurował na własnym stadionie Jarry Park w spotkaniu z St. Louis Cardinals. Sezon 1969 zakończył z najgorszym bilansem w lidze z 52 zwycięstwami i 110 porażkami. 15 kwietnia 1977 roku Expos po raz pierwszy zagrali na Stadionie Olimpijskim w obecności 57 592 widzów.

  New York Mets – drużyna baseballowa z Nowego Jorku, grająca we wschodniej dywizji National League. Dwukrotny zwycięzca w World Series.Waszyngton, D.C., formalnie Dystrykt Kolumbii (ang. Washington, D.C. /ˈwɒʃɪŋtən ˌdiːˈsiː/, District of Columbia), potocznie nazywany Waszyngtonem lub D.C. – założona 16 lipca 1790 stolica Stanów Zjednoczonych.

  Dodatni bilans po raz pierwszy zespół osiągnął w sezonie 1979 (95–65), jednak zajął 2. miejsce w National League East za Pittsburgh Pirates. W 1981 roku Expos awansowali do postseason; w National League Championship Series przegrali jednak z Los Angeles Dodgers w pięciu meczach. Montreal Expos dodatni bilans osiągał jeszcze jedenastokrotnie, jednak ani razu nie awansował już do postseason.

  Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.Major League Baseball (MLB) − najważniejsza amerykańska liga baseballu. Uczestniczy w niej 30 drużyn. Składa się z dwóch lig: National League i American League, a każda dzieli się na trzy dywizje (wschodnia, centralna i zachodnia).

  W 2001 roku Jeffrey Loria został nowym właścicielem Montreal Expos. Wkrótce jednak rozpoczął negocjacje w sprawie zakupu klubu Florida Marlins, a po jego nabyciu cały personel Expos (wraz z menadżerem Jeffem Torborgiem), przeniósł do Miami. W efekcie kanadyjski klub pozostał bez właściciela, sztabu trenerskiego oraz skautingu. 29 września 2004 na kilka godzin przed ostatnim meczem Expos z Florida Marlins, który obejrzało 31 395 widzów, zarząd ligi oficjalnie poinformował o przeniesieniu siedziby z Montrealu do Waszyngtonu.

  Shea Stadium – nieistniejący stadion baseballowy w Queens w Nowym Jorku, na którym swoje mecze rozgrywał zespół New York Mets. Arena Meczu Gwiazd w 1964 roku.Los Angeles Dodgers – profesjonalna drużyna baseballowa, występująca w zachodniej dywizji National League ligi Major League Baseball. Siedziba drużyny mieści się w Los Angeles w stanie Kalifornia. Sześciokrotny zwycięzca w World Series.

  Sukcesy[ | edytuj kod]

  Czapka Expos
  Koszula Expos
  Czapka i strój domowy Montreal Expos z lat 1969–1991.
 • National League East Division
 • Mistrz (1): 1981
 • Członkowie Baseball Hall of Fame[ | edytuj kod]

  Zastrzeżone numery[ | edytuj kod]

  Od 1997 numer 42 zastrzeżony jest przez całą ligę ku pamięci Jackie Robinsona, który jako pierwszy Afroamerykanin wystąpił w Major League Baseball i przełamał bariery rasowe.

  Skaut (ang. scout) – w sporcie osoba, której zadaniem jest odwiedzanie klubów sportowych i oglądanie zawodów w celu wyszukania utalentowanych, perspektywicznych osób, którym klub korzystający z usług skauta może zaproponować transfer w celu wzmocnienia własnej kadry.Miami Marlins – drużyna baseballowa grająca we wschodniej dywizji National League, ma siedzibę w Miami w stanie Floryda. Dwukrotny zwycięzca w World Series.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Montreal Expos Historical Moments (ang.). sportsecyclopedia.com. [dostęp 15 września 2012].
  2. 1981 League Championship Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 15 września 2012].
  3. Washington Nationals Team History & Encyclopedia (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 15 września 2012].
  4. Nationals Retired Numbers (ang.). nationals.com. [dostęp 30 marca 2014].
  National League Championship Series (NLCS) – w Major League Baseball po raz pierwszy miały miejsce w 1969 roku po przystąpieniu do National League dwóch nowych zespołów i podzieleniu jej na dwie dywizje: West Division i East Division. Zwycięzcy obydwu dywizji przystępowali do National League Championship Series, zaś wygrany zespół w NLCS do World Series. Początkowo obowiązywał format best-of-five i grano do trzech wygranych meczów. Od sezonu 1985 serie rozgrywane są w formacie best-of-seven.St. Louis Cardinals – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Saint Louis w stanie Missouri. Jedenastokrotny zwycięzca w World Series.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stadion Olimpijski w Montrealu – stadion sportowy w Montrealu, w Kanadzie. Stadion powstał na Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1976 roku i na nim odbyły się najważniejsze dyscypliny sportowe oraz ceremonia otwarcia. Pomimo organizacji Olimpiady, oficjalne ukończenie stadionu nastąpiło w 1977 roku (w trakcie Olimpiady nie został ukończony dach ani ozdobna wieża). Oficjalnie, stadion spłacono 16 grudnia 2006 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.