• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mokotów  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Linia kolejowa nr 8 Warszawa Zachodnia – Kraków Główny Osobowy – linia kolejowa łącząca Warszawę z Krakowem przez Warkę, Radom, Skarżysko-Kamienną, Kielce, Sędziszów i Kozłów.Rogatki Mokotowskie – rogatki w Warszawie przy dawnym rondzie Mokotowskim – obecnym placu Unii Lubelskiej, zbudowane w stylu późnoklasycystycznym.
  Ratusz dzielnicy Mokotów, róg Rakowieckiej i Wiśniowej
  Stacja metra Wierzbno
  Pałac Szustra
  Królikarnia
  Ewangelicki kościół Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Puławskiej 2

  Mokotów – dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta.

  Jest jedną z 18 jednostek pomocniczych m.st. Warszawy.

  Wawer - dzielnica Warszawy położona w południowo-wschodniej części miasta nad prawym brzegiem Wisły. Dzielnica położona jest na obszarze Niżu Środkowopolskiego, znaczną jej część stanowią tereny zielone. Do 1951 roku miejscowość należała do gminy Wawer. Jest największą pod względem powierzchni dzielnicą Warszawy i drugą od końca (po Wilanowie) pod względem gęstości zaludnienia. Dzielnicę charakteryzuje niska zabudowa głównie willowa (Anin), brak dużych blokowisk i skupisk osiedli.Czerniaków – rejon warszawskiego Mokotowa, leżący między Skarpą Wiślaną a korytem Wisły (Dolny Mokotów). Od północy graniczy z Powiślem, od południa z Sadybą. Główną arterią Czerniakowa jest ulica Czerniakowska Na przedwojennych mapach lokalizowany był w okolicach placu Bernardyńskiego (gdzie znajdował się historyczny środek wsi Czerniaków), z czasem jednak przyjęło się określać tym mianem także tereny na wschód od ulicy Czerniakowskiej - obszar przyporządkowywany do tej pory Siekierkom - uwzględniono to w podziale MSI - niemniej północna część włączona została do rejonu MSI Ujazdow i częściowo Solec (północny fragment Cypla Czerniakowskiego).

  Pierwotna nazwa „Mokotowo” pochodzi prawdopodobnie od imienia pruskiego właściciela wsi – Mokoto lub Mokot – i po raz pierwszy pojawia się w dokumentach z 1367.

  Według danych GUS 1 stycznia 2015 Mokotów miał powierzchnię 35,42 km², a liczba mieszkańców (stan na 31 grudnia 2014) wynosiła 218 911. Jest największą dzielnicą Warszawy pod względem liczby ludności.

  Augustówka – jedna z nadwiślańskich części warszawskiej dzielnicy Mokotów. Na jej terenie znajduje się m.in. elektrociepłownia Siekierki.Śródmieście – dzielnica Warszawy o granicach ustalonych w 1960 roku (przed wojną obejmowała także wschodnie rejony MSI dzisiejszej Woli i Ochoty: zachodnia część Muranowa - rejon MSI Nowolipki, zachodnia część Śródmieścia Północnego - w tym część Mirowa, część Śródmieścia Południowego - dzisiejszy fragment rejonu MSI Filtry). Obejmuje najstarszą część miasta (Stare Miasto i Nowe Miasto), a także zabudowę powstałą po II wojnie światowej w miejscu zniszczonych dzielnic.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Charakterystyka
 • 3 Podział Mokotowa
 • 3.1 Podział MSI
 • 3.2 Jednostki organizacyjne
 • 3.3 Podział tradycyjny
 • 4 Rada Dzielnicy
 • 5 Zabudowa
 • 6 Komunikacja
 • 7 Ważniejsze obiekty
 • 8 Zobacz też
 • 9 Przypisy
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Położenie[edytuj kod]

  Mokotów sąsiaduje z następującymi dzielnicami Warszawy:

 • od północy: Ochota, Śródmieście, Praga-Południe
 • od południa: Ursynów, Wilanów
 • od wschodu: Wawer
 • od zachodu: Włochy.
 • Pałac Szustra (Pałacyk Szustra, Pałacyk Lubomirskich) – pałac na terenie Warszawy, znajdujący się w dzielnicy Mokotów przy ul. Morskie Oko 2 (dawniej przy ul. Puławskiej 55/57). Obecnie mieści się w nim siedziba Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki.Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej – oddział Muzeum Wojska Polskiego, mieszczący się w Forcie IX Czerniaków w Warszawie przy ul. Powsińskiej 13, w dzielnicy Mokotów na Sadybie. Od 22 stycznia 2009 ekspozycja muzeum wewnątrz zabudowań jest nieczynna z uwagi na fatalny stan techniczny fortu, jednak ekspozycja plenerowa funkcjonuje normalnie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Podział administracyjny (podział terytorialny) – podział terytorium państwa na mniejsze obszary, którego celem jest m.in. usprawnienie realizacji zadań przez organy administracji publicznej.
  Elektrociepłownia Siekierki – największa polska elektrociepłownia, druga co do wielkości w Europie, mieszcząca się w Warszawie przy ulicy Augustówka 30. Oddana do użytku w roku 1961.
  Dzieje obszaru dzisiejszego Mokotowa wiążą się przede wszystkim ze średniowiecznym dworem i grodem w Jazdowie, a następnie Warszawą (z początku Warszewą), oraz blisko splatają się z historią Wilanowa (przynajmniej od XIII/XIV wsi Milonowo, potem Milanowo), który był prawdopodobnie samodzielnym ośrodkiem jeszcze we wczesnym średniowieczu.
  Park im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera – warszawski park usytuowany w obrębie ulic: Ursynowskiej, Puławskiej, Odyńca i Krasickiego na Mokotowie. W latach 1951–2012 oficjalnie pod nazwą Park Mokotowski, mimo to powszechnie używano dawnej nazwy.
  Jednostka pomocnicza gminy – lokalna wspólnota samorządowa mieszkańców części gminy w Polsce. Jednostki są ustanawiane przez radę gminy (miasta). Gmina może tworzyć jednostki pomocnicze: sołectwa, dzielnice, osiedla i inne (np. sioła, przysiółki, kolonie, okręgi, obwody, rejony, rewiry). Jednostki nie posiadają osobowości prawnej. Jednostka pomocnicza gminy stanowi strukturę społeczno-terytorialną, która przejmuje na swoim terytorium realizację zadań publicznych, ułatwiając gminie wykonywanie jej zadań. Szczególną kompetencją, przysługującą wyłącznie sołectwom, jest dysponowanie (od 2009 r.), funduszem sołeckim.
  Wydział Mechatroniki Politechniki Warszawskiej powstał w 1962 r. pod nazwą Wydział Mechaniki Precyzyjnej. W 1996 r. przemianowany na Wydział Mechatroniki. W 1970 r. wydział przeniósł się do nowego gmachu na terenie południowym Politechniki przy ulicy św. Andrzeja Boboli 8, róg Narbutta, gdzie funkcjonuje do dziś.
  Gmina Mokotów – dawna gmina wiejska istniejąca na przełomie XIX i XX wieku w guberni warszawskiej. Siedzibą władz gminy był Mokotów (obecnie część Warszawy).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.