• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Montparnasse

  Przeczytaj także...
  Société nationale des chemins de fer français, SNCF (z fr. Narodowe Towarzystwo Kolei Francuskich) – francuski państwowy przewoźnik kolejowy powstały w 1938 roku, będący jednym z największych przedsiębiorstw we Francji. Prezesem SNCF jest Guillaume Pepy.Café du Dôme (Kawiarnia pod Kopułą) – restauracja w paryskiej dzielnicy Montparnasse przy bulwarze Montparnasse 109, na rogu rue Delambre.
  Cmentarz Montparnasse (fr. Cimetière du Montparnasse) jest jednym z najsławniejszych paryskich cmentarzy. Znajduje się w południowo-wschodnim fragmencie Paryża (Montparnasse) w XIV dzielnicy.

  Montparnasse -– południowo-zachodnia dzielnica (quartier) Paryża, położona głównie na terenie XIV dzielnicy tego miasta. Rejon ten rozpoczyna się od granic ogrodu Luksemburskiego i rozciąga się w kierunku południowo-zachodnim, aż do granic administracyjnych ścisłego Paryża.

  Le Marais (z fr. marais = bagna) – część Paryża na północnym brzegu Sekwany na terenie Trzeciej i Czwartej Dzielnicy określana tą wspólną historyczną nazwą. Znajduje się w trójkącie między Centrum Pompidou, Placem Bastylii i Placem Republiki. Najważniejszą arterią dzielnicy jest Rue de Rivoli. Uchodzi za jeden z najbardziej malowniczych fragmentów metropolii, chętnie odwiedzany przez turystów.Catherine Deneuve, właśc. Catherine Dorléac (ur. 22 października 1943 w Paryżu) – francuska aktorka filmowa, określana często mianem pierwszej damy francuskiego kina.

  W latach 30. XX w. przeniosła się do tej dzielnicy „bohema artystyczna”, wcześniej okupująca Montmartre, która następnie opuściła ją na początku lat 50. przenosząc się głównie do dzielnicy Le Marais, ze względu na rozbudowę centrum biznesu (Wieża Montparnasse) i wzrost kosztów utrzymania.

  Pablo Ruiz Picasso właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ur. 25 października 1881 w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 w Mougins) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W latach 70. XX w. dzielnica ta podupadła, gdyż wielki biznes przeniósł się do dzielnicy La Défense. W latach 90. XX w. podjęto jednak starania nad odzyskaniem starego charakteru tej dzielnicy, co się częściowo udało.

  Aktualnie Montparnasse, z wyjątkiem okolic Wieży Montparnasse, ma charakter spokojnej, średnio zamożnej dzielnicy mieszkaniowej, oddalonej od zgiełku ścisłego śródmieścia. Stała się ponownie popularna wśród artystów – ale są to obecnie głównie ludzie związani ze sztuką filmową (np: Catherine Deneuve, Roman Polański i wielu innych).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W samym centrum dzielnicy znajduje się Wieża Montparnasse, która jest wysokim, na wpół opuszczonym wieżowcem biurowym, z którego rozciąga się jednak jedna z najładniejszych panoram miasta. Niedaleko od Wieży znajduje się największy w Paryżu węzeł komunikacyjny Gare du Montparnasse, łączący stację metra, RER i SNCF, a także cmentarz Montparnasse, miejsce pochówku wielu wybitnych Francuzów. Wokół Wieży znajduje się rodzaj centrum rozrywkowego Paryża, z licznymi restauracjami, kawiarniami, teatrami i kinami, który stanowi tańszą alternatywę dla centrum rozrywkowego znajdującego wzdłuż bulwaru Clichy, po drugiej stronie miasta.

  Roman Polański (ur. 18 sierpnia 1933 w Paryżu) – francusko-polski, oraz przez kilka lat hollywoodzki reżyser, scenarzysta, aktor oraz producent filmowy, który w 1975 przyjął obywatelstwo francuskie. W czasie swojej kariery kręcił filmy w Polsce, Wielkiej Brytanii, Ameryce i Francji. Wykształcony w łódzkiej szkole filmowej jest jej najbardziej rozpoznawalnym na świecie absolwentem. Jego pierwszy film pełnometrażowy Nóż w wodzie (1962) otrzymał nominację do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny, lecz przegrał z 8½ Federico Felliniego. Otrzymał łącznie pięć nominacji do Oscara, a także wiele innych nagród w tym Złotą Palmę w Cannes za film Pianista (2002). W tym samym roku za ten sam film otrzymał również Oscara za najlepszą reżyserię.Réseau express régional d’Île-de-France, RER (z fr. Szybka Sieć Regionalna Île-de-France) – regionalna sieć kolejowa wokół aglomeracji paryskiej.
  Panoramiczny widok na XIV dzielnicę z Wieżą Montparnasse i Gare du Montparnasse w centrum
  Panoramiczny widok na XIV dzielnicę z Wieżą Montparnasse i Gare du Montparnasse w centrum

  Galeria zdjęć[ | edytuj kod]

 • Boulevard Montparnasse

 • Rue de Rennes, w tle Wieża Montparnasse

 • Modigliani, Picasso i Salmon, przed kawiarnią La Rotonde, zdjęcie Jeana Cocteau z 1916 roku

 • Kawiarnia La Rotonde w 2002 roku

  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Jean Maurice Eugène Clément Cocteau fr.: ʒɑ̃ kɔkto (ur. 5 lipca 1889 w Maisons-Laffitte, zm. 11 października 1963 w Milly-la-Forêt) – francuski poeta, dramaturg, reżyser filmowy, scenarzysta, malarz, a także choreograf sceniczny i menedżer bokserski.
 • Café du Dôme w 2002 roku

 • Warto wiedzieć że... beta

  Montmartre - historyczny fragment Paryża, położony na wzgórzu o tej samej nazwie, znajdujący się w XVIII dzielnicy miasta.
  La Défense – nowoczesna dzielnica biurowo-wystawienniczo-mieszkalno-handlowa w aglomeracji paryskiej, we Francji, znajdująca się formalnie na terenie trzech gmin Nanterre, Courbevoie i Puteaux w departamencie Hauts-de-Seine, na zachód od Paryża.
  André Salmon (ur. 4 października 1881 roku w Paryżu- zm. 12 marca 1969, Prowansja)- francuski poeta, krytyk sztuki oraz pisarz. Wraz z Guillaume Apollinairem, propagator oraz obrońca sztuki kubistycznej.
  Amedeo Clemente Modigliani (ur. 12 lipca 1884 w Livorno we Włoszech, zm. 24 stycznia 1920 w Paryżu) – włoski malarz, rysownik i rzeźbiarz pochodzenia żydowskiego. Miał starsze rodzeństwo – Emanuele (ur. 1872), Margherita (ur. 1874) i Umberto (ur. 1878).
  Wieża Montparnasse – wieża i należące do niej centrum handlowe powstałe w latach 1969-1972, w centrum dzielnicy Montparnasse, na avenue du Maine 33 w Paryżu. Wieża ma 59 kondygnacji, w tym 54 pięter przeznaczonych na biura, z których każde ma niemal 2000 m². W sumie wynosi to 112 000 m², a taras tworzący 59. piętro jest dostępny dla zwiedzających. W latach 1972-2009 był najwyższym budynkiem w Paryżu, a w latach 1972-1990 był najwyższym budynkiem w Europie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.