• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Monika Kuszyńska  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2003 – polskie selekcje do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Skonto Olympic Hall w Rydze (Łotwa). Finał eliminacji odbył się 25 stycznia 2003 roku w Studiu 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17, a wygrał je zespół Ich Troje z utworem „Keine Grenzen – Żadnych granic”.Ryga (łot. Rīga, niem. Riga, lit. Ryga, est. Riia, liw. Rīgõ, fin. Riika, jidysz ריגע, Rige, ros. Рига, Riga, ukr. Рига, Ryha) – stolica Łotwy, miasto położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jest głównym ośrodkiem gospodarczo-przemysłowym, komunikacyjnym (port morski, lotniczy i węzeł kolejowy Ryga Centralna), kulturalnym i naukowym kraju. Posiada liczne zabytki, w tym jeszcze z czasów średniowiecza. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.

  Monika Kuszyńska (ur. 14 stycznia 1980 w Łodzi) – polska piosenkarka i autorka tekstów, wokalistka zespołu Varius Manx w latach 2000–2010, reprezentantka Polski podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku.

  Spis treści

 • 1 Życiorys
 • 1.1 Edukacja
 • 1.2 2000–2005: Współpraca z zespołem Varius Manx
 • 1.3 2006–2009: Wypadek samochodowy i przerwa w karierze
 • 1.4 2010–2014: Powrót na scenę: Bitwa na głosy i Ocalona
 • 1.5 Od 2015: Konkurs Piosenki Eurowizji i Drugie życie
 • 2 Życie prywatne
 • 3 Dyskografia
 • 3.1 Albumy studyjne
 • 3.2 Single
 • 3.2.1 Z gościnnym udziałem
 • 3.3 Utwory notowane na listach
 • 3.4 Pozostałe utwory
 • 3.5 Teledyski
 • 4 Nagrody i nominacje
 • 5 Odznaczenia
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Hallelujah” – ballada pop-folkowa napisana przez kanadyjskiego piosenkarza i autora tekstów Leonarda Cohena, która pierwotnie została wydana na albumie Various Positions z 1984 roku.Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.

  Życiorys[edytuj kod]

  Edukacja[edytuj kod]

  Absolwentka XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi. Ukończyła studia wyższe na Akademii Muzycznej w Łodzi, została magistrem sztuki jako muzykoterapeuta.

  2000–2005: Współpraca z zespołem Varius Manx[edytuj kod]

  Portret Moniki Kuszyńskiej

  Ze swoim pierwszym zespołem, Farenheit, wydała singel „Film”. Podczas nagrywania tej piosenki zauważona została przez lidera Varius Manx, Roberta Jansona. Pod koniec roku 2000 została wokalistką tego zespołu, zastępując Kasię Stankiewicz. W 2001 roku ukazał się ich pierwszy, wspólnie nagrany album zatytułowany Eta, który promowały single „Maj” i „Jestem Twoją Afryką”. W lipcu 2002 zespół zdobył pierwszą nagrodę podczas Festiwalu Piosenki Krajów Nadbałtyckich organizowanym w Karlshamn za utwór „Moje Eldorado”, który zapowiadał ich kolejną płytę pt. Eno. Album promowały także single „Jest w nim” i „Znów być kochaną”.

  Red, właściwie Ernest Ivanda (ur. 1978 w Genewie) – szwajcarski raper, muzyk i kompozytor, a także producent muzyczny i inżynier dźwięku chorwackiego pochodzenia. Rapuje w języku francuskim, sporadycznie także po polsku. Były prezenter telewizyjny, był związany z telewizjami MTV Polska i Polsat.Płock – miasto na prawach powiatu na Pojezierzu Dobrzyńskim i w Kotlinie Płockiej, nad Wisłą, w województwie mazowieckim, siedziba ziemskiego powiatu płockiego; historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138; siedziba rzymskokatolickiej kurii diecezji płockiej (1075); siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów i mariawickiej diecezji warszawsko-płockiej, port rzeczny, rafineria ropy naftowej (1964), szkoły wyższe, teatry, muzea.

  W styczniu 2003 roku zespół wziął udział w krajowych eliminacjach do 48. Konkursu Piosenki Eurowizji z utworem „Sonny”. Singel zapowiadał płytę Emi, której premiera odbyła się w 2004 roku. Na albumie znalazły się m.in. single „Pamiętaj mnie” i „Stay in My Heart” nagrany z raperem Ernestem „Redem” Ivandą. W 2004 Varius Manx świętował swoje 15-lecie, dając specjalny recital w Opolu.

  Świat się kręci – autorski rozrywkowy program telewizyjny Agaty Młynarskiej, nadawany od 2 września 2013 roku w TVP 1 od poniedziałku do piątku o 18:30.LI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się w dniach 6-8 czerwca 2014 r. w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu.

  2006–2009: Wypadek samochodowy i przerwa w karierze[edytuj kod]

  28 maja 2006 Monika Kuszyńska wraz z członkami zespołu Varius Manx miała poważny wypadek samochodowy pod Miliczem. Od czasu wypadku Kuszyńska pozostaje sparaliżowana od pasa w dół i porusza się na wózku inwalidzkim. 16 lipca 2006 w trakcie odbywającego się w Sopocie festiwalu TOPtrendy 2006 miał miejsce charytatywny koncert na rzecz poszkodowanych w tym wypadku artystów.

  Viva! – polski dwutygodnik publikujący głównie artykuły o życiu znanych osób i wywiady z nimi. Wydawany od 1997 przez wydawnictwo Edipresse Polska.Dzień Dobry TVN (DD TVN) – poranny magazyn (morning show) telewizji TVN, nadawany od poniedziałku do piątku od 8:00 do 11:00, a w weekendy od 8:30 do 11:00. Trzon programu stanowią rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Inne stałe elementy to kącik kulinarny, relacje reporterów, cykliczne bloki i prognoza pogody.

  W 2009 roku ukazał się album Beaty Bednarz zatytułowany Pasja miłości, na który Kuszyńska nagrała napisany przez siebie utwór – „Nowa rodzę się”. W lutym 2010 piosenkarkę w zespole Varius Manx zastąpiła Anna Józefina Lubieniecka.

  2010–2014: Powrót na scenę: Bitwa na głosy i Ocalona[edytuj kod]

  Monika Kuszyńska podczas 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2012 roku

  W czerwcu 2010 po raz pierwszy od wypadku Kuszyńska zaśpiewała publicznie, wykonując w programie Dzień Dobry TVN utwór „Nowa rodzę się”. W 2012 wokalistka objęła funkcję trenera drużyny z Łodzi w drugiej edycji programu TVP2 Bitwa na głosy. Ze swoją grupą zajęła 5. miejsce. W finałowym odcinku show miała miejsce premiera jej singla, „Ocaleni”. 2 czerwca z tym utworem wokalistka wzięła udział w konkursie „Premiery” podczas 49. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. 12 czerwca 2012 odbyła się premiera jej pierwszej solowej płyty zatytułowanej Ocalona.

  60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.Bitwa na głosy – program o formule talent show, nadawany w TVP 2 i TVP HD. Show powstał na licencji amerykańskiej wersji Clash of the Choirs.

  W lutym 2013 piosenkarka otrzymała nominację do nagrody Wiktory 2012 w kategorii Gwiazda piosenki i estrady. Wtedy też została gospodynią cyklu przedstawiającego wzruszające, inspirujące i dramatyczne historie ludzi w programie Dzień Dobry TVN. 14 kwietnia 2014 została nagrodzona w plebiscycie „ONA to SKARB”.

  8 czerwca 2014 Monika Kuszyńska wystąpiła podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w trakcie którego zaśpiewała utwór „Moja i Twoja nadzieja” w ramach koncertu „25 lat! Wolność – kocham i rozumiem”.

  In the Name of Love – singel Moniki Kuszyńskiej, wydany 9 marca 2015 nakładem wytwórni muzycznej Warner Music Poland, zapowiadający drugi album studyjny piosenkarki. Utwór napisała sama wokalistka do muzyki swojego męża, Jakuba Raczyńskiego.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Od 2015: Konkurs Piosenki Eurowizji i Drugie życie[edytuj kod]

  Monika Kuszyńska w drugim półfinale 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku

  W marcu 2015 roku podczas programu Świat się kręci Kuszyńska została ogłoszona reprezentantką Polski z utworem „In the Name of Love” podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanego w Wiedniu. Jak sama przyznała, jej konkursowa propozycja została napisana przez nią samą oraz jej męża (Jakuba Raczyńskiego) specjalnie na potrzeby udziału w imprezie, natomiast inspiracją do jej napisania był slogan konkursu – Building Bridges. Zgodnie z hasłem, utwór niesie przesłanie: „budujemy mosty, w ten sposób artystka (...) chce pokazać Europie, że mimo wielu przeszkód w życiu człowiek jest w stanie podnieść się i żyć dalej, ciesząc się z każdej chwili w swoim życiu”.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Pani – miesięcznik dla kobiet wydawany w Polsce przez Wydawnictwo Bauer. Magazyn Pani to jeden z najstarszych tytułów czasopism dla kobiet w Polsce. Na łamach pisma znajdują się reportaże i felietony. Oprócz tego znajdziemy tu artykuły poświęcone znanym postaciom świata kultury i sztuki, ciekawostki z dziedziny mody, urody a także artykuły z zakresu psychologii i zdrowia.

  W kwietniu Kuszyńska wzięła udział w nagraniu krótkiego filmu (tzw. „pocztówki”), który zaprezentowany został przed jej konkursowym występem. W tym samym miesiącu piosenkarka wzięła udział w wielu eurowizyjnych imprezach promocyjnych, zaśpiewała podczas koncertów Eurovision Pre-Party, Riga 2015 w Rydze, Eurovision in Concert w Amsterdamie oraz specjalnej konferencji prasowej Vienna 12 Points organizowanej w Krakowie przez nadawcę-organizatora konkursu – Österreichischer Rundfunk.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.
  Monika Kuszyńska w trakcie konferencji prasowej podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku

  14 maja reprezentantka rozpoczęła próby do występu w konkursie, a tydzień później wystąpiła jako siedemnasta, ostatnia w kolejności w drugim półfinale widowiska. Podczas występu zaprezentowała się w sukni projektu swojej siostry, Marty, a na scenie towarzyszyli jej mąż (na fortepianie) oraz trzyosobowy chórek, w którego skład weszli: Aleksandra Tabiszewska, Natalia Bajak i Jan Radwan. Piosenkarka z ósmego miejsca zakwalifikowała się do finału, który odbył się 23 maja, i zaśpiewała w nim jako osiemnasta w kolejności. Ostatecznie zdobyła łącznie 10 punktów, dzięki czemu zajęła 23. miejsce na 27 finalistów.

  Medal Św. Brata Alberta – wyróżnienie ustanowione w 1997 roku. Corocznie przyznaje go Kapituła ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym.Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

  Utwór „In the Name of Love” ukazał się również w polskiej wersji językowej „Obudź się i żyj” i jest oficjalnym singlem zapowiadającym nową płytę Kuszyńskiej.

  12 czerwca Kuszyńska wystąpiła na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu podczas koncertu „SuperDebiuty” w duecie z zespołem Skaldowie, z którym zaśpiewała utwór „W żółtych płomieniach liści”. Drugiego dnia festiwalowego zaprezentowała się podczas koncertu Superjedynki, w trakcie którego odebrała nagrodę dla SuperArtysty bez granic i wykonała utwór „Obudź się i żyj”.

  Robert Maciej Janson (ur. 7 czerwca 1965 w Czeladzi) – polski kompozytor, aranżer, piosenkarz, gitarzysta, lider zespołu Varius Manx. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Polska uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1994 roku. Kraj miał zadebiutować już podczas 20. edycji festiwalu, jednak wówczas nie został dopuszczony do udziału, ponieważ należał do państw bloku wschodniego. Od czasu debiutu festiwalem w kraju zajmuje się polski nadawca publiczny Telewizja Polska (TVP).

  W lipcu została ogłoszona jedną z wokalistek zaproszonych do nagrania utworów na nową płytę zespołu Pectus zatytułowaną Kobiety, która ukazała się 13 listopada z okazji dziesięciolecia działalności muzycznej grupy. Kuszyńska nagrała utwór „Linia życia”.

  30 sierpnia zaśpiewała piosenkę „Hallelujah” w duecie z Edytą Górniak podczas koncertu „Europa to My”. 26 września ponownie wykonały ten utwór podczas koncertu Górniak w Płocku w ramach jej trasy koncertowej zatytułowanej Love 2 Love.

  Varius Manx – polski zespół rockowy założony w 1989 w Łodzi przez lidera Roberta Jansona oraz braci Michała i Pawła Marciniaków. Nazwę zespołu tłumaczy się jako "dziwny kot rasy Manx".Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  4 listopada ukazała się autobiograficzna książka Kuszyńskiej zatytułowana Drugie życie, w której piosenkarka opowiedziała o swoim życiu po wypadku samochodowym, któremu uległa w 2006 roku. Książka powstała we współpracy z Katarzyną Przybyszewską, redaktorką naczelną dwutygodnika Viva!.

  5 marca 2016 roku wystąpiła gościnnie w finale krajowych eliminacji do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji: na otwarcie koncertu zaśpiewała utwór „Obudź się i żyj”, a później ogłosiła zwycięzcę widowiska.

  Krajowe Eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji 2016 – polskie selekcje mające na celu wyłonienie reprezentanta Polski na 61. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany w Sztokholmie. Finał eliminacji odbył się 5 marca 2016 roku w Studiu 5 w siedzibie TVP przy ul. Woronicza 17. Zwyciężył Michał Szpak z utworem „Color of Your Life”.XLIX Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu odbył się w dniach 1-2 czerwca 2012 r. w Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Edyta Anna Górniak (ur. 14 listopada 1972 w Ziębicach) – polska piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów, producent, reżyser, aktorka musicalowa. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Honorowa obywatelka Ziębic oraz Honorowy Ambasador Stolicy Polskiej Piosenki Opole.
  Milicz (łac. Milicium, niem. Militsch) – miasto w północnej części województwa dolnośląskiego, leżące w powiecie milickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Milicz, nad rzeką Barycz.
  Katarzyna Stankiewicz (ur. 2 czerwca 1977 w Działdowie) – wokalistka alternatywna, autorka tekstów, była wokalistka Varius Manx. Zadebiutowała w programie telewizyjnym Szansa na sukces.
  OGAE (fr. Organisation Générale des Amateurs de l’Eurovision) – pozarządowa, pozapolityczna organizacja non-profit, międzynarodowy fanklub Konkursu Piosenki Eurowizji założony w 1984 roku w mieście Savonlinna w Finlandii przez Jari-Pekka Koikkalainena mający na celu szerzenie krajowej muzyki popularnej na całym świecie oraz współpraca z innymi klubami, współpraca z fanami festiwalu, promocja konkursu i utworzenie silnych relacji z krajowymi nadawcami. Składa się z 37 klubów fanów konkursu rozmieszczonych po całej Europie. Wszystkie inne państwa na świecie są zjednoczone w OGAE Reszta Świata, które powstało w 2004 roku. Od 2 lipca 2011 roku centrala OGAE International z siedzibą w Paryżu posiada status prawny.
  Love 2 Love – jubileuszowa trasa koncertowa piosenkarki Edyty Górniak z okazji 25-lecia jej działalności artystycznej i promująca zbliżający się album. Trasa koncertowa rozpoczęła się 8 sierpnia 2015 w Kielcach i zakończy się 9 grudnia w Krakowie. Trasa koncertowa obejmuje występy w największych halach w Polsce oraz tzw. DJ set, czyli występy w klubach muzycznych. Podczas trasy zostanie nakręcony dokument o powstawaniu koncertów. Jego premiera ma nastąpić podczas ostatniego z nich - w Krakowie.
  Polskie Radio SA (PR SA) – jednoosobowa spółka akcyjna Skarbu Państwa z siedzibą w Warszawie, której celem działalności jest wypełnianie zadań radiofonii publicznej w Polsce.
  Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.059 sek.