• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Modyfikacja gry komputerowej

  Przeczytaj także...
  W branży gier komputerowych mianem producenta określa się studio bądź zespół zajmujący się tworzeniem dzieł elektronicznej rozrywki, rzadziej natomiast określenie to jest stosowane do osoby kierującej produkcją danej gry. Producent gry może działać na zlecenie przedsiębiorstwa ją wydającego lub działać samodzielnie jako niezależne studio. Studia produkujące gry mogą tworzyć swe dzieła na liczne platformy sprzętowe (np. Windows, konsole Xbox 360, PlayStation 3) lub specjalizować się w produkcji gier na jedną platformę.Half-Life 2 (HL2) – gra komputerowa z gatunku first-person shooter osadzona w świecie science-fiction wydana 16 listopada 2004. Jest kontynuacją gry Half-Life i tak jak ona, została stworzona przez studio Valve. Pojawienie się gry na rynku było zwieńczeniem pięcioletniego cyklu wydawniczego, podczas którego porcje kodu źródłowego gry przeciekały do Internetu. Gra niemal jednomyślnie zdobyła uznanie czasopism branżowych i życzliwe przyjęcie przez krytyków, zdobywając w roku 2004 ponad 35 tytułów „Gra Roku”. Pierwotnie gra dostępna była tylko dla komputerów domowych działających pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows, lecz do chwili obecnej pojawiły się porty dla gry na konsolę Xbox, a w roku 2007 wydana została na platformy Xbox 360 oraz PlayStation 3.
  DayZ – modyfikacja gry ArmA 2 i ArmA 2: Operation Arrowhead. DayZ jest połączeniem standardowej strzelanki i survival horroru oparta na trybie otwartego świata. Modyfikacja (podobnie jak gra Arma 2) jest określana również mianem symulatora walki.

  Modyfikacja gry komputerowej (potocznie mod) – przeróbka gry komputerowej wykonana przez społeczność graczy albo na zlecenie producenta gry. Zmiany mogą polegać na przykład na dodaniu nowych rodzajów broni, przedmiotów, przeciwników, postaci, trybów gry, planszy, tekstur czy fabuły. Jeżeli zmiany dodają jedynie nowe elementy do oryginalnej gry, mod nazywany jest z angielskiego partial conversion (częściowa przeróbka). Jeśli natomiast stworzona zostanie nowa gra, jest to total conversion (całkowita przeróbka).

  Gry-Online (zapis stylizowany GRY-OnLine) – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym. Strona została założona 1 stycznia 2001 jako serwis informacyjny. Jego redaktorem naczelnym jest Łukasz Malik. Siedziba redakcji znajduje się w Krakowie. Jedną z większych części serwisu jest Encyklopedia Gier. Wielka Encyklopedia Gier co roku (do 2009) była wydawana przez firmy Gry-OnLine S.A. i Axel Springer w wersji płytowej.Just Cause 2 – komputerowa gra akcji, której premiera odbyła się w 23 marca 2010 roku na platformy Microsoft Windows, PlayStation 3 i Xbox 360. Gra została wyprodukowana przez Avalanche Studios i wydana przez Eidos Interactive, polskim wydawcą gry jest Cenega Poland.

  Do niektórych gier dołączone są przez producentów oficjalne edytory, pozwalające na tworzenie modów, np. D'jinni do Wiedźmina, Construction Set do Morrowinda i Obliviona, Creation Kit do Skyrima, MAX-FX Tools do Max Payne'a, Source SDK do Half-Life 2, Mod Development Kit do Gothica czy REDkit do Wiedźmina 2: Zabójców Królów.

  Wiedźmin (wydany pod nazwą międzynarodową The Witcher, w Czechach jako Zaklínač, w Rosji jako Ведьма́к) – komputerowa fabularna gra akcji osadzona w świecie wiedźmina autorstwa Andrzeja Sapkowskiego, wyprodukowana przez polskie studio CD Projekt RED i wydana przez Atari. Jej premiera odbyła się 26 października 2007 roku na platformie Microsoft Windows, natomiast w kwietniu 2012 roku ukazała się jej wersja na komputery z systemem OS X.Gra komputerowa (gra wideo, ang. video game) – rodzaj oprogramowania komputerowego przeznaczonego do celów rozrywkowych bądź edukacyjnych (rozrywka interaktywna) i wymagającego od użytkownika (gracza) rozwiązywania zadań logicznych lub zręcznościowych. Gry komputerowe mogą być uruchamiane na komputerach osobistych, specjalnych automatach, konsolach do gry, telewizorach, telefonach komórkowych oraz innych mobilnych urządzeniach, nazywanych łącznie platformami sprzętowymi. Zadania stawiane przed graczem w grach komputerowych różnią się w zależności od gatunku i mogą polegać na przykład na rozwiązaniu zadania logicznego, eliminacji wirtualnych przeciwników czy też rywalizacji ze sztuczną inteligencją bądź innymi graczami (gra wieloosobowa); interaktywna rozrywka w celach zawodowych nosi nazwę sportu elektronicznego.

  Niektóre modyfikacje zyskują dużą popularność i czasem także wsparcie twórców oryginalnej gry, dzięki czemu zostają wydawane jako oficjalne dodatki bądź produkty, np. Age of Empires II: The Forgotten, DayZ, Just Cause 2: Multiplayer Mod czy Dear Esther. Jednym z największych serwisów gromadzących modyfikacje do gier jest Mod DB.

  Dear Esther – eksperymentalna komputerowa gra przygodowa z widokiem pierwszoosobowym stworzona przez niezależne studio thechineseroom na systemy Microsoft Windows i OS X. Pierwotnie wydana w 2008 roku jako darmowa modyfikacja działająca na silniku Source, później w okresie od 2009 do 2011 roku została stworzona od nowa i wydana jako komercyjny produkt 14 lutego 2012 roku. Pozycja nie powiela tradycyjnych konwencji gier komputerowych, gdyż wymaga minimalnego wkładu ze strony gracza, bez dokonywania wyborów ani wykonywania zadań. Zamiast tego skupia się na fabule, której treść przekazywana jest w podzielonej na fragmenty epistolarnej formie w trakcie podróży po niezidentyfikowanej wyspie na Hebrydach.Max Payne − zręcznościowa gra komputerowa typu TPS, stworzona przez Remedy Entertainment, wydana w 2001 roku przez Take-Two Interactive. Jej kontynuacja − Max Payne 2: The Fall of Max Payne, ukazała się w roku 2003. W polskiej wersji głosu głównemu bohaterowi użyczył Radosław Pazura.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Słownik gracza - mod. Gry-Online. [dostęp 2014-01-10].
  2. Paweł Pochowski: W przyszłym miesiącu zadebiutuje dodatek do Age of Empires II HD (pol.). gram.pl, 2013-10-26. [dostęp 2014-01-03].
  3. Samodzielna wersja moda DayZ oficjalnie zapowiedziana (pol.). Gry-Online, 2012-08-07. [dostęp 2014-01-03].
  4. Daniel Kłosiński: Tryb sieciowy do Just Cause 2 wkrótce na Steamie, startują ostatnie testy (pol.). Eurogamer, 2013-12-03. [dostęp 2014-01-03].
  5. Igor Wiśniewski: Dear Esther doczeka się samodzielnego wydania (pol.). gram.pl, 2011-02-12. [dostęp 2014-01-03].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mod DB – serwis z modyfikacjami różnych gier (ang.)
 • Gothic – komputerowa gra fabularna wyprodukowana przez firmę Piranha Bytes i wydana przez Egmont Interactive w 2001 roku. Polską lokalizację zrealizowała firma CD Projekt.Eurogamer – brytyjska strona internetowa o grach komputerowych, założona w 1999 wraz ze spółką Eurogamer Network Ltd. przez braci Ruperta i Nicka Lomanów. Strona dostarcza wiadomości, recenzji, zapowiedzi gier i materiałów wideo. Eurogamer ma wysoką popularność – w listopadzie 2010 stronę odwiedziło 5,7 miliona użytkowników. W 2007 trójka edytorów portalu: Kristan Reed, Tom Bramwell i Kieron Gillen, zdobyli nagrody Games Media Awards.
  Warto wiedzieć że... beta

  gram.pl – polska strona internetowa poświęcona grom komputerowym oraz pomocy technicznej. Jednocześnie serwis społecznościowy, skupiający graczy poprzez usługi takie jak: platforma blogowa, forum, kanał IRC czy gry online. Została stworzona przez CD Projekt i uruchomiona jesienią 2005 roku. Według Alexa Internet, gram.pl jest drugim najczęściej odwiedzanym polskim portalem poświęconym grom komputerowym. Od 1 lutego 2008 roku po ponad dwuletniej współpracy z CD Projekt gram.pl stało się niezależną spółką. Siedziba firmy znajduje się w Zamieniu pod Warszawą.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.703 sek.