• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moluki - prowincja

  Przeczytaj także...
  Indonezja dzieli się na 34 prowincje (w tym 3 okręgi specjalne Aceh, Dżakarta i Jogyakarta), a te na dystrykty (kabupaten) i okręgi miejskie (kota).Język malajski amboński, język amboński (indonez. bahasa Melayu Ambon, bahasa Ambon) – język używany w południowej części archipelagu Moluków. Jest albo język kreolski oparty na malajskim, albo też miejscowy dialekt języka malajskiego/języka indonezyjskiego. 200 tys. osób posługuje się nim jako językiem ojczystym. Użytkownicy tego języka władają również standardowym indonezyjskim.
  Język indonezyjski (Bahasa Indonesia) – od 1949 język urzędowy w Indonezji. Języka indonezyjskiego używa około 163 mln. osób, z czego dla 23 mln. jest to język ojczysty.
  Położenie prowincji Moluki w Indonezji

  Moluki (indonez. Maluku) – prowincja w Indonezji obejmująca południową część archipelagu Moluki (granicę stanowi Morze Seram). Powierzchnia 42 853 km²; 1302 tys. mieszkańców (2006); stolica Ambon. Dzieli się na 1 okręg miejski i 7 dystryktów.

  Seram, Laut Seram, morze położone między wyspami indonezyjskimi, na północ od wyspy Seram. Od północy styka się z Morzami Moluckim i Halmahera, od wschodu z Morzem Arafura, od południa z Morzem Banda. Powierzchnia 161 tys. km2. Średnia głębokość 1074, maksymalna głębokość 5319 m. Bardzo ciepłe, temperatura wód powierzchniowych wynosi 27-28°C. Zasolenie ok. 34‰.Kakao (nah. cacahuatl – ziarno kakaowe) – nasiona z owoców kakaowca, z których proszek stosowany jest jako składnik wielu wyrobów cukierniczych: tabliczek czekolady, napojów, polew, wiórków czekoladowych, mas czekoladowych, cukierków.

  Większość wysp wchodzących w skład prowincji jest ułożona w łuk stanowiący naturalne ograniczenie Morza Banda od północy, wschodu i południa. Najważniejsze wyspy i grupy wysp to:

 • Ambon
 • Buru
 • Seram
 • Wyspy Aru
 • Wyspy Babar
 • Wyspy Barat Daya
 • Wyspy Kai
 • Wyspy Leti
 • Wyspy Sermata
 • Wyspy Tanimbar
 • 25 kwietnia 1950 proklamowano utworzenie Republiki Południowych Moluków. W październiku armia indonezyjska zajęła kraj. Do dziś trwają walki pomiędzy wojskami rządowymi a grupami separatystycznymi.

  Seram – wyspa w Indonezji w archipelagu Moluki, położona pomiędzy morzem Banda a morzem Seram; powierzchnia górzysta (najwyższy szczyt Binaiya 3019 m n.p.m.), porośnięta lasem, liczne rzeki.Wyspy Barat Daya (indonez. Kepulauan Barat Daya) - archipelag w Indonezji na morzu Banda, na północ od wyspy Timor; wchodzi w skład prowincji Moluki; powierzchnia ok. 5000 km².

  W 1999 roku dotychczasowa prowincja Moluki podzieliła się na dwie oddzielne: Moluki i Moluki Północne. Od stycznia 1999 roku trwają zamieszki, momentami o skali wojny domowej, między muzułmanami a chrześcijanami, które pochłonęły setki ofiar śmiertelnych i spowodowały duże zniszczenia i masowe ucieczki chrześcijańskiej ludności, głównie do prowincji Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie.

  Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie (indonez. Nusa Tenggara Timur) – prowincja w Indonezji obejmująca wschodnią część archipelagu Małe Wyspy Sundajskie (granicę stanowi cieśnina Sape).Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.

  Gospodarka: rolnictwo (ryż, kukurydza, orzechy kokosowe, kawa, kakao, bawełna, przyprawy korzenne); rybołówstwo (tuńczyki, makrele, krewetki, anchois); eksploatacja lasów; wydobycie rud niklu i manganu; przemysł spożywczy, drzewny.

  Główne miasta: Ambon, Amahai, Tual.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • władcy Moluków
 • język malajski amboński
 • Nikiel (Ni, łac. niccolum) – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych w układzie okresowym. Został odkryty w roku 1751 przez szwedzkiego chemika, Axela Cronstedta. W 1804 r. otrzymano go po raz pierwszy w stanie czystym. Przed naszą erą był używany w stopach z miedzią i cynkiem.Tual – miasto w Indonezji w prowincji Moluki. 27,8 tys. mieszkańców (2010). Stolica kabupatenu Moluki Południowo-Wschodnie. Położone na wyspie Kai Kecil, w archipelagu Wysp Kai.
  Warto wiedzieć że... beta

  Przyprawa – składnik dodawany do potraw, zwykle w znikomych ilościach, dla polepszenia ich walorów smakowych, zapachowych i w rzadkich przypadkach (takich jak kurkuma czy szafran) wizualnych. W dalekiej przeszłości niektóre rośliny, które obecnie stosujemy jako przyprawy, były stosowane przez znachorów, czarowników i kapłanów. Służyły jako leki, afrodyzjaki, święte oleje, kadzidła itp.
  Kukurydza zwyczajna (Zea mays) – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny wiechlinowatych. Należy do zbóż. Pochodzi z Meksyku. Nie występuje w formie dzikiej. Największymi producentami są Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia.
  Kabupaten - jednostka podziału administracyjnego w Indonezji; o szczebel niższa od prowincji, równa rangą z kota (okręgiem miejskim). Kabupaten dzielą się na kecamatan - odpowiedniki gmin.
  Buru – wyspa na morzu Banda w Indonezji w archipelagu Moluki; otoczona rafami koralowymi, porośnięta lasem tropikalnym. Powierzchnia 9505 km², ok. 160 tys. mieszkańców; główne miasto to Namlea. Powierzchnia wyspy jest górzysta, najwyższy szczyt ma wysokość 2429 m n.p.m.. Panuje klimat równikowy, wybitnie wilgotny. Naturalną roślinność stanowią wilgotne lasy równikowe, wykorzystywane gospodarczo (m.in. eksploatacja drzewa tekowego). Uprawia się palmę sagową, palmę kokosową, przyprawy korzenne, pozyskuje się drewna; rozwinięte jest także rybołówstwo.
  Ryż siewny (Oryza sativa L.) – gatunek ryżu, jednorocznej rośliny zbożowej z rodziny wiechlinowatych (Poaceae), dawniej nazywanych trawami (Graminae). Pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej. Jest drugim, po pszenicy, najczęściej uprawianym zbożem świata, stanowiąc podstawę wyżywienia 1/3 ludności świata (głównie dla mieszkańców wschodniej i południowo-wschodniej części Azji). 95% światowych zbiorów ryżu siewnego przeznacza się na pokarm dla ludzi.
  Ambon (dawniej Amboina) - wyspa na morzu Banda w Indonezji w archipelagu Moluki u południowo-zachodniego wybrzeża wyspy Seram.
  Ambon, dawniej Amboina – miasto i port we wschodniej Indonezji, na wyspie Ambon; ośrodek administracyjny prowincji Moluki; 276 tys. mieszkańców (1990).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.