• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Momostong Kangri I

  Przeczytaj także...
  Rimo Muztagh to grupa górska w łańcuchu Karakorum. Leży w północno-zachodnich Indiach, blisko kwestionowanej granicy z Pakistanem. Grupa ta oddalona jest od większych miast, co powoduje, że nie jest tak często zwiedzana jak chociażby niedaleko położona grupa Baltoro Muztagh. Na północny wschód leży przełęcz Karakorum. Najwyższy szczyt to Mamostong Kangri.Karakorum – system górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, drugi po Himalajach pod względem wysokości na ziemi. Obszar gór należy do najbardziej zlodowaconych na kuli ziemskiej. W górach tych znajdują się największe lodowce górskie świata poza rejonami polarnymi i po lodowcu Fedczenki w Pamirze (długość 77 km). Najdłuższy lodowiec Siachen ma 71 km długości. Góry Karakorum znajdują się w ważnym obszarze węzłowym łączącym wielkie pasma górskie jak: Himalaje, Hindukusz, Kunlun, Pamir. Najwyższy szczyt K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie. W swojej historii góra miała liczne nazwy: Czogori, Godwin Austen, Dapsang, Lamba Pahar, Szczyt Cesarzewicza Mikołaja. Nazwa K2 pochodzi od numeracji szczytów podczas pomiarów geodezyjnych. K1, K2, K3, ... K12. Szczyt K1 to obecnie Maszerbrum (7821 m), pozostałe góry "K" idą po kolei na wschód do niego. Autorem tej numeracji był brytyjski badacz Thomas George Montgomerie.
  Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.

  Mamostong Kangri lub Mamostang Kangri to najwyższy szczyt pasma Rimo Muztagh, który jest częścią Karakorum. Leży w północnych Indiach w pobliżu kwestionowanej granicy z Pakistanem.

  Mamostong Kangri nie jest zbyt często odwiedzany, z racji swego położenia i niestabilnej sytuacji politycznej regionu. Pierwszego wejścia (13 września 1984 r.) dokonali członkowie japońsko-hinduskiej ekspedycji: N. Yamada, K. Yoshida, R. Sharma, P. Das, i H. Chauhan.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jerzy Wala, Orographical Sketch Map of the Karakoram, Swiss Foundation for Alpine Research, Zurich, 1990.
 • Jill Neate, High Asia: an illustrated history of the 7,000 metre peaks, The Mountaineers, 1989.
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.