• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mojave - rzeka  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Szlak mormoński albo Szlak pionierów mormońskich – droga długości ponad 2000 km, którą mormoni, czyli wyznawcy Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (LDS) podróżowali na zachód w latach 1846–1857. Dzisiaj szlak ten uznawany jest za narodowy pomnik historyczny.Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Dorzecze rzeki Mojave

  Mojaveokresowa rzeka we wschodniej części gór San Bernardino w hrabstwie San Bernardino w Kalifornii. Z reguły płynie pod powierzchnią gruntu, podczas gdy kanały powierzchniowe są przez większość czasu suche, z wyjątkiem źródeł i kilku wąwozów w dolnym biegu rzeki.

  Jedediah Smith, Jedediah Strong lub Jed Smith (ur. 6 stycznia 1799 w pobliżu dzisiejszego Bainbridge w stanie Nowy Jork, zm. 27 maja 1831 na Santa Fe Trail) – amerykański traper, handlarz futer i podróżnik.Kolorado, (ang. Colorado River, hiszp. Río Colorado) – rzeka w Ameryce Północnej. Przepływa przez stany: Kolorado, Utah, Arizona, Nevada, Kalifornia oraz przez terytorium Meksyku. Kończy się w Zatoce Kalifornijskiej i należy do zlewiska Oceanu Spokojnego. Stanowi większą część zachodniej granicy Arizony i południowo-wschodniej Nevady, także na niewielkim odcinku granicę USA i Meksyku.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pustynny odłam indiańskiego ludu Serrano, zwany Vanyume lub Beñemé, jak nazwał go franciszkanin Francisco Garcés, żył wzdłuż większej części biegu rzeki Mojave na obszarze na wschód od Barstow do co najmniej regionu Victorville i przypuszczalnie jeszcze dalej na południe w górę rzeki od 8000 lat. Indiański szlak, a późniejsza droga europejskich imigrantów zwana Mojave Road, biegła równolegle do rzeki od jeziora Soda Lake do przełęczy Cajon Pass. Indianie używali tego szlaku handlowego w drodze na wybrzeże, ze względu na wodę, którą łatwo było znaleźć po drodze. Garcés badał bieg rzeki na początku 1776 r. 9 marca 1776 nazwał ją Arroyo de los Mártires (rzeką męczenników), ale Hiszpanie nazwali ją później Río de las Ánimas (rzeka duchów lub zagubionych dusz). Pierwszym Amerykaninem europejskiego pochodzenia, który 1826 r. odbył podróż do Kalifornii indiańskim szlakiem Mojave Trail, był Jedediah Smith. Nadał rzece nazwę Inconstant River (Rzeka Niestała). John Frémont nazwał ją 23 kwietnia 1844 r. rzeką Mohahve od ludu Mohave, chociaż żyli oni dwa łańcuchy górskie dalej nad rzeką Kolorado, ale tego właśnie dnia spotkał sześciu wędrowców z tego właśnie plemienia. Nazwę Macaby River nadali jej mormońscy ranczerzy.

  Bureau of Land Management (Biuro Gospodarowania Ziemią, Urząd Zagospodarowania Terenu) – federalna agencja rządowa wchodząca w skład Departamentu Zasobów Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych. Pod zarządem biura znajduje się 1 070 000 km² ziemi, w większości położonej w zachodniej części kraju. Budżet biura w roku podatkowym 2007 wynosił niemal 1 miliard dolarów.Mohave (Mojave, Yuma, nazwa własna: Pipa Aha Macav (Ludzie znad rzeki/wody)) - plemię północnoamerykańskich Indian z południowego zachodu USA posługujące się językiem mohave z rodziny na-dene. Nie należy ich mylić z irokeskim plemieniem Mohawków

  W późniejszym okresie handlowe szlaki Old Spanish Trail i Salt Lake Trail (szlak mormoński) uległy połączeniu z Mojave Road w pobliżu osady Daggett, gdzie w przeszłości znajdował się Camp Cady.

  Rzeka Mojave przecinająca osady jeziora Manix


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Apple Valley - miasto w USA położone w w południowo-zachodniej części hrabstwa San Bernardino w Kalifornii. Liczba mieszkańców 72 922 (2008).
  Barstow – miasto w Stanach Zjednoczonych położone w Hrabstwie San Bernardino, w południowo-wschodniej części stanu Kalifornia.
  Victorville - miasto w USA położone w zachodniej części hrabstwa San Bernardino, w stanie Kalifornia. Liczba ludności 64,029 (2000). Szacowana liczba ludności w 2008 roku - 107,721.
  Baker – osada (unincorporated community) w stanie Kalifornia, w hrabstwie San Bernardino. Liczba mieszkańców 914 (2000). Założona w 1908 r. na pustyni Mojave przy nieistniejącej dziś linii kolejowej.
  El Niño – anomalia pogodowa, powstająca, gdy słabną wiejące ze wschodu pasaty i następuje zahamowanie upwellingu. Zjawisko to otrzymało nazwę El Nino (po hiszpańsku chłopiec, dzieciątko), z powodu jego związku z okresem Bożego Narodzenia i Dzieciątka Jezus.
  Silver Lake to suche jezioro na pustyni Mojave w hrabstwie San Bernardino w Kalifornii położone wzdłuż drogi Interstate 15 w Kalifornii, 100 km na północny wschód od Barstow.
  Hrabstwo San Bernardino (ang. San Bernardino County) – jedno z hrabstw w Kalifornii. Ma obecnie ponad 2 mln mieszkańców. Jest największym hrabstwem w Stanach Zjednoczonych według powierzchni.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.882 sek.