• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Montclair - Kalifornia

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Angeles – miasto na Filipinach, na wyspie Luzon, w prowincji Pampanga, na północny zachód od Manili. Około 264 tys. mieszkańców.
  Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.
  Położenie Montclair w hrabstwie San Bernardino

  Montclairmiasto w Stanach Zjednoczonych położone w południowo-zachodniej części hrabstwa San Bernardino w Kalifornii. Liczba mieszkańców 33 049 (2000).

  Położenie[ | edytuj kod]

  Redlands położone jest w rejonie metropolitalnym Los Angeles, oraz w regionie Inland Empire. Znajduje się ok. 51 km na wschód od Los Angeles i ok. 45 km na zachód od stolicy hrabstwa, miasta San Bernardino. Graniczy z miastami: od zachodu Pomona, od północy Claremont i Upland, od wschodu Ontario.

  Hrabstwo San Bernardino (ang. San Bernardino County) – jedno z hrabstw w Kalifornii. Ma obecnie ponad 2 mln mieszkańców. Jest największym hrabstwem w Stanach Zjednoczonych według powierzchni.San Bernardino – miasto w USA, w stanie Kalifornia, na wschód od Los Angeles, w zespole miejskim Riverside-San Bernardino. Około 199,8 tys. mieszkańców. Aglomeracja miasta wynosi 1,9 mln mieszkańców.

  Historia[ | edytuj kod]

  Osadnictwo na terenie miasta rozpoczęło się w 1897 roku. W 1907 założono osadę nazwaną Monte Vista. W 1956 roku otrzymała ona prawa miejskie. Nazwa miasta na Montclair zmieniono w 1958 ze względu na istnienie miasta o takiej samej nazwie w północnej Kalifornii.

  Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.Upland - miasto w USA położone w południowo-zachodniej części hrabstwa San Bernardino w Kalifornii. Liczba mieszkańców 68 393 (2000).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • strona miasta
 • Warto wiedzieć że... beta

  Ontario - miasto w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie San Bernardino. Leży około 60 km na wschód od centrum Los Angeles i jest częścią obszaru metropolitalnego wokół tego miasta (tzw. Greater Los Angeles Area). Ma 173,351 mieszkańców (dane z 2006 roku).
  Pomona – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. W 2000 roku miasto to na powierzchni 59,2 km² zamieszkiwało 149 473 osób.
  Inland Empire to surrealistyczny film z roku 2006 w reżyserii Davida Lyncha. W głównych rolach występują Laura Dern, Jeremy Irons, Justin Theroux. Obok zagranicznych aktorów występują również polscy aktorzy – Krzysztof Majchrzak, Karolina Gruszka, Leon Niemczyk. Film ten był częściowo kręcony w Łodzi, m.in. w hotelu Grand.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.