Money.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Money.pl – polski portal internetowy zajmujący się finansami, gospodarką i ekonomią, którego wydawcą jest Grupa Wirtualna Polska, do 2015 roku prowadzony był przez przedsiębiorstwo Money.pl sp. z o.o. Spółka działa od 2000 roku, a w 2018 roku zmieniła nazwę na TotalMoney Sp. z o.o. Portal wyrósł z Wirtualnego Serwisu Ekonomicznego. Do stycznia 2015 redaktorem naczelnym i współtwórcą sukcesu portalu był Tomasz Bonek.

Finanse – ogół procesów związanych z gromadzeniem, rozporządzaniem i wydawaniem pieniądza oraz jego surogatów. Gromadzenie może następować w postaci bezzwrotnej lub zwrotnej (pożyczka). Wydatkowanie pieniądza może dokonywać się w formie transferu lub w postaci realizacji swojego prawa do produktu czy usługi.EBITDA (eng. Earnings before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization) - w rachunkowości zysk przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków oraz amortyzacji.

Portal Money.pl zajmuje pierwsze miejsce w rankingu popularności polskich serwisów internetowych w kategorii „Biznes-finanse-prawo” (według badań Megapanel PBI/Gemius). Zwyciężył m.in. w konkursach Webstarferstival (2005) i Teraz Internet (2004, 2006). Spółka Money.pl zajęła natomiast 7. miejsce w rankingu najbardziej dynamicznych firm w Europie Środkowej – „Technology Fast 50” firmy doradczej Deloitte (2006).

Ekonomia – nauka społeczna analizująca oraz opisująca produkcję, dystrybucję oraz konsumpcję dóbr. Słowo „ekonomia” wywodzi się z języka greckiego i tłumaczy się jako oikos, co znaczy dom i nomos, czyli prawo, reguła. Starożytni Grecy stosowali tę definicję do określania efektywnych zasad funkcjonowania gospodarstwa domowego.Gospodarka – całokształt działalności gospodarczej prowadzonej w danym regionie (gospodarka regionalna), kraju (gospodarka narodowa) lub na całym świecie (gospodarka światowa). Działalność ta polega na wytwarzaniu dóbr i świadczeniu usług zgodnie z potrzebami ludności. Najprostszy podział gospodarki wyróżnia trzy sektory: usługi, przemysł, rolnictwo.

Money.pl jest portalem z informacjami z dziedziny finansów, ekonomii, biznesu i prawa. Zawiera treści informacyjne (w tym poradniki, raporty, analizy rynku) i narzędzia (kalkulatory, bazy danych) oraz kilkunastoletnie archiwa wskaźników ekonomicznych. W portalu działają także serwisy okołobiznesowe: o rynku nieruchomości, motoryzacji, o rynku pracy, o ludziach biznesu. Money.pl stworzył także serwis z blogami biznesowymi, który do 2016 roku działał w domenie bblog.pl. Treści, archiwa i narzędzia portalu Money.pl są udostępniane internautom bezpłatnie.

Tomasz Bonek – polski dziennikarz ekonomiczny, manager mediów, podróżnik, fotograf. Obecnie dyrektor biznesowych redakcji internetowych Grupy Onet-RASP.

Spółka Money.pl była również pośrednikiem w sprzedaży produktów i usług finansowych on-line. Udostępnia narzędzia do porównania ofert i umożliwia złożenie zamówienia na produkty ponad 40 instytucji finansowych w Polsce.

W 2009 spółka Money.pl uruchomiła serwis dla kobiet iWoman.pl, następnie MenStream.pl i Platine.pl – te magazyny zostały jednak zamknięte po przejęciu serwisu przez Grupę Wirtualna Polska.

Spółka Money.pl po raz pierwszy zysk odnotowała w 2002 (EBITDA) i w 2003 roku (zysk netto). Od 2006 do czerwca 2009 głównym udziałowcem Money.pl było niemieckie wydawnictwo Handelsblatt (70%), należące do Verlagsgruppe Georg von Holtzbrinck. 1 czerwca 2009 głównym udziałowcem, została spółka Holtzbrinck Networks (także VGH), a pozostałe 30% udziałów było własnością Arkadiusza Osiaka. W 2014 właścicielem została Grupa Wirtualna Polska.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kontakt (pol.). Money.pl sp. z o.o. [dostęp 2008-10-04].
  2. O portalu – firma.money.pl.
  3. Money.pl przed Business Insiderem na czele serwisów gospodarczych. Mocno w górę Rp.pl, w dół Gazetaprawna.pl i Bankier.pl, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-07-04] (pol.).
  4. O spółce – firma.money.pl.
  5. O spółce – firma.money.pl.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Serwis internetowy Money.pl
  • Reklama