• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mombacho

  Przeczytaj także...
  Nikaragua (Nicaragua, Republika Nikaragui – República de Nicaragua) – państwo w Ameryce Środkowej, położone między Hondurasem na północy, a Kostaryką na południu. Na zachodzie na długości 320 km oblewają ją wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie na długości 480 km – wody Morza Karaibskiego.Nikaragua (hiszp. Lago de Nicaragua, indiańskie Cocibolca) - jezioro w południowej Nikaragui, największe jezioro w Ameryce Środkowej. Położone jest w rowie tektonicznym, ciągnącym się równolegle do wybrzeża pacyficznego, od którego dzieli go odległość zaledwie 20 km. Bardziej na północ w tym samym rowie położone jest jezioro Managua.
  Storczykowate (Orchidaceae Juss.) – rodzina roślin obejmująca około 21.950 – 26.049 obecnie zaakceptowanych gatunków bylin (samożywnych i myko-hetkerotroficznych), zgrupowanych w 880 rodzajach. Jest jedną z najbogatszych w gatunki rodzin roślin wyższych, na równi z rodziną astrowatych (Asteraceae). Obecnie nie jest rozstrzygnięte, która z tych dwóch rodzin jest większa, ze względu na ciągłe zmiany w ich klasyfikacji. Jednakże bez względu na dokładną liczbę gatunków storczykowatych – jest ich dwa razy więcej od liczby gatunków ptaków oraz cztery razy więcej od liczby gatunków ssaków. Do najbardziej zróżnicowanych rodzajów należą: Bulbophyllum (ok. 2000 gatunków), Epidendrum (ok. 1500 gatunków), Dendrobium (ok. 1400 gatunków) oraz Pleurothallis (ok. 1000 gatunków). W Polsce, w stanie dzikim, występuje około 50 gatunków z 24 rodzajów i wszystkie one podlegają ścisłej ochronie gatunkowej.

  Mombacho – wulkan w zachodniej Nikaragui, położony nad zachodnim brzegiem jeziora Nikaragua, na południe od miasta Granada. Wznosi się na wysokość 1345 m n.p.m.

  Mombacho to stratowulkan zbudowany ze skał andezytowych i bazaltowych. Jest to wulkan drzemiący. Jego jedyną aktywność w czasach historycznych odnotowano w 1570; osunęła się wówczas część wulkanu, nie wiadomo jednak czy doszło wówczas do erupcji. Na stokach wulkanu znaleźć można pola fumarol i gorących źródeł.

  Fumarola – rodzaj ekshalacji wulkanicznych, towarzyszących czynnym wulkanom. Przez fumarole wydostają się gazy, spośród których najważniejsze to chlorowodór i dwutlenek siarki oraz para wodna pochodzenia wulkanicznego o temperaturze od 300 do 1000°C, bogate w różne składniki chemiczne. Występuje najbliżej erupcji.Stratowulkan (łac. stratum „coś rozpostartego”, „warstwa” + Vulcanus, mit. bóg ognia) – miejsce wybuchu i naprzemiennego wydobywania się magmy oraz materiału piroklastycznego z wnętrza wulkanu.

  Na szczycie zachował się tropikalny las deszczowy, w którym znaleźć można endemiczne gatunki roślin (m.in. storczykowatych) i zwierząt. Ustanowiono tutaj rezerwat przyrody.

  Na szczyt wiedzie kilka szlaków turystycznych, w tym szlak udostępniony dla samochodów 4x4. Ze szczytu rozciąga się widok na jezioro Nikaragua.

  Wulkan Mombacho

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista wulkanów w Nikaragui
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Wulkan Mombacho na Global Volcanism Program (ang.). [dostęp 2 sierpnia 2009].
 • Strona poświęcona wulkanowi Mombacho (ang.). [dostęp 2 sierpnia 2009].
 • Las deszczowy, las wiecznie zielony – formacja roślinna zdominowana przez wiecznie zielone lasy występujące na obszarach o rocznej sumie opadów przekraczającej 2000 mm rocznie, wysokiej temperaturze o niskich amplitudach dziennych i rocznych oraz wysokiej wilgotności powietrza.Granada – miasto w Nikaragui, położone na północno-zachodnim wybrzeżu jeziora Nikaragua, u stóp wulkanu Mombacho. Ośrodek administracyjny departamentu Granada. Ludność: 116 tys. mieszkańców (2005).
  Warto wiedzieć że... beta

  Źródło termalne, źródło ciepłe, źródło gorące, cieplica – źródło, z którego wypływa woda termalna o temperaturze wyższej o co najmniej 5°C od średniej rocznej temperatury powietrza na danym obszarze (według klasyfikacji hydrogeologicznej) lub wyższej niż 20°C (według klasyfikacji balneologicznej).
  Wulkan drzemiący – typ wulkanu, którego erupcje zostały zaobserwowane w czasach historycznych, ale obecnie nie wykazuje już aktywności, np. Mauna Kea.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.77 sek.