• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Monika Smoleń

  Przeczytaj także...
  Nauki ekonomiczne – jedna z dziedzin naukowych w Polsce zgodnie z Uchwałą Centralnej Komisji do spraw Stopnii i Tytułów z dnia 23 czerwca 2003 roku w sprawie określania dziedzin nauki i dziedzin sztuki oraz dyscyplin naukowych i artystycznych (M.P. z 2003 r. Nr 40, poz. 586).Królewski Norweski Order Zasługi (norw.: Den Kongelige Norske Fortjenstorden lub Den Kongelege Norske Fortenstordenen) – wysokie odznaczenie (order) Królestwa Norwegii za zasługi dla Norwegii.
  Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) – państwowa instytucja kultury odpowiedzialna za rozwój polskiej kinematografii oraz za promocję polskiej twórczości filmowej za granicą. Instytut mieści się w Warszawie przy ulicy Krakowskie Przedmieście 21/23.

  Monika Smoleń-Bromska (ur. 12 kwietnia 1973 w Krakowie) – polska menedżer kultury, doktor nauk ekonomicznych w zakresie zarządzania, od 2008 do 2015 podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Życiorys[edytuj kod]

  Ukończyła studia z zakresu geografii społeczno-ekonomicznej na Uniwersytecie Jagiellońskim, pracę magisterską poświęcając dziedzictwu kulturowemu Krakowa. Odbyła studia podyplomowe m.in. na Wydziale Prawa i Administracji tej uczelni. W 2003 na podstawie rozprawy zatytułowanej Wpływ przemysłów kultury na atrakcyjność życia w mieście uzyskała na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ stopień doktora nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu. Była stypendystką m.in. Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie.

  Instytut Adama Mickiewicza (kiedyś Centrum Międzynarodowej Współpracy Kulturalnej Instytut Adama Mickiewicza) – agenda rządowa, instytucja kultury powstała 1 marca 2000 roku. Jej celem jest popularyzowanie polskiej kultury na świecie oraz współpraca kulturalna z innymi krajami.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.

  W latach 1998–2007 była pracownikiem naukowym Instytutu Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadziła zajęcia z zakresu polityki regionalnej i zarządzania kulturą. Od 2003 do 2004 pełniła jednocześnie funkcję kierownika zespołu zajmującego się funduszami europejskimi i strategią kultury w Narodowym Centrum Kultury. Była też pełnomocnikiem ministra kultury ds. narodowych programów kultury. W 2004 została etatowym urzędnikiem w Ministerstwie Kultury. Była dyrektorem Departamentu Współpracy z Samorządami oraz Departamentu Strategii Kultury, Spraw Europejskich i Funduszy Europejskich. Zajmowała się m.in. wdrażaniem Narodowej Strategii Rozwoju Kultury i sprawami funduszy europejskich UE dla kultury.

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.

  26 lutego 2008 objęła stanowisko podsekretarza stanu w MKiDN, odpowiedzialnego za szkolnictwo artystyczne, edukację kulturalną, współpracę międzynarodową i fundusze europejskie. 14 października 2011 powołana do Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W styczniu 2013 powołana do rady programowej Instytutu Adama Mickiewicza. W listopadzie 2015 odwołana z funkcji wiceministra. Objęła później stanowisko dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – polski medal nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Medal nadawany jest w oparciu o ustawę z dnia 25 października 1991 o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.Uniwersytet Erazma w Rotterdamie (skrót EUR) jest uniwersytetem w Holandii. Specjalizuje się on w zarządzaniu, organizacji, politologii, jak również medycynie i opiece zdrowotnej. Roczny budżet uczelni sięga €542 milionów.

  Odznaczenia[edytuj kod]

  Wyróżniona Brązowym (2005) i Srebrnym (2015) Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Komandorią z Gwiazdą Królewskiego Norweskiego Orderu Zasługi (2012).

  Życie prywatne[edytuj kod]

  Jest żoną Jacka Bromskiego.

  Przypisy

  1. Monika Smoleń w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 2011-08-15].
  2. Nowa wiceminister kultury i nowy dyrektor filmoteki. wyborcza.pl, 26 lutego 2008. [dostęp 2011-08-15].
  3. Nowa Rada PISF. mkidn.gov.pl, 14 października 2011. [dostęp 2011-10-15].
  4. Departament Funduszy Europejskich. mkidn.gov.pl. [dostęp 2016-04-14].
  5. Medale Gloria Artis dla członków kierownictwa MKiDN. mkidn.gov.pl, 10 listopada 2015. [dostęp 2015-11-19].
  6. Arsberetning 2012. Det kongelige hoff (norw.). kongehuset.no, marzec 2013. [dostęp 2013-12-05]. s. 44–45.

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Nota biograficzna na stronie MKiDN. [dostęp 2011-08-15].
 • Jacek Bolesław Bromski (ur. 19 grudnia 1946 we Wrocławiu) – polski prezenter radiowy, dyskdżokej, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, od 1992 roku jest członkiem Komitetu Kinematografii. Kieruje także Studiem Filmowym "Zebra", a od 1996 roku jest prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ośrodek Przetwarzania Informacji (OPI) - jednostka badawczo-rozwojowa nadzorowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wcześniej przez Komitet Badań Naukowych). Jej zadaniem jest ułatwienie szybkiego dostępu do aktualnej i kompleksowej informacji o nauce polskiej.
  Narodowe Centrum Kultury jest państwową instytucją kultury. W obecnym kształcie instytucja istnieje od 2006 roku, działając na podstawie zarządzenia nr 8 Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 14 marca 2006 r. „W sprawie nadania statutu państwowej instytucji kultury Narodowemu Centrum Kultury”.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.