• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Monika Szpener

  Przeczytaj także...
  Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie – najmłodsze muzeum w Szczecinie. Jedno z największych w Polsce muzeów o profilu technicznym.Ogród Dendrologiczny im. Stefana Kownasa (do 1945 niem. Nemitzer Friedhof) – park miejski położony na terenie szczecińskiego osiedla Niebuszewo. Zajmuje teren 15,5 ha pomiędzy ulicami Niemierzyńską, Żupańskiego i Słowackiego.
  Poli(tereftalan etylenu), (C10H8O4)n (PET) – polimer z grupy poliestrów, otrzymywany na drodze polikondensacji z tereftalanu dimetylowego (DMT) i glikolu etylenowego (GE). Numer CAS: 25038-59-9, gęstość 1,370 g/cm.

  Monika Szpener (ur. 1979) – rzeźbiarka, pracownik naukowo-dydaktyczny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Akademii Sztuki w Szczecinie.

  Ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (kierunek: rzeźba). Specjalizuje się w rekonstrukcji rzeźb, wielkoformatowych formach przestrzennych, multimedialnych instalacjach artystycznych, pracach typu site-specyfic i re-design. Jest kuratorem galerii w klubie "13 Muz".

  Akademia Sztuki w Szczecinie – najmłodsza publiczna szkoła wyższa w Polsce. Jako jedyna uczelnia artystyczna łączy w sobie muzykę (m.in. instrumentalistyka, wokalistyka, kameralistyka) oraz sztuki wizualne (m.in. grafika, architektura wnętrz, multimedia).Goleniów (tuż po wojnie Gołonóg, niem. Gollnow) – miasto w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w powiecie goleniowskim, położone nad rzeką Iną, na Pobrzeżu Szczecińskim, 35 km na północny wschód od Szczecina. Miasto jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Goleniów i dziesiątym ośrodkiem miejskim województwa (pod względem liczby ludności). Nieopodal biegną drogi krajowe nr 3 i nr 6, a w pobliskich Glewicach znajduje się port lotniczy Szczecin-Goleniów.

  Wystawy i realizacje[ | edytuj kod]

  Bydgoszcz (2014), Goleniów (2018), Katowice (2013), Łódź (2009, 2014, 2015, 2016, 2017), Szczecin (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2019), Świnoujście (2015), Warszawa (2018), Czechy (2013, 2018), Niemcy (2009, 2014, 2016), USA (2012, 2014).

  Dorobek artystyczny[ | edytuj kod]

 • pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w Goleniowie
 • rekonstrukcja pomników w Dolinie Miłości w Zatoni Dolnej
 • rekonstrukcja pomników na terenie Cmentarza Centralnego w Szczecinie (pomnik Matki-Ziemi, rzeźba Chrystusa na nagrobku rodu Dewitzów, popiersie Johanny i Hermanna Hakenów, żałobne putto na nagrobku Augusta Ahrensa, rzeźba anioła na nagrobku rodziny Neumann, figura św. Jerzego na pomniku żołnierzy z 2 Pułku Piechoty Landwehry)
 • ławeczki z surowców wtórnych (eksponaty Muzeum Techniki w Szczecinie)
 • rzeźba "Brama" wykonana z butelek PET w Parku Kownasa (nie istnieje).
 • Galeria prac Moniki Szpener
 • Pomnik Józefa Piłsudskiego

  Site-specific – dziedzina sztuki obejmująca dzieła sztuki stworzone z myślą o funkcjonowaniu w precyzyjnie określonym miejscu. Miejsce to zazwyczaj znane jest z góry - uwzględniane już w stadium projekcyjnym samego dzieła. Koncepcja wyrosła z wielkich realizacji ziemych - pracy z nurtu land art. Pierwotnie, na fali ruchów kontestacyjnych, formułowania kontrkultury i rewolucji seksualnej na miejsca realizacji dzieł wybierano przestrzenie nie mieszczące się w ówczesnym języku świata sztuki. Sam termin site-specific został spopularyzowany i sprecyzowany przez Roberta Irwina, jednak pierwotnie pojawia się w latach siedemdziesiątych, używany przez rzeźbiarzy realizujących publiczne zamówienia na obszerne miejskie przestrzenie. takich, jak Lloyd Hamrol czy Athena Tacha.Dom Kultury 13 Muz (początkowo Klub Literacko-Artystyczny, później Dom Kultury Środowisk Twórczych Klub „13 Muz”) – szczeciński klub zorganizowany w 1946 r. w celu pobudzania ruchu kulturotwórczego na Pomorzu Zachodnim; miejsce wieczorów autorskich, wystaw, spotkań dyskusyjnych i innych wydarzeń kulturalnych. Patronem klubu jest jeden z jego założycieli, Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie działa jako samorządowa instytucja kultury pod nazwą Dom Kultury „13muz”.
 • Rzeźba Adama w Dolinie Miłości

 • Pomnik "Matka Ziemia"

 • Rzeźba Chrystusa na nagrobku rodziny Dewitz

 • Popiersie Johanny i Hermanna Hakenów

 • Putto na nagrobku Augusta Ahrensa

 • Rzeźba anioła na nagrobku rodziny Neumann

  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (ZUT) – publiczna uczelnia akademicka powstała 1 stycznia 2009 roku w Szczecinie z połączenia Akademii Rolniczej w Szczecinie i Politechniki Szczecińskiej. Pierwszym rektorem Uniwersytetu został profesor Włodzimierz Kiernożycki, do tej pory pełniący funkcję rektora Politechniki Szczecińskiej. Uniwersytet posiada 10 wydziałów z 47 kierunkami. Uczelnia zatrudnia 2,3 tys. pracowników, a studiuje na niej ok. 15 tys. studentów . Podstawowym celem działalności Uniwersytetu jest kształcenie oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk technicznych, rolniczych, ekonomicznych, biologicznych, chemicznych i matematycznych. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 11. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a na świecie 1306. pośród wszystkich typów uczelni.
 • Figura św. Jerzego na Pomniku Poleglych z 2 PP Landwehry

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Szpener, Monika Małgorzata,szczecin,wiek 39 lat,ur. 1979,Raport o osobie,Krajowy Rejestr Sądowy,KRS on-line,Info Veriti, www.infoveriti.pl [dostęp 2019-07-09].
  2. Karolina Jaskólska, To nas kręci: Monika Szpener, artystka ze Szczecina, Głos Szczeciński, 22 marca 2019 [dostęp 2019-07-09] (pol.).
  3. Monika Szpener, www.szpener.pl [dostęp 2019-07-10].
  4. INDEKS WYSTAW, www.szpener.pl [dostęp 2019-07-10].
  Dolina Miłości w Zatoni Dolnej - malowniczy park krajobrazowo-naturalistyczny położony w dolinie o romantycznej nazwie „Dolina Miłości” pomiędzy Krajnikiem Dolnym, Krajnikiem Górnym i Zatonią Dolną w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Chojna. Znajduje się na pow. około 80 ha, położony między wzgórzami, zwanymi dawniej „Wzgórzami Zatońskimi”, opadającymi ku Dolinie Dolnej Odry. Park założony został w latach 50-tych XIXw. stanowiąc część zespołu pałacowo-parkowego posiadłości rycerskiej Krajnika Górnego, na terenie ukształtowanym faliście, pociętym głębokimi jarami. Zbocza wzniesień przecięte są licznymi alejkami. Elementami kompozycyjnymi parku są liczne głazy okolicznościowe z wypisanymi datami i nazwiskami osób odwiedzających teren do roku 1945 oraz dwie rzeźby ogrodowe (w dolinie) "ADAM" i "EWA" usytuowane w pobliżu stawów. Z dawnych elementów układu przestrzennego parku istnieją czytelne szlaki komunikacyjne: drogi, aleje, ścieżki spacerowe. Zachował się podstawowy skład gatunkowy starodrzewu, w którego skład wchodzą: buki, zespoły jesionowe,jesionowo-sosnowo-brzozowe, sosnowo-olchowo-jesionowe, a także drzewa i krzewy ozdobne t.j.: kasztanowce, jedlice, orzechy, berberysy, bukszpany i śnieguliczki. Wśród drzewostanu występują drzewa o charakterze pomników przyrody. Park ten jest jednym z większych założeń krajobrazowych o czytelnej kompozycji w dolinie dolnej Odry. Ze względu na zachowane cechy parku naturalistycznego z fragmentami romantycznymi z XIXw. podlega ochronie konserwatorskiej – w dniu 16 marca 1992r. wpisany do rejestru zabytków pod numerem 1208. W latach 2010 - 2011 stowarzyszenie Federacja Zielonych GAJA przeprowadzona projekt rewitalizacji terenu pt. „Rozbudowa infrastruktury i rozwój Europejskiego Parku Hugenotów w Schwedt nad Odrą i parku naturalistycznego Dolina Miłości w Zatoni Dolnej jako transgraniczne centrum turystyki”, nr projektu: INT-09-0007. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 2 849 353,45€ z czego na Dolinę Miłości przeznaczono 1 097 251,00 €.Cmentarz Centralny w Szczecinie (do 1945 niem. Hauptfriedhof - Cmentarz Główny) – największy cmentarz w Polsce, trzeci co do wielkości w Europie i jeden z największych na świecie. Został założony w latach 1899-1900, we wschodniej części Gumieniec, według projektu Wilhelma Meyera-Schwartaua, a ostateczny kształt nadał mu Georg Hannig w roku 1918. Od jego otwarcia pochowano na nim ponad 300 tysięcy zmarłych, a jego dzisiejsza powierzchnia wynosi 167,8 ha.
  Warto wiedzieć że... beta

  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.654 sek.