• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Monclova

  Przeczytaj także...
  Saltillo - miasto w północnym Meksyku, w górach Sierra Madre Wschodnia, na wysokości około 1600 metrów, stolica stanu Coahuila. Około 591 tys. mieszkańców.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Cadereyta Jiménez – miasto w Meksyku, w centralnej części stanu Nuevo León. W mieście znajduje się siedziba gminy o tej samej nazwie. Cadereyta Jiménez według danych Meksykańskiego Instytutu Statystycznego w 2005 liczyło 56 552 mieszkańców, co czyniło go dziewiątym pod względem liczby ludności w stanie Nuevo León, natomiast gminę zamieszkiwało 73 746 ludzi.

  Monclova – miasto w północnym Meksyku, w stanie Coahuila, w górach Sierra Madre Wschodnia. Wraz z miastami Frontera, Castaños tworzy obszar metropolitarny. Miasto liczy ponad 200 tys. mieszkańców i jest siedzibą gminy o tej samej nazwie.

  Laredo – miasto w USA, w południowo-zachodniej części stanu Teksas, nad rzeką Rio Grande, naprzeciw meksykańskiego miasta Nuevo Laredo. Około 231,5 tys. mieszkańców (2005). Miasto zajmuje powierzchnie 218 km².Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

  Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Stany Zjednoczone Laredo, Stany Zjednoczone
 • Meksyk Cadereyta Jiménez, Nuevo León, Meksyk,
 • Meksyk Linares, Nuevo León, Meksyk,
 • Meksyk Saltillo, Coahuila, Meksyk
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Número de habitantes, Número de habitantes (hiszp.). Cuentame, Instituto Nacional de Estadística y Geografía (INEGI). [dostęp 03-09-2014].
  Sierra Madre Wschodnia (hiszp. Sierra Madre Oriental) – łańcuch górski w Kordylierach, we wschodnim Meksyku, wschodnia granica Wyżyny Meksykańskiej.Nuevo León – stan w północno-wschodnim Meksyku. Graniczy ze stanami: Tamaulipas (na północy i wschodzie), Zacatecas i San Luis Potosí (na południu) i Coahuila (na zachodzie). Na północy Nuevo León sąsiaduje z amerykańskim stanem Teksas.
  Warto wiedzieć że... beta

  Gminy Meksyku – gmina (municipio) jest drugim szczeblem podziału administaracyjnego w Meksyku. Pierwszym szczeblem jest stan (estado). W Meksyku jest obecnie 2438 gmin. Są one utworzone na podstawie 115 Artykułu Konstytucji Meksyku z 1917 roku.
  Coahuila de Zaragoza – stan w Meksyku, położony na północnym wschodzie kraju. Graniczy ze stanami Chihuahua, Durango, Zacatecas, Nuevo León i ze Stanami Zjednoczonymi na północy. Stolicą stanu jest miasto Saltillo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.848 sek.