• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Momotombo

  Przeczytaj także...
  Managua (hiszp. Lago de Managua, indiańskie Xolotlán) – jezioro tektoniczne, położone w zachodniej Nikaragui, na wysokości 37 m n.p.m. Zajmuje powierzchnię 1035 km². Wody jeziora Managua są odwadniane okresowo przez rzekę Tipitapa, która łączy je z pobliskim jeziorem Nikaragua.Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.
  León — miasto w zachodniej Nikaragui, na nizinie nadbrzeżnej Oceanu Spokojnego. Współrzędne geograficzne: 12°26′17″N 86°52′35″W/12,438056 -86,876389. Ośrodek administracyjny departamentu León. Ludność: 198 tys. mieszkańców (2003). Drugie pod względem liczby ludności miasto kraju.

  Volcán Momotombowulkan w zachodniej Nikaragui, wznoszący się na północnym wybrzeżu jeziora Managua, kilkanaście kilometrów na wschód od miasta León. Momotombo, który jest stratowulkanem, wznosi się na wysokość 1297 m n.p.m. Jego symetryczna sylwetka stała się symbolem Nikaragui.

  Erupcja wulkanu, wybuch wulkanu (drugie określenie, ściślej to: gwałtowna erupcja, w praktyce używane jako synonim erupcji) – zjawisko wydostawania się na powierzchnię Ziemi lub do atmosfery jakiegokolwiek materiału wulkanicznego (magmy, materiałów piroklastycznych, substancji lotnych: gazów, par).León Viejo - ruiny hiszpańskiej osady, założonej w XVI wieku na brzegu jeziora Managua w Nikaragui. Położone są na terenie dzisiejszego departamentu León, około 10 km na północ od miasta La Paz Centro. Współrzędne geograficzne: 12°23′50″N 86°36′37″W/12,397222 -86,610278.

  Wulkan zaczął się formować około 4,5 tys. lat temu. Najstarsza erupcja tego wulkanu odnotowana w czasach historycznych pochodzi z 1610. Zniszczone zostało wówczas pobliska hiszpańska osada, której ruiny zachowały się do dzisiaj jako León Viejo. Od tego czasu zanotowano wiele spokojnych erupcji typu stromboliańskiego, ale od czasu do czasu jego erupcje były bardziej gwałtowne. Ostatnie erupcje miały miejsce w 2015 i 2016 roku.

  Stratowulkan (łac. stratum „coś rozpostartego”, „warstwa” + Vulcanus, mit. bóg ognia) – miejsce wybuchu i naprzemiennego wydobywania się magmy oraz materiału piroklastycznego z wnętrza wulkanu. Wulkan (z łac. Vulcanus – imię rzymskiego boga ognia) – miejsce na powierzchni Ziemi, z którego wydobywa się lawa, gazy wulkaniczne (solfatary, mofety, fumarole) i materiał piroklastyczny. Terminu tego również używa się jako określenie form terenu powstałych wskutek działalności wulkanu, choć bardziej poprawne są takie terminy jak: góra wulkaniczna, stożek wulkaniczny, kopuła wulkaniczna czy wulkan tarczowy.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista wulkanów w Nikaragui
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Informacje o wulkanie. [dostęp 2 sierpnia 2009].
 • Wulkan Momotombo – Global Volcanism Program. [dostęp 2 sierpnia 2009].
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.847 sek.