• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Monterey - Kalifornia

  Przeczytaj także...
  Dubrownik (chorw. Dubrovnik, do 1909 r. Ragusa) – miasto i port na południu Chorwacji (Dalmacja), nad Morzem Adriatyckim.Kąpielisko – oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się. Najczęściej znajdują się na brzegu jeziora, morza lub rzeki. Na strzeżonych kąpieliskach o bezpieczeństwo osób kąpiących się dbają ratownicy.
  Monterey Jack lub Jack cheese – półtwardy ser przygotowywany z mleka krowiego produkowany w Monterey w stanie Kalifornia w USA. Posiada bardzo niską zawartość tyraminy, związkowi organicznemu, któremu przypisuje się wywoływanie migreny.
  Widok na Monterey
  Wybrzeże w okolicy Monterey
  Port w Monterey

  Monterey – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w zespole miejskim Salinas-Seaside-Monterey, nad zatoką Monterey (Ocean Spokojny). Liczy około 31 tysięcy mieszkańców (2001).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Monterey Bay – zatoka Oceanu Spokojnego położona w środkowej części wybrzeża Kalifornii, na południe od San Francisco, pomiędzy Santa Cruz i Monterey, któremu dała swoją nazwę.

  Historia[ | edytuj kod]

  Miasto zostało założone w 1770 i pełniło wówczas funkcję hiszpańskiego posterunku wojskowego. W latach 1776–1846 pełniło rolę stolicy kalifornijskich posiadłości Hiszpanii i Meksyku. Prawa miejskie uzyskało w 1889. Znajdowała się tam również misja franciszkańska.

  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  W mieście zlokalizowany jest port rybacki i dominuje przemysł rybny. Znajduje się tu wytwórnia serów Monterey Jack. Miejscowość ma także charakter turystyczny: kąpielisko morskie oraz baza wypadowa w górzyste tereny.

  Nauka, kultura i sport[ | edytuj kod]

  W Monterey znajduje się centrum konferencyjne, którego działalność została zainaugurowana w 1977, instytut studiów międzynarodowych powstały w 1955, kolegium językowe amerykańskiego ministerstwa obrony. W pobliskim Seaside usytuowany jest kampus Uniwersytetu Stanu Kalifornia nad zatoką Monterey (California State University, Monterey Bay, potocznie Cal State Monterey Bay, skrótowiec CSUMB – drugi kampus tej uczelni położony jest w niewiele odleglejszej Marinie).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Mieściła się tu także baza wojskowa Fort Ord (obecnie Fort Ord National Monument).

  W czerwcu 1967 miał tutaj miejsce pierwszy wielki festiwal muzyki rockowej i popularnej. Jest tu także oceanarium Monterey Bay Aquarium, w którym prezentowane są różne gatunki morskich zwierząt (płaszczki, rozgwiazdy, meduzy).

  W okolicach miejscowości znajduje się Big Sur: liczący około 150 km pas skalistego, nieskolonizowanego wybrzeża. Nieliczni mieszkający tam ludzie żyją bez udogodnień cywilizacyjnych. Znajdują się tam liczne gorące źródła.

  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.WeatherTech Raceway Laguna Seca (wcześniej Laguna Seca Raceway oraz Mazda Raceway Laguna Seca) – tor wyścigowy w Monterey w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Jego długość wynosi 3602 m. Tor ma 11 zakrętów.

  Na obrzeżach miasta mieści się, wybudowany w 1957, tor wyścigowy WeatherTech Raceway Laguna Seca.

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Chorwacja Dubrownik (Chorwacja)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wielka Encyklopedia PWN, Warszawa, 2003, t. 18, s. 76, ​ISBN 83-01-13357-0​ t. 1-30, ​ISBN 83-01-13443-7​ t. 5
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oceanarium Monterey Bay Aquarium
 • Baza wojskowa (również: baza wojenna) - specjalnie przygotowany rejon (ośrodek), wyposażony w lotniska (lądowiska), przystanie, koszary, magazyny, warsztaty, szpitale itp., zaopatrzony w zapasy żywności, amunicji, materiałów pędnych i innych oraz mający stałe garnizony; służy do okresowego stacjonowania i bieżącego zaopatrywania wyznaczonych jednostek odpowiednich rodzajów sił zbrojnych oraz stanowi podstawę wyjściową do prowadzenia działań bojowych.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  I Zakon franciszkański to grupa zakonów męskich żyjących według Reguły św. Franciszka zatwierdzonej przez papieża Honoriusza III w 1223 r. Nazwa „zakon” jest nieprecyzyjna; odnosi się do czasów niepodzielonego I Zakonu św. Franciszka, Ordo Fratrum Minorum (1209 -1517).
  Salinas – miasto w USA, w zachodniej części stanu Kalifornia, w pobliżu Oceanu Spokojnego. Około 151 tys. mieszkańców.
  Monterey Bay Aquarium – oceanarium, które mieści się w Monterey, w Kalifornii, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Prawa miejskie – zbiór praw dotyczący mieszkańców miasta, szczególnie istotny w średniowieczu, gdyż wyjmował mieszczan spod jurysdykcji prawa ziemskiego (tzw. prawo dworskie).
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Big Sur - region położony przy centralnym wybrzeżu stanu Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych. Big Sur leży w miejscu, w którym góry Santa Lucia gwałtownie wyrastają z Oceanu Spokojnego. Nazwa „Big Sur” pochodzi z języka hiszpańskiego (el sur grande, pol. wielkie południe; el país grande del sur, pol. wielki kraj południa) i odnosi się do swojej lokalizacji (Big Sur jest położony na południe od Półwyspu Monterey). Region Big Sur oferuje oszałamiające widoki, dzięki którym jest popularny wśród turystów. W Big Sur znajduje się Cone Peak - góra przybrzeżna o wysokości 1571 metrów (jest to najwyższa góra przybrzeżna w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, jest oddalona jedynie 4,8 km od Oceanu Spokojnego).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.