• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Montefiore - osiedle Tel Awiwu  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Styl międzynarodowy – prąd architektury modernistycznej, z którym często jest ona utożsamiana, rozwijający się od około 1922 w Europie, a później na całym świecie.Festiwal Edynburski (ang. Edinburgh Festival) to seria wydarzeń kulturalnych w stolicy Szkocji, Edynburgu. Pojęcie to obejmuje siedem oddzielnych tematycznie festiwali odbywających się co roku w ostatnich tygodniach sierpnia. Pierwszy festiwal zorganizowany został w 1947 roku by ożywić życie kulturalne Szkocji. Obecnie jest to największy festiwal kulturalny na świecie, co roku przybywa nań około 1 milion osób. Cykl rozpoczyna zazwyczaj The Military Tattoo, festiwal orkiestr wojskowych. Ponadto w skład programu wchodzi festiwal teatralny The Fringe, festiwal muzyki poważnej, w tym opery i baletu, Edinburgh International Festival, Film Festival, Book Festival oraz Television Festival.

  Montefiore (hebr. מונטיפיורי) – osiedle mieszkaniowe w Tel Awiwie, znajdujące się na terenie Dzielnicy Szóstej.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Historia
 • 3 Polityka
 • 4 Architektura
 • 5 Kultura
 • 6 Edukacja
 • 7 Religia
 • 8 Gospodarka
 • 9 Infrastruktura
 • 10 Transport
 • 11 Przypisy
 • 12 Linki zewnętrzne
 • Położenie[]

  Osiedle leży na nadmorskiej równinie Szaron. Jest położone we wschodniej części aglomeracji miejskiej Tel Awiwu. Północną granicę osiedla wyznacza ulica Givat HaTahmoshet, za którą znajduje się Północna Strefa Biznesowa Ha-Kirja z Centrum Azrieli. Wschodnią granicę wyznacza Autostrada Ayalon, za którą znajduje się osiedle Bitzaron. Południową granicę stanowią ulice Lincolna, Icchak Sadeh i Beit Oved, za którymi jest osiedle HaRakevet. Na zachodzie, za ulicami Jehuda Halevi, HaHasmonaim i Begina są osiedla Lew ha-Ir i Ha-Kirja.

  Jafa, Jafo, Jaffa (hebr. יפו, Yafo; arab. يافا, Yāfā) – dzielnica Tel Awiwu-Jafy, w 1949 roku połączona z Tel Awiwem w jedno miasto.General Motors Company (w skrócie GM) – amerykański koncern przemysłowy. Jedno z największych przedsiębiorstw na świecie. General Motors, najlepiej znany jest z produkcji samochodów, lecz także obecny jest na rynku produkcji silników okrętowych, instalacji przemysłowych, technologii komunikacyjnych oraz usług finansowych. Spółka publiczna od 20 grudnia 1916 roku notowana na Giełdzie Nowojorskiej (NYSE): GM (tzw. „Wall Street”). Główna siedziba znajduje się w Detroit w stanie Michigan. Koncern zatrudnia około 212 tys. pracowników (2012 r.).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sir (od 1837) Moses Montefiore, żydowski filantrop, ( ur. 24 października 1784 w Livorno, zm. 28 lipca 1885). Od roku 1837 szeryf w Londynie i Middlesex, do 1874 prezes delegacji Żydów brytyjskich, działał energicznie w sprawach swych współwyznawców, pośredniczył na ich rzecz u sułtana i u papieża, (np. w sprawie Edgara Mortary - w 1859 r., choć w tym przypadku - na próżno), oraz w związku z prześladowaniami Żydów w Rumunii (1867). W Palestynie założył przedsiębiorstwa przemysłowe i instytucje społeczne.
  Teatr alternatywny (zwany także: awangardowy, eksperymentalny, laboratoryjny, niezależny, obrzeży, offowy, otwarty, podziemny, studyjny) to teatr poszukujący nowych środków wyrazu w sztuce aktorskiej lub w materii scenicznej, kreujący nowe układy przestrzenne, nowe metody pracy i nowe relacje między aktorem a publicznością.
  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.
  Mekorot (hebr. מקורות; pol. Źródło) państwowe przedsiębiorstwo wodne działające pod nadzorem Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Finansów Izraela.
  Synagoga, bożnica, bóżnica (z stgr. συναγωγή synagoge - zgromadzenie, miejsce zebrań) – żydowski dom modlitwy. W judaizmie miejsce modlitw i zgromadzeń religijnych, również miejsce zebrań społecznych gminy żydowskiej.
  Liberia (Republika Liberii – Republic of Liberia) – państwo położone w Afryce Zachodniej. Sąsiaduje z Gwineą, Wybrzeżem Kości Słoniowej oraz Sierra Leone. Sytuacja gospodarcza i polityczna tego kraju jest nadal niestabilna, co jest skutkiem przewrotów wojskowych i dwóch wojen domowych (1989–1996 i 1999–2003).
  Centrum Azrieli (hebr. מגדלי עזריאלי) – centrum biznesowo-handlowe w osiedlu HaKirja we wschodniej części miasta Tel Awiw, w Izraelu. Centrum składa się z trzech drapaczy chmur, które są najlepiej znanymi budynkami w Izraelu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.