• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Montaigne - piosenkarka

  Przeczytaj także...
  Australia zadebiutuje podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbędzie się w Wiedniu. Australijski nadawca publiczny – Special Broadcasting Service (SBS), został zaproszony przez organizatorów tej imprezy: Europejską Unię Nadawców (EBU) oraz gospodarza Österreichischer Rundfunk (ORF) do udziału w konkursie jako aktywny uczestnik, w ramach obchodów jej 60-lecia. Będzie to pierwszy kraj spoza aktywnych członków tej organizacji, który wystąpi podczas konkursu jako pełnoprawny uczestnik.EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.
  Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym.

  Montaigne, właśc. Jessica Alyssa Cerro (ur. 14 sierpnia 1995 w Sydney) – australijska piosenkarka i muzyk.

  Jej pseudonim artystyczny inspirowany jest postacią Michela de Montaigne, francuskiego filozofa XVI wieku.

  Finalistka konkursu radiowego Triple J Unearthed High (2012). Debiut fonograficzny zaliczyła w 2014 wydaniem singla „I Am Not an End”. Od tamtej pory wydała epkę pt. Life of Montaigne (2014) oraz dwa albumy studyjne, Glorious Heights (2016) i Complex (2019). Z pierwszą płytą długogrającą zadebiutowała na czwartym miejscu listy najchętniej kupowanych albumów w Australii, a za sprzedaż promującego krążek singla „Because I Love You” zdobyła certyfikat złotej płyty. Ponadto zaśpiewała gościnnie w piosence Hilltop Hoods „1955” z 2016, który dotarł do drugiego miejsca listy przebojów Top 50 Singles i zdobył status sześciokrotnie platynowej płyty.

  65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS. Pseudonim artystyczny – stosowany zwykle przez osoby publiczne przy okazji publicznych występów czy też przy podpisywaniu dzieł takich jak książki czy utwory muzyczne. Pseudonim artystyczny może być zarówno indywidualny (np. Bolesław Prus, pseudonim jednoznacznie identyfikujący Aleksandra Głowackiego) jak i zbiorowy, kiedy z jednego pseudonimu korzysta wiele osób.

  Laureatka SMAC Award 2014 w kategorii „Next Big Thing” i ARIA Music Award 2016 dla nowego artysty. Zwyciężczyni programu Australia Decides, wyłaniającego reprezentanta Australii w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji (2020). 18 marca poinformowano o odwołaniu konkursu z powodu pandemii koronawirusa. W kwietniu wystąpiła w drugim odcinku projektu Eurovision Home Concerts, w którym wykonała piosenkę „Don't Break Me” i cover piosenki Gjon’s TearsRépondez-moi”.

  Australian Recording Industry Association Music Awards powszechnie znana jako ARIA Music Awards lub ARIA Awards – nagroda muzyczna przyznawana od 1987 roku przez australijskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów Australian Recording Industry Association (ARIA) za doskonałość i innowacyjność we wszystkich gatunkach muzyki australijskiej.Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy studyjne
 • Glorious Heights (2016)
 • Complex (2019)
 • Minialbumy (EP)
 • Life of Montaigne (2014)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Przemysław Jóźwik: Eurowizja 2020: Australia wysyła Montaigne (pol.). W: OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2020-02-08. [dostęp 2020-02-11].
  2. Glorious Heights by Montaigne on Apple Music (ang.). music.apple.com. [dostęp 2020-02-11].
  3. Complex by Montaigne on Apple Music (ang.). music.apple.com. [dostęp 2020-02-11].
  4. Album Top 50 / 21/08/2016 (ang.). W: ARIA Charts [on-line]. australian-charts.com. [dostęp 2020-02-11].
  5. ARIA Charts - Accreditations - 2019 Singles (ang.). W: ARIA Charts [on-line]. aria.com.au. [dostęp 2020-02-11].
  6. 1955 (feat. Montaigne and Tom Thum) by Hilltop Hoods on Apple Music (ang.). music.apple.com. [dostęp 2020-02-11].
  7. Single Top 50 / 13/03/2016 (ang.). W: ARIA Charts [on-line]. australian-charts.com. [dostęp 2020-02-11].
  8. WINNERS :: 2014 FBI SMAC AWARDS (ang.). fbiradio.com, 2015-01-20. [dostęp 2020-02-11].
  9. Australia Decided! It’s Montaigne to Rotterdam (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2020-02-08. [dostęp 2020-02-11].
  10. Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled (ang.). W: Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2020-03-18. [dostęp 2020-03-19].
  11. Eurovision Home Concerts: Introducing the artists of Episode 2 (ang.). s. eurovision.tv. [dostęp 2020-04-15].
  Triple J - australijska młodzieżowa stacja radiowa, będąca częścią Australian Broadcasting Corporation. Finansowana ze środków publicznych. Stacja prezentuje muzykę alternatywną, ze szczególnym uwzględnieniem australijskich wykonawców.Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Top 50 Singles, Single Top 50, ARIA Singles Chart, ARIA Australian Top 50 Singles Chart – cotygodniowa lista przebojów najlepiej sprzedających się singli w Australii publikowana przez ARIA Charts i australian-charts.com. Lista obejmuje 50 pozycji. 100 pozycji dostępnych jest w raporcie ARIA dla subskrybentów. Kodeks postępowania ARIA Charts wymienia również liczbę 150 dla Top 50 Singles. Lista sporządzana jest w każdy piątek, obejmuje okres od poprzedniego piątku do czwartku i jest publikowana w każdą sobotę o siedemnastej na stronie internetowej ARIA Charts. W poniedziałki o dziewiątej lista jest publikowana na stronie Australian Recording Industry Association. Lista została po raz pierwszy opublikowana w połowie 1983 roku.
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).
  Muzyk − osoba zajmująca się wykonywaniem (instrumentalista, wokalista, dyrygent) lub tworzeniem (kompozytor, producent muzyczny, aranżer) muzyki. Muzyk do swej pracy wykorzystuje m.in. instrumenty muzyczne, głos ludzki, głosy zwierząt, inne efekty akustyczne (np. uderzanie młotem w kowadło) czy też technologie komputerowe.
  Michel Eyquem de Montaigne również Michał de Montaigne (ur. 28 lutego 1533 w Bordeaux, zm. 13 września 1592 w Château de Montaigne koło Saint-Michel-de-Montaigne) – francuski pisarz i filozof-humanista; jeden z głównych przedstawicieli renesansu; 1557-70 radca parlamentu (sądu) w Bordeaux, 1581-85 burmistrz tamże. Główne dzieło: Essais (Próby) wydane w 1580 r. we Francji, w 1676 r. trafiło na indeks ksiąg zakazanych. Montaigne uważany jest za twórcę eseju (od "Essais"), jako nowego gatunku literackiego.
  OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.
  Top 50 Albums, Album Top 50, ARIA Albums Chart, ARIA Australian Top 50 Albums – cotygodniowa lista przebojów najlepiej sprzedających się albumów w Australii publikowana przez ARIA Charts i australian-charts.com. Lista obejmuje 50 pozycji. 100 pozycji dostępnych jest w raporcie ARIA dla subskrybentów. Kodeks postępowania ARIA Charts wymienia również liczbę 150 dla Top 50 Albums. Lista sporządzana jest w każdy piątek, obejmuje okres od poprzedniego piątku do czwartku i jest publikowana w każdą sobotę o siedemnastej na stronie internetowej ARIA Charts. W poniedziałki o dziewiątej lista jest publikowana na stronie Australian Recording Industry Association. Lista została po raz pierwszy opublikowana w połowie 1983 roku.
  Australijczycy – młody naród pochodzenia głównie europejskiego. Dzisiejsi Australijczycy mają w większości brytyjskie, a także bałkańskie, skandynawskie oraz włoskie pochodzenie. Coraz liczniejszą grupę stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego. Ich językiem ojczystym jest angielski. Australijczyków jest 20 mln i zamieszkują głównie swoją ojczyznę Australię. Dominującą wśród nich religią jest chrześcijaństwo (katolicyzm i protestantyzm).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.812 sek.