• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moja najmilsza

  Przeczytaj także...
  Nagroda Akademii za najlepszą piosenkę oryginalną (ang. The Academy Award for Best Original Song) – jedna z nagród, którą otrzymują ludzie pracujący w przemyśle filmowym, przyznawaną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). Nominacje przyznawane są przez członków Akademii, którzy są kompozytorami lub autorami tekstów piosenek. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii. Bardzo ważną rzeczą jest to, że wygrywa twórca piosenki, a nie sam utwór, oraz że do tej kategorii nominowane są tylko oryginalne piosenki napisane do filmów. Oscar w tej kategorii pierwszy raz został przyznany w 1934 roku.Fred Astaire (właśc. Frederick Austerlitz) (ur. 10 maja 1899 w Omaha, zm. 22 czerwca 1987 w Los Angeles) - amerykański aktor, tancerz, wokalista.
  Leslie Brooks właś. Virginia Leslie Gettman (ur. 13 lipca 1922 w Lincoln, zm.1 lipca 2011 w Los Angeles) – amerykańska aktorka filmowa.

  Moja najmilsza (ang. You Were Never Lovelier) – amerykański film z 1942 roku w reżyserii Williama A. Seitera. W filmie wystąpili między innymi Fred Astaire, Rita Hayworth i Adolphe Menjou. W 1943 roku film był nominowany do Oskara w trzech kategoriach. Scenariusz napisali Michael Fessier, Ernest Pagano i Delmer Daves według pomysłu Carlosa Olivarego i Sixta Póndala Ríosa.

  AFI’s 100 Years of Musicals – lista musicali filmowych amerykańskiej kinematografii. Została ogłoszona przez Amerykański Instytut Filmowy w Hollywood Bowl, dnia 3 września 2006 roku. W przeciwieństwie do poprzednich tego typu rankingów zawiera ona tylko 25 tytułów, a jej ogłoszenie nie było transmitowane przez telewizję. Nominowanych było 180 filmów, spośród których 500 filmowców, kompozytorów, krytyków i historyków w głosowaniu wybrało najlepsze. Pod uwagę brane były takie kryteria, jak dziejowe znaczenie tych dzieł i ich wpływ na gatunek. Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Film powstawał między 2 czerwca a 7 sierpnia 1942 roku, premiera odbyła się zaś 19 listopada 1942 roku. Większość utworów wykorzystanych w Mojej najmilszej jest autorstwa Jerome'a Kerna (muzyka) i Johnny'ego Mercera (słowa). Ritę Hayworth w piosenkach dubbinguje Nan Wynn. Moja najmilsza to drugi film po Marzeniach o karierze, w którym Hayworth zagrała z Fredem Astaire’em.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Tancerz Robert Davis przyjeżdża do Buenos Aires i przegrywa wszystkie pieniądze na wyścigach konnych. Stara się więc o pracę w klubie nocnym Eduarda, lecz ten zaangażował już orkiestrę Xaviera Cugata i nie chce nawet rozmawiać z Davisem. W rodzinie Acuñów jest tradycja, że córki wychodzą za mąż kolejno według wieku. Właśnie odbył się ślub najstarszej córki Eduarda i teraz kolej na Marię. Tymczasem ona jeszcze nie poznała odpowiedniego mężczyzny. Jej młodsze siostry Cecy i Lita, które mają już narzeczonych, muszą więc czekać aż Maria znajdzie sobie ukochanego. Eduardo wymyśla intrygę, mianowicie sam wysyła Marii orchidee i miłosne listy od rzekomego tajemniczego wielbiciela. Przypadkowo raz kwiaty dostarcza Robert, który wciąż zabiega o spotkanie z Eduardem. Maria omyłkowo uznaje, że to Robert jest owym tajemniczym wielbicielem. Eduardo wyjaśnia Robertowi sytuację i nakłania go, by udawał wielbiciela Marii w zamian za kontrakt. Robert i Maria zakochują się w sobie. Intryga wychodzi jednak na jaw, a upokorzona Maria odrzuca Roberta. Ten nie rezygnuje i przesyła Marii orchidee, a nawet przebiera się za rycerza na białym koniu, aż wreszcie Maria mu wybacza.

  Xavier Cugat (ur. 1900, zm. 1990) – muzyk, dyrygent i kierownik orkiestr rozrywkowych, urodzony w Hiszpanii, naturalizowany na Kubie.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Fred Astaire jako Robert Davis
 • Rita Hayworth jako Maria Acuña
 • Adolphe Menjou jako Eduardo Acuña
 • Isobel Elsom jako Maria Castro
 • Leslie Brooks jako Cecy Acuña
 • Adele Mara jako Lita Acuña
 • Gus Schilling jako Fernando
 • Barbara Brown jako Delfina Acuña
 • Douglas Leavitt jako Juan Castro
 • Xavier Cugat jako on sam
 • Nagrody[ | edytuj kod]

  W 1943 roku film był nominowany do Oscara w trzech kategoriach:

  Oscar za najlepszą muzykę filmową przyznawany jest przez Amerykańską Akademię Filmową od 1934 roku za oryginalną ścieżkę dźwiękową do filmu.Adolphe Jean Menjou (ur. 18 lutego 1890 w Pittsburghu, zm. 29 listopada 1963 w Los Angeles) − amerykański aktor, nominowany do Oscara za rolę w filmie Strona tytułowa.
 • najlepsza muzyka;
 • najlepsza piosenka – „Dearly Beloved” (muzyka: Jerome Kern, słowa: Johnny Mercer);
 • najlepszy dźwięk – John Livadary.
 • Film był również nominowany w 2006 roku przez Amerykański Instytut Filmowy do listy 25 najlepszych filmów muzycznych wszech czasów.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 101 Pix Gross in Millions. „Variety”. 149, s. 58, 1943-01-06. New York (ang.). [dostęp 2017-12-27]. 
  2. AFI/Catalog – You Were Never Lovelier (ang.). [dostęp 2017-12-28].
  3. You Were Never Lovelier (1942) – Soundtracks – IMDb (ang.). [dostęp 2017-12-28].
  4. Lucjan Kydryński: Kino muzyczne. Przewodnik po filmach muzycznych. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1993, s. 105. ISBN 83-221-0644-0.
  5. The 15th Academy Awards – 1943 (ang.). [dostęp 2017-12-27].
  6. AFI's Greatest Movie Musicals (ang.). 2006-09-03. s. 24. [dostęp 2017-12-27].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Moja najmilsza w bazie Filmweb
 • Moja najmilsza w bazie IMDb (ang.)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • plakaty z filmu
 • Buenos Aires (hiszp. Pomyślne Wiatry) – stolica Argentyny, największe miasto tego kraju i jedno z największych w Ameryce Południowej.Orchidea – potoczna nazwa roślin z rodziny storczykowatych, w szczególności stosowana w odniesieniu do roślin o efektownych kwiatach, uprawianych w warunkach szklarniowych. Odnoszona jest do wielu gatunków i mieszańców np. z rodzaju katleja, falenopsis, cymbidium.
  Warto wiedzieć że... beta

  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Wyścigi konne – sport konny, polegający na bezpośrednim współzawodnictwie dwóch lub więcej dosiadających koni jeźdźców na określonym dystansie. Forma wyścigów może znacząco się w obrębie wielu czynników: rasy koni dopuszczonych do gonitwy, rodzaju nawierzchni toru wyścigowego, pokonywanego dystansu czy chodu, w jakim podczas gonitwy winny poruszać się konie. Ważnym sektorem powiązanym ściśle z wyścigami konnymi i decydującym o ich roli ekonomicznej są zakłady bukmacherskie.
  Rita Hayworth, właśc. Margarita Carmen Cansino (ur. 17 października 1918 na Brooklynie w Nowym Jorku; zm. 14 maja 1987 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka i tancerka pochodzenia hiszpańsko-angielsko-irlandzkiego.
  Lucjan Kydryński (ur. 6 stycznia 1929 w Grudziądzu, zm. 9 września 2006 w Warszawie) – polski dziennikarz, konferansjer, prezenter sceniczny, publicysta.
  Jerome David Kern (ur. 27 stycznia 1885 w Nowym Jorku, zm. 11 listopada 1945 tamże) – amerykański kompozytor muzyki rozrywkowej.
  Delmer Lawrence Daves (ur. 24 lipca 1904 w San Francisco w stanie Kalifornia – zm. 17 sierpnia 1977 roku w La Jolla w stanie Kalifornia) – amerykański scenarzysta i reżyser filmowy.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.621 sek.