• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Monte Rosa Hut

  Przeczytaj także...
  Gornergrat – grzbiet w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, niedaleko granicy z Włochami. Należy do grupy Alpy Mischabel i Weissmies. Pod szczytem, na wysokości 3089 m znajduje się hotel oraz najwyższa, końcowa stacja kolejki górskiej Gornergratbahn. Szczyt leży między dwoma lodowcami: Gornergletscher i Findelgletscher. Jest znakomitym punktem widokowym oferując panoramę, której główną atrakcją jest ponad 20 czterotysięczników, np. Monte Rosa, Liskamm, Matterhorn, Dom i Weisshorn. Na szczycie znajduje się obserwatorium astronomiczne Gornergrat.Frank szwajcarski, waluta Szwajcarii i Liechtensteinu, oznaczenie według ISO 4217: "CHF" (z łac. Confoederatio Helvetica Franc). Jeden frank szwajcarski dzieli się na 100 centymów (według nazewnictwa francuskiego – fr. centimes) lub 100 rappenów (określanych tak w części niemieckojęzycznej, od niem. Rappen). Obok dolara amerykańskiego, euro, jena japońskiego i funta szterlinga, jedna z podstawowych walut wymienialnych świata. Do roku 1967 monety o nominałach 1/2, 1, 2 i 5 Franków były wykonane ze srebra; od roku 1968 zaprzestano bicia srebnych monet obiegowych. Banknoty występują w nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków.
  MasterCard – firma i organizacja członkowska zrzeszająca ponad 25 000 instytucji finansowych wydających karty płatnicze sygnowane marką i logo MasterCard oraz Maestro i Cirrus. Notowana na giełdzie nowojorskiej.
  Stare schronisko Monte Rosa 2 795 m n.p.m.
  Widok na lodowce Gornergletscher i Grenzgletscher. W prawym dolnym rogu schronisko Monte Rosa Hut. W tle szczyty (od lewej): Matterhorn (4478 m), Dent Blanche (4357 m), Ober Gabelhorn (4062 m), Wellenkuppe (3903 m), Zinalrothorn (4221 m), Weisshorn (4506 m)
  Schronisko Monte Rosa, lodowce Gornergletscher i Grenzgletscher

  Monte Rosa Hut – schronisko turystyczne w masywie Monte Rosa w Alpach Pennińskich. Do schroniska prowadzi droga (około 2 h) od stacji Rotenboden (przedostatniego przystanku kolei zębatej Gornergrat-Bahn na linii Zermatt-Gornergrat). Przed dojściem do schroniska przecina ona Gornergletscher i Grenzgletscher. W końcowym odcinku droga przechodzi przez płytę skalną, na której szczycie znajduje się budynek. Fragment ten wymaga zachowania ostrożności, ze względu na ekspozycję, nachylenie oraz łatwość upadku na śliskich, zwłaszcza po deszczu skałach. Trasa posiada stałe zabezpieczenia.

  Wellenkuppe - szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, niedaleko granicy z Włochami. Sąsiaduje z Ober Gabelhorn. Szczyt można zdobyć ze schroniska Rothornhutte (3198 m).Dent Blanche (4356 m n.p.m.) – szczyt w Alpach Pennińskich w Szwajcarii, w kantonie Valais. Położony jest na północ od Matterhornu i na zachód od Zermatt. Szczyt otaczają cztery lodowce: Grand Cornier (część Glacier de Zinal) od północnego wschodu, Schönbiel (część Zmuttgletscher), Manzettes (część Glacier de Ferpècle) od południowego zachodu oraz lodowiec Dent Blanche północnego zachodu. Szczyt można zdobyć ze schronisk: Cabane de la Dent Blanche (3507 m), Schönbielhütte (2694 m), Cabane du Mountet (2886 m) oraz Bivouac au Col de la Dent Blanche (3540 m).

  Historia[ | edytuj kod]

 • 1894–1895 – wybudowano pierwszą, drewnianą chatę zdolną pomieścić 25 osób.
 • 1918 – rozbudowa kwater schroniska do 45 miejsc.
 • 1930 – przebudowa pierwotnej konstrukcji; wzmocnienie budynku 50 cm kamiennym murem.
 • 1939–1940 – kolejna rozbudowa schroniska. Trzypiętrowy budynek posiada kwatery dla 86 osób. Przemianowanie budynku na Monte Rosa Hut.
 • 1972–1975 – wraz z rosnąca popularnością turystyki i narciarstwa w regionie schronisko przechodzi dalszą rozbudowę. Dodane zostaje kolejne 30 miejsc noclegowych oraz pomieszczenia na sprzęt narciarski i wspinaczkowy.
 • 1983–1984 – rozbudowa schroniska do 150 miejsc noclegowych.
 • 2003–2009 – budowa nowego schroniska (powyżej starego).
 • Stare schronisko[ | edytuj kod]

  Trzypiętrowy murowany budynek na wysokości 2795 m stanowi bazę wypadową dla turystów pragnących zdobyć szczyty masywu Monte Rosa, w tym najwyższy Dufourspitze (4634 m). Schronisko dysponuje miejscami noclegowymi dla 150 osób. Posiada osobne kwatery dla przewodników. Toalety stanowi murowany wychodek położony 20 metrów od głównego budynku. W schronisku brak bieżącej wody zdatnej do picia. Można zakupić wrzątek w cenie 2 franków za litr. Cena noclegu bez wyżywienia wynosi 33 franki. Osoby dysponujące kartą członkowską SAC & UIAA otrzymują zniżki. W schronisku można płacić przy pomocy kart kredytowych Mastercard i Visa.

  Dufourspitze (wł. Punta Dufour, 4634 m n.p.m.) – szczyt w Alpach Pennińskich. Najwyższy szczyt masywu Monte Rosa oraz Szwajcarii, drugi co do wysokości samodzielny szczyt Alp (po Mont Blanc), a także Europy, jeśli nie uznaje się Kaukazu za jej część. Leży w Szwajcarii w kantonie Valais, blisko granicy z Włochami. Nazwa („szczyt Dufoura”) została nadana na cześć szwajcarskiego kartografa Guillaume’a Henriego Dufoura. Monte Rosa (wł.), Mont Rose (fr.; we wł. dial. roëse – lodowiec) – najpotężniejszy masyw górski całych Alp, leży w Alpach Pennińskich.

  Nowe schronisko[ | edytuj kod]

  We wrześniu 2009 r. otwarto nowe schronisko, wybudowane na wysokości 2883 m według futurystycznego projektu Politechniki Federalnej w Zurychu (ETHZ). Przyjazny dla środowiska budynek pozyskuje wodę z topniejących lodowców. 90% swojego zapotrzebowania na energię pokrywa korzystając z energii słonecznej, wykorzystuje się też rekuperację ciepła wytwarzanego przez ludzi.

  Lodowiec – wolno płynąca masa lodu powstałego z przekształcenia pokładów wiecznego śniegu. Lodowce są największym rezerwuarem wody słodkiej na Ziemi i drugim po oceanach wody na świecie.Ober Gabelhorn – szczyt w Alpach Pennińskich, części Alp Zachodnich. Leży w Szwajcarii, w kantonie Valais, niedaleko granicy z Włochami. Szczyt można zdobyć ze schronisk: Rothorn Hut (3198 m), Cabane du Mountet (2886 m) oraz Bivacco Arben (3224 m). Sąsiaduje z Dent Blanche na zachodzie i Zinalrothorn na północy. Góruje nad lodowcem Glacier de Zinal.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Monte Rosa
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Monte-Rosa HUT
 • Szwajcarski Klub Alpejski
 • Szwajcarski Klub Alpejski - Sekcja Monte Rosa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dane z sierpnia 2006 roku

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Monte Rosa Hütte, 2883 m (fr. • niem.). [dostęp 2011-11-03].
 • Neue Monte Rosa-Hütte SAC (niem. • fr.). [dostęp 2011-11-03].
 • Neue Monte-Rosa-Hütte (niem. • fr.). [dostęp 2011-11-03].
 • Freytag-Berndt Strassenkarte Schweiz. Wien: Kartographische Anstalt Freytag-Berndt und Artaria.
 • Alpy Pennińskie lub Alpy Walijskie (fr. Alpes pennines lub Alpes valaisannes, niem. Walliser Alpen, wł. Alpi Pennine) – pasmo górskie w Alpach Zachodnich. Leży na pograniczu Włoch (regiony Piemont i Dolina Aosty) i Szwajcarii (kanton Valais). Alpy Pennińskie ciągną się z zachodu na wschód, z licznymi i długimi grzbietami bocznymi, wybiegającymi ku północy i południu. Sąsiadują z Alpami Graickimi na zachodzie (przez przełęcz Col Ferret), Alpami Berneńskimi na północy (przez dolinę Rodanu) oraz z Alpami Lepontyńskimi na wschodzie (przez przełęcz Simplon).Visa – marka kart płatniczych należąca do Visa Inc., spółki giełdowej notowanej na giełdzie nowojorskiej jako NYSE: V z siedzibą w Foster City w USA.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kolej zębata – kolej z dodatkową szyną zębatą umieszczoną pośrodku toru, na którą oddziałują zębate koła napędowe i hamujące taboru trakcyjnego, mogąca pokonywać trasę o dużych nachyleniach profilu podłużnego. Technologia ta może być zastosowana na całej długości wydzielonej linii kolejowej albo tylko na bardziej stromych fragmentach trasy.
  Matterhorn (wł. Monte Cervino, fr. Mont Cervin; 4478 m n.p.m.) – szczyt w Alpach Pennińskich, szósty pod względem wysokości samodzielny szczyt alpejski. Leży na granicy między Szwajcarią (kanton Valais) a Włochami (region doliny Aosty, Valle d’Aosta), w masywie Matterhorn.
  Rekuperacja (rekuperacja ciepła) (łac. recuperatio) - w przemyśle (np. metalurgicznym) odzyskiwanie energii termicznej gazów wylotowych (odpadkowych) i spalin, w celu dalszego jej wykorzystania. Proces ten prowadzony jest w różnego typu urządzeniach (czasami zwykłych wymiennikach ciepła) zwanych rekuperatorami (lub nagrzewnicami).
  Energetyka słoneczna – gałąź przemysłu zajmująca się wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego zaliczanej do odnawialnych źródeł energii. Od początku XXI wieku rozwija się w tempie około 40% rocznie. W 2012 roku łączna moc zainstalowanych ogniw słonecznych wynosiła 100 GW (wzrost o 41% w stosunku do 2011 roku, 900% od 2007 roku) i zaspokajały one 0,4% światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.
  Politechnika Federalna w Zurychu (niem. Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, ETHZ) – politechnika założona w 1854 w Zurychu.
  Zermatt – miejscowość w Szwajcarii w kantonie Valais, położona na wysokości 1610 m n.p.m. u podnóża Matterhornu.
  Gornergletscher – lodowiec wypływający z masywu Monte Rosa w Alpach Penninskich w Szwajcarii. Jest trzecim co do długości lodowcem w Alpach (14 km). Jego szerokość waha się od 1 do 1,5 km. Powierzchnia wraz z lodowcami towarzyszącymi wynosi 68 km², co plasuje go na drugiej pozycji, zaraz po lodowcu Aletschgletscher. Lodowiec daje początek potokowi Gornera, przepływającemu przez Zermatt.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.