• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Molly Ringwald

  Przeczytaj także...
  Taniec – forma sztuki performance, składająca się z celowo wybranych sekwencji ludzkiego ruchu. Ruch ten ma wartość estetyczną i symboliczną, i jest uznawany jako taniec przez wykonawców i obserwatorów w danej kulturze. Taniec może być podzielone i opisany ze względu na rodzaj choreografii, rodzaj ruchów lub historyczne pochodzenie.Paul Mazursky (ur. 25 kwietnia 1930 w Brooklynie, prawdziwe nazwisko Irwin Mazursky) – amerykański reżyser, aktor, scenarzysta i producent filmowy. Został wyróżniony w roku 2000 przez Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Waszyngtonie tytułem Amicus Poloniae.
  Mickey Mouse Club (Klub Myszki Miki) – popularny program muzyczny dla dzieci. Emitowany był w latach 1955-1959, później w nowej formule był wyświetlany w latach 1989-1994.

  Molly Kathleen Ringwald (ur. 18 lutego 1968 roku w Roseville) – amerykańska aktorka, piosenkarka i tancerka, która zdobyła największą popularność w latach 80.

  Życiorys[]

  Przyszła na świat jako najmłodsze dziecko niewidomego pianisty jazzowego Roberta Scotta "Boba" Ringwalda i kucharki Adele Edith Frembd. Ma starszą siostrę Beth (ur. 1965) i starszego brata Kelly (ur. 1966).

  W wieku pięciu lat wystąpiła w przedstawieniu Alicja w Krainie Czarów jako popielica. Mając sześć lat wraz ze swoim ojcem i grupą Fulton Street Jazz Band nagrała album "I Wanna Be Loved by You". Pojawiała się w lokalnych reklamach i programie muzycznym dla dzieci Klub Myszki Miki (1977). W 1978 roku zagrała postać Kate w musicalu Annie. Trafiła na mały ekran w sitcomie NBC Fakty żywota (The Facts of Life, 1979-80) i spin-off Różne uderzenia (Diff'rent Strokes, 1980). W 1980 roku nagrała dwie piosenki - "This Is My Country" i "The Star-Spangled Banner", które znalazły się na patriotycznej płycie "Yankee Doodle Mickey" wydanej przez The Walt Disney Company. Uczęszczała do Bella Vista High School. W 1986 roku ukończyła Lycee Francaise School w Los Angeles.

  Jean-Luc Godard (ur. 3 grudnia 1930 w Paryżu) – francuski reżyser filmowy, scenarzysta i krytyk. Jest często utożsamiany z grupą filmowców określanych jako przedstawicieli francuskiej Nowej Fali (fr. Nouvelle Vague).Dweezil Zappa właściwie Ian Donald Calvin Euclid Zappa (ur. 5 września 1969 w Los Angeles) - amerykański muzyk i kompozytor. Syn gitarzysty Franka Zappy, brat piosenkarki Moon Unit Zappa.

  Zadebiutowała na dużym ekranie rolą Mirandy Dimi w komediodramacie Paula Mazursky'ego Burza (Tempest, 1982) u boku Geny Rowlands, Susan Sarandon i Vittorio Gassmana, za którą zdobyła nominację do nagrody Złotego Globu. Po występie w filmie sci-fi Kosmiczne łowy (Spacehunter: Adventures in the Forbidden Zone, 1983) z Peterem Straussem, zdobyła sympatię publiczności w rolach nastolatek w filmach Johna Hughesa: Szesnaście świeczek (Sixteen Candles, 1984), Klub winowajców (The Breakfast Club, 1985) i Ślicznotka w różu (Pretty in Pink, 1986). Pojawiła się w dramacie sci-fi Jeana-Luca Godarda według sztuki szekspirowskiej Król Lear (King Lear, 1987). W komedii romantycznej Podrywacz artysta (The Pick-up Artist, 1987) zagrała postać córki szefa miejscowej mafii, która okazuje się zupełnie nieczuła na wdzięki głównego bohatera (Robert Downey Jr.). Jednak rola Betsy Hopper w komedii romantycznej Alana Aldy Wesele Betsy (Betsy's Wedding, 1990) przyniosła jej nominację do antynagrody Złotej Maliny dla najgorszej aktorki. Zagrała postać ironicznej stewardesy w filmowej parodii To nie jest kolejna komedia dla kretynów (Not Another Teen Movie, 2001; rola cameo).

  Popielica szara , dawniej: popielica (Glis glis) – ssak z rodziny popielicowatych (Gliridae), jedyny przedstawiciel rodzaju popielica (Glis). W Polsce popielica jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i jest objęta ochroną gatunkową. Znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt oraz objęta jest Konwencją Berneńską.Vittorio Gassman, ps. "Il Mattatore" (ur. 1 września 1922 w Genui, zm. 29 czerwca 2000 w Rzymie) – włoski aktor teatralny i filmowy oraz reżyser.

  Życie prywatne[]

  Spotykała się z aktorem Anthony Michaelem Hallem, Dweezilem Zappą, synem Franka Zappy i Adamem Horovitzem znanym jako King Ad-Rock z zespołu Beastie Boys. Była mężatką z Valery Lameignere (od 28 lipca 1999 do 2002). Ze związku z Panio Gianopoulosem (ur. 1975) ma córkę Mathildę Ereni (ur. 22 października 2003) oraz bliźnięta, Adele Georgianę i Romana Stylianosa (ur. 10 lipca 2009).

  Robert John Elias Downey Jr. (ur. 4 kwietnia 1965 na Manhattanie w Nowym Jorku) - amerykański aktor filmowy i telewizyjny, producent filmowy, scenarzysta, autor tekstów piosenek, komik.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Linki zewnętrzne[]

 • Molly Ringwald w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Molly Ringwald w bazie filmweb.pl
 • Molly Ringwald w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.Peter Lawrence Strauss (ur. 20 lutego 1947 w Croton-on-Hudson w stanie Nowy Jork) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy.



  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kucharz – osoba, która przyrządza zgodnie z zasadami sztuki kulinarnej potrawy w zakładach gastronomicznych, najczęściej według zamówienia przyjętego przez kelnera.
  Złota Malina (ang. Golden Raspberry Award, skr. Razzie) – "nagroda" przyznawana najgorszym filmom. Uzupełnia przyznawane co roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscary). Została wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980 roku. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981 roku. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation).
  Roseville – miasto w USA, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Placer. Około 118 788 mieszkańców (2010). Jest częścią obszaru metropolitalnego miasta Sacramento liczącego około 2,1 mln mieszkańców (2007).
  Frank Vincent Zappa (ur. 21 grudnia 1940 w Baltimore, zm. 4 grudnia 1993 w Los Angeles) – amerykański muzyk rockowy, jazzowy, wokalista, kompozytor oraz autor tekstów, lider zespołu „The Mothers of Invention”. Także aktor, reżyser, producent i scenarzysta filmowy.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.
  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.038 sek.