• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Money


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  A Collection of Great Dance Songs – album zespołu Pink Floyd, wydany w 1981 roku, zawierający zremiksowane utwory grupy.The Dark Side of the Moon – album koncepcyjny brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd z 1973. Tematami 9 utworów na płycie są problemy współczesnego życia: pieniądze, chciwość, przemijanie, szaleństwo i wojna.
  Roger Waters (ur. 6 września 1943) – brytyjski progresywny muzyk i kompozytor rockowy. Gra na gitarze basowej, gitarze akustycznej, śpiewa, komponuje i pisze teksty. Najbardziej znany ze swej kariery w angielskiej grupie rockowej Pink Floyd (1965-1985).

  Money – utwór brytyjskiego zespołu rockowego Pink Floyd napisany przez basistę Rogera Watersa. Money (z ang. kasa, pieniądze) jest szóstą z kolei piosenką na płycie The Dark Side of the Moon. Była ona prawdziwym przebojem, najpopularniejszą piosenką z tej płyty.

  Tekst mówi o ludzkiej zachłanności i jej skutkach. Utwór utrzymany jest w klimacie jazzowo-rockowym, oprócz członków zespołu występuje tu również saksofonista, Dick Parry.

  David Jon Gilmour (ur. 6 marca 1946 w Cambridge) – angielski progresywny muzyk rockowy, gitarzysta, wokalista, kompozytor. Najbardziej znany jako długoletni członek Pink Floyd.Kompilacja (składanka) – wydawnictwo muzyczne (płyta CD, DVD) składająca się z utworów wydanych już uprzednio – wybór nagrań z wcześniejszych płyt tego samego autora, bądź też nagrań różnych wykonawców połączonych zazwyczaj jakąś wspólną myślą przewodnią.

  Ciekawą rzeczą jest także wmiksowany w początek dźwięk otwierania kas i darcia papieru, stworzony przez Rogera Watersa i Nicka Masona, jest najdłuższym, a przy tym świetnie zmiksowanym efektem tego typu (nie uwzględniając współczesnych, cyfrowych).

  W 1981 roku na potrzeby składanki A Collection of Great Dance Songs David Gilmour nagrał nową wersję utworu grając na wszystkich instrumentach. W nagraniu towarzyszył mu jedynie saksofonista Dick Parry.

  Nick Mason, właśc. Nicholas Berkeley Mason (ur. 27 stycznia 1944 w Birmingham) – perkusista rockowy, jedyny członek grupy Pink Floyd występujący w niej przez wszystkie lata istnienia grupy.Pink Floyd – angielski zespół rockowy założony w 1965 roku w Londynie. Ich twórczość, początkowo klasyfikowana jako rock psychodeliczny, w późniejszych latach nabrała cech muzyki progresywnej. Grupa znana jest z filozoficznie zabarwionych tekstów piosenek, eksperymentów z dźwiękiem, innowacyjnego podejścia do kwestii grafiki w albumach oraz rozbudowanych występów koncertowych. Sprzedali na całym świecie ponad 200 milionów albumów (z tego ok. 74,5 miliona w samych Stanach Zjednoczonych), co czyni ich jedną z najlepiej sprzedających się grup muzycznych w historii.

  Kompozycja[]

  Roger Waters nagrał demo tego utworu, które znacznie różniło się od ostatecznej wersji z płyty.

  Money wyróżnia się nietypowym dla muzyki rockowej metrum 7/4. Oparty jest o bluesową sekwencję akordów w tonacji h-moll. W środku utworu pojawia się solo na saksofonie, a następnie solo na gitarze, w czasie którego metrum zmienia się na 4/4.

  Wersja koncertowa[]

  Po raz pierwszy utwór został wykonany 20 stycznia 1972 r., jednak z powodu technicznych problemów zostały odtworzone tylko rozpoczynające ten utwór efekty dźwiękowe.

  Money jest utworem, który był najczęściej wykonywany na koncertach - aż 800 razy.

  Przypisy
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.