• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Monika Brodka  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Glamour - międzynarodowy magazyn dla kobiet, w Polsce wydawany przez wydawnictwo Gruner + Jahr Polska. Średni nakład wynosi 280 tys. egzemplarzy, średnia sprzedaż - 150 tys. (według danych ZKDP za 2005 r.).

  Monika Maria Brodka (ur. 7 lutego 1988 w Żywcu) – polska wokalistka popowa. Laureatka trzeciej edycji programu telewizyjnego Idol. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

  W 2004 wydała debiutancki album studyjny pt. Album, który uzyskał status złotej płyty w Polsce, sprzedając się w nakładzie 35 tys. egzemplarzy. Na koncie ma cztery albumy studyjne oraz sześć Fryderyków.

  Młodość[ | edytuj kod]

  Pochodzi z Twardorzeczki, wsi koło Żywca. Wychowała się w góralskiej rodzinie o tradycjach muzycznych.

  CNE (skrót od Człowiek Nowej Ery), właściwie Tomasz Kleyff (ur. 3 maja 1978 w Warszawie) – polski raper i konferansjer, a także dziennikarz, producent i prezenter telewizyjny. Tomasz Kleyff znany jest przede wszystkim z występów w duecie wraz Maciejem "WSZ" Gnatowskim. Współtworzył także formacje Gib Gibon Skład i Baku Baku Skład.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  W wieku sześciu lat podjęła naukę gry na skrzypcach. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Żywcu w klasie językowej.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  W 2003 wzięła udział w trzeciej edycji programu telewizji Polsat Idol i w styczniu 2004 wygrała jego finał, zdobywając 69% głosów telewidzów.

  27 września 2004 wydała debiutancki minialbum, zatytułowany Mini Album vol. 1. Zawierający sześć piosenek minialbum promowała singlem „Ten”. 25 października wydała Mini Album vol. 2, a także długogrający album pt. Album, który zadebiutował na 8. miejscu listy OLiS w Polsce. W grudniu 2004 otrzymała nominację do nagrody Paszport „Polityki” w kategorii „Estrada”.

  PRO8L3M – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop. Zespół powstał w 2013 roku w Warszawie z inicjatywy producenta muzycznego i DJ-a, Piotra "Steeza" Szulca i rapera Oskara Tuszyńskiego.WSZ (skrót od Wujek Samo Zło) właściwie Maciej Gnatowski (ur. 2 lutego 1974 w Warszawie), znany również jako Osama Bin Zło – polski raper i konferansjer, a także prezenter telewizyjny. Maciej Gnatowski znany jest przede wszystkim z występów w duecie wraz Tomaszem "CNE" Kleyffem. Współtworzył także formacje Gib Gibon Skład i Baku Baku Skład.

  W 2005 została nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk w kategoriach: „album roku pop”, „nowa twarz fonografii” oraz „wokalistka roku”. 10 czerwca z piosenką „Miałeś być...” wygrała konkurs premier na 42. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Została także wyróżniona statuetką plebiscytu Superjedynki w kategorii „Debiut” oraz nagrodą słuchaczy Radiowej „Jedynki”, którą był koncert w studio im. Witolda Lutosławskiego. 7 września uzyskała za Album status złotej płyty, sprzedając się w nakładzie 35 tys. egzemplarzy. W październiku nagrała piosenkę „Horoskop” razem z duetem WSZ & CNE. Utwór znalazł się na wspólnej płycie raperów pt. Jeszcze raz.

  Fala zbrodni – polski serial kryminalno-sensacyjny, emitowany w telewizji Polsat od 7 listopada 2003 do 7 lutego 2008, realizowany na licencji szwedzkiej firmy Jarowskij Enterprises AB (w Szwecji jego odpowiednik nosił tytuł Brottsvåg). Serial cechuje się dużą ilością akcji, brutalnością i często padającymi wulgaryzmami.Laureaci i nominowani do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii debiut roku / fonograficzny debiut roku / nowa twarz fonografii:

  20 listopada 2006 wydała drugi album studyjny pt. Moje piosenki. Promowała go singlami „Znam cię na pamięć”, „Miał być ślub” i „Za mało wiem”. W 2008 nagrała trzy piosenki, „Znowu przyszło mi płakać”, „Mam nowy plan” i „Piosenka z głowy”, na potrzeby ścieżki dźwiękowej do serialu TVN BrzydUla.

  Digital download – sposób zakupu utworu muzycznego, singla (digital single) lub albumu drogą pobierania plików (np. w formacie MP3). Zakup taki może być zrealizowany w sklepie internetowym. Popularne serwisy tego typu to m.in. iTunes Store, Beatport, Junodownload, DJDownload, Trackitdown, Audiojelly, DanceTunes, Traxsource, DJ Tunes lub Napster.Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.

  20 września 2010 wydała trzeci album studyjny pt. Granda. Wydawnictwo promowała w Polsce podczas trasy koncertowej Granda Tour. W listopadzie 2011 za sprzedaż albumu uzyskała status dwukrotnej platynowej płyty, natomiast w 2012 za promujący płytę wideoklip do utworu „Krzyżówka dnia” odebrała Fryderyka w kategorii „teledysk roku”. W 2014 album uznany został, w plebiscycie internautów ZPAV, najlepszą płytą nagrodzoną Fryderykiem w ostatnich 20 latach w kategorii Muzyka rozrywkowa.

  Twardorzeczka – wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, w gminie Lipowa. Powierzchnia sołectwa wynosi 234 ha, a liczba ludności 1321, co daje gęstość zaludnienia równą 564,5 os./km².Polskie Radio Program I (Jedynka, Radiowa Jedynka, Pierwszy Program Polskiego Radia, Program Pierwszy Polskiego Radia, oficjalny skrót PR1) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio. Regularną emisję programu rozpoczęła 18 kwietnia 1926 roku.
  Monika Brodka na Brodka Life Festival Oświęcim w 2013

  30 maja 2012 wydała cyfrowo trzeci minialbum pt. Lax, który nagrała w Red Bull Studio w Los Angeles, a jego producentem został Bartosz Dziedzic. EP-kę promowała singlami: „Varsovie”, do którego powstał teledysk wyreżyserowany przez Antoniego Nykowskiego, i remiksem piosenki „Dancing Shoes” zrealizowanym przez zespół Kamp!. Również w 2013 została nominowana do Fryderyków 2013 w najważniejszych kategoriach: „artysta roku”, „album roku” (za Lax) oraz „utwór roku” (za „Varsovie”), a także została Kobietą Dekady „Glamour”.

  MTV Unplugged – jest to zapis z koncertu o tym samym tytule artystki Moniki Brodki. Płyta ukazała się 18 stycznia 2019 roku. Wydana została w dwóch wersjach – CD i digipaku CD+DVD. W tym koncercie zespół wsparło wiele znanych muzyków takich jak: Krzysztof Zalewski i Dawid Podsiadło. Koncert miał miejsce 12 kwietnia 2018 roku w lubelskim Centrum Spotkania Kultur. Podczas koncertu Brodka wykonała utwory z „Clashes”, „Grandy”,EP-ki „LAX” oraz debiutanckiego albumu zatytułowanego po prostu „Album” z 2004 roku. Polacy – naród zamieszkujący głównie obszar Rzeczypospolitej Polskiej i będący jej głównym składnikiem ludnościowym, a poza granicami Polski tworzący Polonię.

  13 maja 2016 we współpracy z londyńską wytwórnią PIAS i Kayax, wydany został kolejny album pt. Clashes, za którego produkcję odpowiadał Noah Georgeson. Album promowała singlami „Horses” i “My Name Is Youth” oraz „Santa Muerte” i „Up in the Hill”, do których samodzielnie wyreżyserowała teledyski. Płyta zyskała status platynowej.

  OLiS – oficjalna lista sprzedaży detalicznej polskiego Związku Producentów Audio-Video, istniejąca od 23 października 2000 roku.Granda – trzeci album studyjny polskiej wokalistki Moniki Brodki. Wydawnictwo ukazało się 20 września 2010 roku nakładem wytwórni muzycznej Sony Music. W wersji specjalnej Granda została wzbogacona o dodatkową płytę DVD zawierającą film dokumentujący proces realizacji nagrań. Album dotarł do 2. miejsca listy OLiS w Polsce. 15 listopada 2011 roku płyta uzyskała status dwukrotnie platynowej.

  18 maja 2018 dołączyła do grona artystów współpracujących z MTV Unplugged. Efektem współpracy był album prezentujący przekrojowy materiał piosenkarki w odsłonie unplugged, jak i seria koncertów podczas dwóch tras koncertowych. W lipcu w duecie z Agimem Dżeljiljim nagrała swoją wersję piosenki Izabeli TrojanowskiejWszystko czego dziś chcę” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do serialu Showmax pt.; „Rojst”. Utwór ten uzyskał nominację do Fryderyków 2018 w kategorii „Nowe wykonanie”.

  Remiks – utwór muzyczny, który powstał dzięki zmianie innego. W odróżnieniu od covera, remiks jest opracowaniem utworu z wykorzystaniem tzw. śladów oryginału udostępnionych przez pierwotnego autora.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W maju 2020, w trakcie trwania pandemii COVID-19, wzięła udział w akcji #hot16challenge2 promującej zbiórkę funduszy na rzecz personelu medycznego.

  13 stycznia 2021 piosenkarka pojawiła się w utworze i teledysku "Żar" zespołu PRO8L3M.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Skrzypce – muzyczny instrument strunowy z grupy smyczkowych. Obecnie skrzypce są najmniejszym instrumentem z tej grupy, zarazem charakteryzują się najwyższym strojem.
  I Liceum Ogólnokształcące w Żywcu im. Mikołaja Kopernika – publiczne liceum ogólnokształcące w Żywcu, powstałe w 1904 roku.
  Witold Roman Lutosławski (ur. 25 stycznia 1913 w Warszawie, zm. 7 lutego 1994 tamże) – polski kompozytor współczesny i dyrygent, także pianista. Syn Józefa Lutosławskiego i Marii z Olszewskich. Uważany za najwybitniejszego – obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora wszech czasów. Odznaczony Orderem Orła Białego.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.
  Żywiec (niem. Saybusch, czes. Živec) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie żywieckim, położone w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy nad Jeziorem Żywieckim, na wysokości 345–350 m n.p.m. Mimo przynależności administracyjnej do województwa śląskiego, miasto leży na terytorium Małopolski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.