• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Monte Verde

  Przeczytaj także...
  Stanowisko archeologiczne - jest to każdy ślad materialnej działalności ludzkiej w przeszłości. Terminem tym określa się zwarty, oddzielony od innych podobnych wycinek przestrzeni w obrębie którego występują źródła archeologiczne wraz z otaczającym je kontekstem.UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
  Chile (Republika Chile, hiszp. República de Chile) – państwo w Ameryce Południowej, ciągnące się długim pasem na zachodnim wybrzeżu kontynentu nad Oceanem Spokojnym. Stolicą Chile jest Santiago. Graniczy z Peru, Boliwią i Argentyną. Do Chile należą liczne wyspy przybrzeżne i wyspy na otwartym oceanie (w sumie ok. 3 tys.): Juan Fernández, Wyspa Wielkanocna (najbardziej oddalona od innych wysp i lądów zamieszkana wyspa na świecie), Sala y Gómez, San Ambrosio, San Félix, Chiloé, Campana, Santa Inés, Chonos.

  Monte Verde - stanowisko archeologiczne w pobliżu miejscowości Puerto Montt w Chile ok. 56 km od wybrzeży Pacyfiku, odkryte w 1976.

  Tom Dillehay z University of Kentucky i geolog Mario Pino odkryli w 1977 ślady obecności człowieka szacowane na ok. 12,5 tys. lat. Zdaniem Dillehay są to ślady małej osady zamieszkiwanej przez grupę 20-30 osób ok. 12-11,8 tys. lat temu. Datowanie radiowęglowe stanowiska Monte Verde II, w których stwierdzono ślady działalności człowieka wskazuje wiek 15-12,5 tys. lat. Dalsze badania na stanowisku Monte Verde I (1997) przyniosły kolejne artefakty szacowane tą samą metodą na 35-33 tys. lat.

  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.Puerto Montt – miasto w południowym Chile, nad zatoką Ancud (Ocean Spokojny), ośrodek administracyjny regionu Los Lagos. Położone jest u podnóża dwóch wulkanów: Osorno (2652 m n.p.m.) i Calbuco (2002 m n.p.m.).

  Znaleziska wskazują że Monte Verde zamieszkiwała wspólnota zbieracko-łowiecka zamieszkująca 12 podłużnych drewnianych domostw. W każdym z domów znajdowały się jamy wyłożone gliną służące prawdopodobnie do gotowania i ogrzewania.

  Od 2004 Monte Verde znajduje się pod patronatem UNESCO.

  Zapoznaj się również z: kultura Clovis, Calico Early Man Site

  Calico Early Man Site – przypuszczalne stanowisko archeologiczne w pobliżu wymarłej miejscowości Calico w Kalifornii.Kultura Clovis (znana też jako kultura Llano) – prehistoryczna kultura wczesnych mieszkańców Ameryki Północnej. Pojawiła się ok. 13 tys. lat temu na północy Ameryki Północnej. Nazwa kultury pochodzi od miejscowości Clovis w stanie Nowy Meksyk.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Paul G. Bahn: Archeologia - Przewodnik. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo "Arkady" Sp. z o.o., 2006, s. 384. ISBN 83-213-4293-0.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Archaeological Institute of America, Monte Verde Under Fire
 • New York Times, August 25, 1998, Chilean Field Yields New Clues to Peopling of Americas
 • Sitio arqueológico de Monte Verde, Consejo de Monumentos Nacionales de Chile
 • ¿Qué es Monte Verde? Universidad Nacional del Nordeste, Facultad de Agroindustrias, Argentina
 • Monte Verde: El origen del hombre en la región, Chile Austral
 • Datowanie radiowęglowe – metoda badania wieku przedmiotów oparta na pomiarze proporcji między izotopem promieniotwórczym węgla C a izotopami trwałymi C i C (datowanie izotopowe). Metoda dostępna w wielu laboratoriach, również w Polsce, opracowana została przez Willarda Libby’ego i jego współpracowników w 1949. Libby otrzymał za tę pracę Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1960 roku.Artefakt – wytwór ręki ludzkiej, każdy przedmiot wykonany lub zmodyfikowany przez człowieka, a następnie odkryty w wyniku badań archeologicznych.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.