• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Money.pl

  Przeczytaj także...
  Wirtualna Polska Spółka Akcyjna - właściciel i operator pierwszego polskiego portalu internetowego Wirtualna Polska (WP).Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.
  Portal internetowy – internetowy serwis informacyjny poszerzony o różnorodne funkcje internetowe, dostępny z jednego adresu internetowego. W intencji twórców, ma to zachęcać użytkowników do ustawienia adresu portalu jako strony startowej w przeglądarce WWW i traktowania go jako bramy do Internetu.

  Money.pl – polski portal internetowy zajmujący się finansami, gospodarką i ekonomią, którego wydawcą jest Grupa Wirtualna Polska, a do 2015 roku prowadzony był przez przedsiębiorstwo Money.pl sp. z o.o. Spółka działa od 2000 roku, a w 2018 roku, zmieniła nazwę na TotalMoney Sp. z o.o. Portal wyrósł z Wirtualnego Serwisu Ekonomicznego. Do stycznia 2015 redaktorem naczelnym i współtwórcą sukcesu portalu był Tomasz Bonek.

  Finanse – ogół procesów związanych z gromadzeniem, rozporządzaniem i wydawaniem pieniądza oraz jego surogatów. Gromadzenie może następować w postaci bezzwrotnej lub zwrotnej (pożyczka). Wydatkowanie pieniądza może dokonywać się w formie transferu lub w postaci realizacji swojego prawa do produktu czy usługi.EBITDA (eng. Earnings before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization) - w rachunkowości zysk przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków oraz amortyzacji.

  Portal Money.pl zajmuje pierwsze miejsce w rankingu popularności polskich serwisów internetowych w kategorii „Biznes-finanse-prawo” (według badań Megapanel PBI/Gemius). Zwyciężył m.in. w konkursach Webstarferstival (2005 r.) i Teraz Internet (2004, 2006 r.). Spółka Money.pl zajęła natomiast 7. miejsce w rankingu najbardziej dynamicznych firm w Europie Środkowej – „Technology Fast 50” firmy doradczej Deloitte (2006 r.).

  Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.Gospodarka – całokształt działalności gospodarczej prowadzonej w danym regionie (gospodarka regionalna), kraju (gospodarka narodowa) lub na całym świecie (gospodarka światowa). Działalność ta polega na wytwarzaniu dóbr i świadczeniu usług zgodnie z potrzebami ludności. Najprostszy podział gospodarki wyróżnia trzy sektory: usługi, przemysł, rolnictwo.

  Money.pl jest portalem z informacjami z dziedziny finansów, ekonomii, biznesu, prawa. Money.pl to treści informacyjne (w tym poradniki, raporty, analizy rynku) i narzędzia (kalkulatory, bazy danych) oraz kilkunastoletnie archiwa wskaźników ekonomicznych. W portalu działają także serwisy „okołobiznesowe”: o rynku nieruchomości, motoryzacji, o rynku pracy, o ludziach biznesu. Money.pl stworzył także serwis z blogami biznesowymi, który do 2016 roku działał w domenie bblog.pl. Kontent, archiwa i narzędzia portalu Money.pl są udostępniane internautom bezpłatnie.

  Tomasz Bonek – polski dziennikarz ekonomiczny, manager mediów, podróżnik, fotograf. Obecnie dyrektor biznesowych redakcji internetowych Grupy Onet-RASP.

  Spółka Money.pl była również pośrednikiem w sprzedaży produktów i usług finansowych on-line. Udostępnia narzędzia do porównania ofert i umożliwia złożenie zamówienia na produkty ponad 40 instytucji finansowych w Polsce.

  W 2009 roku spółka Money.pl uruchomiła serwis dla kobiet iWoman.pl, następnie MenStream.pl i Platine.pl – te magazyny lifestyowe zostały jednak zamknięte po przejęciu serwisu przez Grupę Wirtualna Polska.

  Spółka Money.pl po raz pierwszy zysk odnotowała w 2002 (EBITDA) i w 2003 roku (zysk netto). Od 2006 do czerwca 2009 roku głównym udziałowcem Money.pl było niemieckie wydawnictwo Handelsblatt (70%), należące do Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck. 1 czerwca 2009 roku głównym udziałowcem, została spółka Holtzbrinck Networks (także VGH), a pozostałe 30% udziałów było własnością Arkadiusza Osiaka. W 2014 właścicielem została Grupa Wirtualna Polska.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kontakt (pol.). Money.pl sp. z o.o. [dostęp 2008-10-04].
  2. O portalu – firma.money.pl.
  3. Money.pl przed Business Insiderem na czele serwisów gospodarczych. Mocno w górę Rp.pl, w dół Gazetaprawna.pl i Bankier.pl, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-04] (pol.).
  4. O spółce – firma.money.pl.
  5. O spółce – firma.money.pl.




  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.