• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Monako w Konkursie Piosenki Eurowizji

  Przeczytaj także...
  Télé Monte Carlo (TMC) – główny nadawca telewizyjny z Monako, członek Europejskiej Unii Nadawców oraz podmiot odpowiedzialny za wystawianie reprezentacji Monako do Konkursu Piosenki Eurowizji. Choć TMC powstało w 1954 pod patronatem ówczesnego księcia Monako Rainiera III, od początku swego istnienia działa jako stacja prywatna. Rząd Monako posiada obecnie tylko 20% udziałów, natomiast pozostałe należą do francuskich grup mediowych AB Groupe (40%) i TF1 Group (40%). TMC nadaje jeden kanał telewizyjny, noszący taką samą nazwę jak firma. Jest on dostępny w Monako i całej Francji w naziemnym przekazie cyfrowym, a w księstwie i na południu Francji również w przekazie analogowym. Ponadto kanał wchodzi w skład czterech francuskich platform cyfrowych.16. Konkurs Piosenki Eurowizji 1971 odbył się 3 kwietnia 1971 roku, w Dublinie (Irlandia). W konkursie brało udział 18 państw. Do konkursu powróciły: Finlandia, Norwegia, Portugalia, Szwecja i Austria. Krajem, który zadebiutował, była Malta.
  25. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 19 kwietnia 1980 roku w Holenderskim Centrum Kongresowym NCC w Hadze, został zorganizowany przez holenderskiego nadawcę publicznego NOS. Prowadzącą koncert finałowy była Marlous Fluitsma, którą za kulisami wspierał Hans van Willigenburg.

  Monako uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1959 roku. Od czasu debiutu, konkursem w kraju zajmuje się monakijski nadawca publiczny Télé Monte Carlo (TMC).

  Monako wygrało konkurs w 1971 roku, kiedy to kraj reprezentowała Séverine z utworem „Un banc, un arbre, une rue”. Telewizja nie zorganizowała jednak 17. Konkursu Piosenki Eurowizji, przekazując prawa do przygotowania finału Wielkiej Brytanii.

  Monakijski nadawca po raz pierwszy wycofał się z udziału w konkursie w 1980, powracając do stawki podczas konkursu w 2004 roku. W 2006 roku krajowa telewizja ponownie zrezygnowała z uczestnictwa i od tamtej pory nie wysyła swojego reprezentanta.

  Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

  Uczestnictwo[ | edytuj kod]

  Marjorie Noël podczas występu w 10. Konkursie Piosenki Eurowizji w 1965 roku
  Mary Christy podczas prób do występu w finale 21. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1976 roku

  Monako uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1959 roku i do tej pory wzięła w nim udział 24 razy. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich monakijskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach.

  Wielka Brytania jest jednym z krajów, który osiągnął największy sukces w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zadebiutowała w 1957 roku. BBC chciało wziąć udział podczas pierwszego konkursu w historii, jednak zgłosili EBU swoją propozycję piosenki po czasie. Wielka Brytania bierze udział corocznie, od 1959 roku i, do tej pory, wygrała pięć razy. Razem ze Szwecją, jest jedynym państwem, który wygrywał Eurowizję w czterech różnych dekadach. Poza tym, UK bije rekord w liczbie zdobytych drugich miejsc (15 razy).Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Historia głosowania w finale (1959-2006)[ | edytuj kod]

  Organizacja[ | edytuj kod]

  Po wygranej w 1971 roku, kraj zdecydował się zorganizować konkurs w 1972 roku jako widowisko plenerowe, wyznaczając datę raczej na czerwiec niż wczesną wiosnę. Z powodu braku funduszy i materiałów Télé Monte Carlo zwróciła się o pomoc do francuskiego nadawcy publicznego ORTF, który zgodził się zorganizować konkurs. Ponieważ nadawca monakijski chciał, aby konkurs odbył się w Monako, podczas gdy ORTF chciał, aby odbył się we Francji, negocjacje nigdy się nie powiodły, a Monako zrezygnowało z roli państwa-gospodarza. Europejska Unia Nadawców zwróciła się do Hiszpanii i Niemiec, które zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce w konkursie w 1971, ale kraje te nie były zainteresowane organizacją. Konkurs został zorganizowany w Edynburgu przez brytyjskiego nadawcę BBC.

  TF1 - prywatna, francuska stacja telewizyjna, której właścicielem jest spółka TF1 Group, której głównym udziałowcem jest firma Bouygues. Jest francuskim odpowiednikiem TVP1. Jest najstarszą antena telewizyjną w Europie. TF1 posiada ok. 35% udziału w rynku i jest najpopularniejszą stacją telewizyjną we Francji. W posiadaniu TF1 Group jest także Eurosport - największy europejski kanał sportowy.Un banc, un arbre, une rue - zwycięska piosenka z Eurowizji 1971, wykonywana przez francuską piosenkarkę Séverine, reprezentującą Monako.
  Warto wiedzieć że... beta

  17. Konkurs Piosenki Eurowizji 1972 odbył się 22 marca 1972 w Usher Hall w Edynburgu (Wielka Brytania). Festiwal prowadziła Moira Shearer.
  10. Konkurs Piosenki Eurowizji 1965 odbył się 20 marca 1965 w Neapolu we Włoszech. Festiwal, który prowadziła Renata Mauro, wygrał Luksemburg.
  Konkurs Piosenki Eurowizji 2004 – 49. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 12 i 15 maja 2004 roku w Abdi İpekçi Arena w Stambule przez tureckiego nadawcę Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Turcji Sertab Erener na festiwalu w 2003 roku.
  BBC (skrót od British Broadcasting Corporation, Brytyjska Korporacja Nadawcza) – główny brytyjski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, największa tego rodzaju instytucja na świecie.
  4. Konkurs Piosenki Eurowizji został rozegrany w środę, 11 marca 1959 w Palais des Festivals et des Congrès w Cannes. Organizatorem konkursu był francuski nadawca publiczny Radiodiffusion-télévision française (RTF). Koncert poprowadziła Jacqueline Joubert.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.