• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Montreal  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Pokój paryski – traktat pokojowy podpisany w Paryżu 10 lutego 1763 przez Wielka Brytanię, Francję i Hiszpanię. Traktat ten, razem z traktatem podpisanym 15 lutego w Hubertusburgu przez Prusy, Austrię i Saksonię, zakończył wojnę siedmioletnią (1756-1763).Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.
  Île de Montréal (Wyspa Montrealu) z Montrealem zaznaczonym na czerwono
  Pałac Sprawiedliwości (1880)
  Śródmieście nocą w 2005
  Ratusz
  Świątynia masońska w Montrealu
  Stadion Olimpijski w Montrealu

  Montreal (fr. Montréal [mɔ̃ʁeˈal]) – miasto w Kanadzie, nad Rzeką Świętego Wawrzyńca w prowincji Quebec. W latach 1844–1849 Montreal był stolicą Prowincji Kanady.

  LaSalle - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Została utworzona w 2002 roku poprzez włączenie do Montrealu miasta LaSalle.Villeray–Saint-Michel–Parc-Extension - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Jest to najbardziej wieloetniczna dzielnica Montrealu, mieszkają tutaj przedstawiciele 75 narodowości. Najliczniejszymi wśród nich są Włosi, Grecy, Portugalczycy, Wietnamczycy i Haitańczycy. Mimo wielu imigrantów, francuski pozostaje najpowszechniej używanym językiem w dzielnicy. Ze względu na dużą liczbę imigrantów z Ameryki Łacińskiej, język hiszpański pełni rolę drugiego języka.

  Jest to drugie co do wielkości miasto Kanady, największy port morski wschodniej części kraju oraz główny ośrodek gospodarczy i kulturalny francuskojęzycznej części Kanady. Powstał jako niewielka osada francuska na cześć królewską nazwany Mont Royal – „Wzgórze królewskie” – stąd obecna nazwa.

  Liczba mieszkańców wynosi 1,6 mln po amalgamacji z dzielnicami przedmiejskimi z 1 stycznia 2002 (zespół miejski 3,5 mln, 2001). Miasto jest podzielone na 25 dzielnic (fr. arrondissements). Niektóre z nich zostały przyłączone do Montrealu w 2001 roku na skutek decyzji rządu prowincji Quebec. Wywołało to sprzeciw mieszkańców przyłączonych dzielnic i w następstwie referendum z czerwca 2004 roku. 1 stycznia 2006 roku część z nowo przyłączonych dzielnic, zamieszkiwanych przez 13% dotychczasowej populacji miasta, odłączyło się od Montrealu.

  Air Transat – kanadyjskie linie lotnicze. Siedziba firmy mieści się w Montrealu. Firma założona w 1986, inauguracyjny lot odbył się 14 listopada 1987 z Montrealu do Acapulco.Uniwersytet McGill (ang. McGill University) - anglojęzyczny uniwersytet w Montrealu, w Kanadzie. Założony w 1821 roku, w 2002 miał 30 580 studentów. Dzięki inicjatywom uniwersytetu powstały futbol kanadyjski i futbol amerykański. Według rankingów U.S. News & World Report jest jednym z najlepszych uniwersytetów na świecie.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Historia
 • 2.1 Panowanie francuskie
 • 2.2 Panowanie brytyjskie
 • 2.3 Kanadyjska metropolia
 • 3 Demografia
 • 4 Edukacja
 • 5 Transport
 • 6 Sport
 • 7 Dzielnice Montrealu
 • 8 Miasta partnerskie
 • 9 Zobacz też
 • 10 Przypisy
 • Położenie[]

  Zespół miejski jest położony przede wszystkim na dwóch wyspach, Île de Montréal i Jésus, leżących tuż na wschód od zbiegu Rzeki Św. Wawrzyńca i rzeki Ottawa. Wyspy opływa główny nurt Rzeki Św. Wawrzyńca i jej dwie odnogi, rzeki: Rivière des Mille Îles i Rivière des Prairies.

  Port lotniczy Montreal-Mirabel – port lotniczy położony 39 km na północny zachód od Montrealu, w prowincji Quebec, w Kanadzie. Port lotniczy został otwarty 4 października 1975. Był największym port lotniczy w świecie pod względem planowanej powierzchni 39 660 ha (396,6 km²). Port lotniczy Dammam, który został zakończony w 1999 r. przekroczył tę powierzchnię.Saint-Laurent - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Jest jedną z największych dzielnic pod względem powierzchni. Została nazwana na cześć Wawrzyńca z Rzymu (Laurent to po francusku Wawrzyniec), starożytnego męczennika chrześcijańskiego. Saint-Laurent była samodzielnym miastem do 2002 roku, od 1 stycznia 2002 jest dzielnicą Montrealu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Irokezi (nazwa własna: Haudenosaunee) – liga plemion (Mohawków, Oneidów, Onandagów, Kajugów i Seneków, a od września 1722 także Tuskarorów) Indian Ameryki Północnej zamieszkujących tereny na wschód od Wielkich Jezior i na południe od Rzeki św. Wawrzyńca, czyli północną część stanów Nowy Jork, Pensylwanii i Maine, niemal cały stan Vermont oraz południowe obszary kanadyjskich prowincji Quebec i Ontario.
  Miasteczko uniwersyteckie, także miasteczko akademickie – część miasta, w której znajdują się budynki uniwersytetu, akademii lub innej szkoły wyższej, m.in. biblioteka, domy studenckie i in.
  Longueuil – miasto w Kanadzie, w prowincji Quebec, w regionie Montérégie, nie jest częścią żadnego MRC (razem z kilkoma pobliskimi miastami tworzy terytorium równoważne Longueuil). Miasto leży nad Rzeką Świętego Wawrzyńca naprzeciwko Montrealu i stanowi część jego aglomeracji. Longueuil jest piątym co do wielkości miastem Quebecu i dziewiętnastym pod względem wielkości miastem Kanady.
  Verdun - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Do 2002 roku stanowiła samodzielne miasto o tej samej nazwie. Dzielnica obejmuje obszar na południu wyspy Île de Montréal oraz wyspę Île des Sœurs.
  Montréal-Nord - jedna z dziewiętnastu dzielnic Montrealu. Miasto Montréal-Nord powstało w 1915 roku poprzez odcięcie części parafii Sault-aux-Récollets. W 2002 roku zostało przyłączone do Montrealu jako jego dzielnica. Dzielnica położona jest nad rzeką Rivière des Prairies.
  ATP World Tour Masters 1000, zwyczajowo Masters Series – cykl dziewięciu tenisowych turniejów męskich, rozgrywanych w czasie sezonu tenisowego w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Są to najważniejsze imprezy w kalendarzu imprez męskich, zaraz po turniejach wielkoszlemowych i ATP World Tour Finals, rozgrywanym na zakończenie sezonu. W latach 1990-1999 cykl dziewięciu turniejów nosił nazwę Mercedes Super 9. Najwięcej zwycięstw w zawodach tej rangi odnieśli: Rafael Nadal (26 triumfów), Roger Federer (21 triumfów) i Andre Agassi (17 triumfów).
  Grande Bibliothèque du Québec (pl. Wielka Biblioteka Quebecu) - to znajdująca się w Montrealu biblioteka narodowa kanadyjskiej prowincji Québec. Jej zbiory są częścią zbiorów Biblioteki narodowej Québecu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.057 sek.