• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Monety euro  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wszystkie awersy holenderskich monet euro przedstawiają wyidealizowany profil monarchini Beatrycze, panującej w latach 1980-2013, oraz słowa BEATRIX KONINGIN DER NEDERLANDEN (Beatrix królowa Holandii). Dokładnie taki sam motyw znajdował się na guldenach przed wprowadzeniem waluty UE. Autorem projektu jest Bruno Ninaber von Eyben.Luksemburg, Wielkie Księstwo Luksemburga (luks. Lëtzebuerg, Grousherzogdem Lëtzebuerg; niem. Luxemburg, Großherzogtum Luxemburg; fr. Luxembourg, Grand-Duché de Luxembourg) – państwo położone w Europie Zachodniej. Graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Państwo członkowskie Unii Europejskiej oraz NATO.

  Monety euro są środkiem płatniczym we wszystkich krajach strefy euro.

  Zostały wprowadzone jednocześnie z banknotami euro, 1 stycznia 2002 roku (transakcje bezgotówkowe z kolei już w 1999 roku).

  Jedno euro dzieli się na 100 centów; bitych jest osiem rodzajów monet.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Mimo że Andora nie jest członkiem Unii Europejskiej, obowiązującą walutą jest euro. Wcześniej były to frank francuski i peseta hiszpańska. Andora bije swoje monety, które awersami odróżniają je od monet innych krajów ze wspólną walutą. Każda z monet zawiera dwanaście unijnych gwiazdek.

  Spis treści

 • 1 Dane techniczne
 • 1.1 Konstrukcja
 • 1.2 Awers i rewers
 • 1.3 Strona wspólna (rewers)
 • 1.4 Strona narodowa (awers)
 • 1.5 Obecny wygląd
 • 2 Obieg
 • 3 Próby podrabiania
 • 4 Zobacz też
 • 5 Przypisy


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Awers i rewers (łac.) to dwie strony jakiegoś zdobionego przedmiotu płaskiego, pokrytego jedno- lub dwustronnie malowidłem, grafiką lub drukiem, zawierającego płaskorzeźbę, wizerunek wykonany metodą rycia, kucia lub zdobionego w jeszcze inny sposób. Oba pojęcia funkcjonują wyłącznie razem, gdy w danym przedmiocie występuje swobodny dostęp do obu jego powierzchni, przy czym jedna z nich jest wyłączną lub główną stroną zawierającą przedstawiane treści.
  Wszystkie awersy belgijskich monet euro przedstawiają profil króla Alberta II, panującego w latach 1993-2013. Podobnie jak na większości z innych krajów, wizerunek otacza dwanaście gwiazd. Dodatkowo z prawej strony umieszczono monogram monarchy. Autorem projektu jest Jan Alfons Keustermans.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.
  Kreta (gr. Κρήτη od słowa krateia – silna, łac. Creta, tur. Kirid, wen. Candia) – grecka wyspa położona na Morzu Śródziemnym. Jest ona największą grecką wyspą i piątą co do wielkości wyspą śródziemnomorską. Linia brzegowa ma długość ok. 1040 km. Największym miastem jest Heraklion (Iraklion).
  Rewersy monet euro bitych na Słowacji. Korona słowacka została zastąpiona 1 stycznia 2009 r. przez euro. 19 sierpnia 2008 r. Słowacja rozpoczęła produkcję monet mennicy w Kremnicy.
  Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Reklama