• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Modrzew

  Przeczytaj także...
  Tatry (514.5, słow. Tatry, niem. Tatra, węg. Tátra) – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat, również najwyższe między Alpami a Uralem i Kaukazem. Są częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Modrzew europejski (Larix decidua Mill.) – gatunek drzewa iglastego należący do rodziny sosnowatych. Pierwotnym miejscem jego występowania były góry środkowej Europy (Alpy, Karpaty), ale został rozpowszechniony na innych terenach w wyniku nasadzeń. W Polsce na naturalnych siedliskach rośnie tylko w Tatrach. Poza tym jest sadzony powszechnie na terenie całego kraju.
  Liść (łac. folium) – organ roślinny, element budowy części osiowej (pędowej) roślin telomowych. Wyrastające z węzłów końcowe elementy rozgałęzień pędu, wyodrębniające się ze względu na funkcję i budowę od łodygi (nie mają np. zdolności do nieprzerwanego wzrostu). Pełnią głównie funkcje odżywcze i z tego powodu mają zwykle dużą powierzchnię umożliwiającą ekspozycję na odpowiednią ilość promieniowania słonecznego. Poza tym liście biorą udział w transpiracji, gutacji i wymianie gazowej. Nierzadko liście pełnią także funkcje spichrzowe, czepne, ochronne, obronne i pułapkowe, w takich przypadkach ulegając daleko idącym przystosowaniom w zakresie funkcji i budowy.
  Szyszka modrzewiowa
  Pokrój

  Modrzew (Larix Mill.) – rodzaj drzew z rodziny sosnowatych, który obejmuje kilkanaście gatunków występujących na obszarach umiarkowanych i chłodnych półkuli północnej.

  W Polsce modrzew występuje w Tatrach, gdzie lokalnie tworzy górną granicę lasu (modrzew europejski – Larix decidua subsp. decidua) oraz na stanowiskach w części środkowej i południowo-wschodniej (modrzew polski Larix polonica).

  Morfologia (modrzew europejski)

  Gatunkiem typowym jest Larix decidua Mill.

  Drzewa – grupa roślin, do której zaliczają się największe rośliny lądowe. Grupa ta nie jest taksonem – grupuje tylko organizmy roślinne podobne morfologicznie i funkcjonalnie. Drzewa są roślinami wieloletnimi o zdrewniałych łodygach (i zwykle też korzeniach). Od innych roślin drzewiastych (krzewów i krzewinek) różnią się posiadaniem łodygi głównej (pnia) rozgałęziającej się dopiero od pewnej wysokości. Liczne rozgałęzienia wraz z listowiem tworzą koronę drzewa. Do drzew zalicza się niekiedy rośliny posiadające kłodzinę zamiast pnia zakończoną pękiem liści tj. paprocie drzewiaste, sagowcowe, palmy, pandany, juki i draceny. Bardziej zawężone definicje wyłączają wieloletnie rośliny o zdrewniałych łodygach, które nie posiadają zdolności przyrostu na grubość i nie tworzą korony ze zdrewniałych rozgałęzień łodygi. Dział botaniki zajmujący się drzewami to dendrologia (gr. δένδρον – drzewo). W Polsce kilkadziesiąt tysięcy najstarszych i najbardziej okazałych drzew podlega ochronie prawnej jako pomniki przyrody. W leksykonach lub spisach gatunków roślin drzewa bywają oznaczane symbolem przypominającym symbol Saturna lub alchemiczny symbol ołowiu, tj. podwójnie kreślone h. (Pojedynczo kreślone h, czyli ħ, oznacza krzew)Modrzew Lyalla, (Larix lyallii Parl.) - gatunek drzewa iglastego należący do rodziny sosnowatych. Występuje w Ameryce Północnej, na zachodzie Kanady i północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Gatunek opisany w 1858 roku przez szkockiego chirurga Davida Lyalla.

  Morfologia[ | edytuj kod]

  Pokrój Drzewa osiągają wysokość do 40 m i posiadają szeroką koronę, która jest zbudowana z poziomo rosnących konarów. Liście Barwa jasnozielona, kształtu szpilkowatego, miękkie, krótkie (1-3cm), zebrane w gęste pęczki, skrętolegle osadzone na krótkopędach. Modrzew traci igły na zimę. Szyszki Kuliste lub jajowate, skierowane są do góry. Koloru zielonego.

  Zastosowanie[ | edytuj kod]

  Są często uprawiane w lasach i parkach. Niekiedy w przeszłości używane do budowy, np. Kościół Narodzenia Pańskiego i św. Bartłomieja Apostoła w Krakowie.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Modrzew chiński (Larix potaninii Batalin, 1894) - gatunek drzewa z rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindley). Występuje w górach Chin południowo-wschodnich, Syczuanie i Junnanie.

  Gatunki[ | edytuj kod]

  Gatunki europejskie:

 • modrzew europejski (Larix decidua Miller)
 • modrzew polski (Larix polonica (Raciborski) Szafer, Larix decidua Mill. subsp. polonica (Raciborski ex Wóycicki) Domin)
 • Gatunki azjatyckie:

 • modrzew chiński (Larix potaninii Batalin)
 • modrzew Czekanowskiego (Larix czekanowskii Szafer)
 • modrzew dahurski (Larix gmelinii (Ruprecht) Kuzeneva)
 • modrzew Griffitha (Larix griffithii Hooker)
 • modrzew japoński (Larix kaempferi (Lambert) Carriere)
 • modrzew Lubarskiego (Larix lubarskii Sukaczev)
 • modrzew syberyjski (Larix sibirica Ledebour)
 • Larix kongboensis R. R. Mill
 • Larix mastersiana Rehder & Wilson in Sargent
 • Gatunki amerykańskie:

  Modrzew europejski (Larix decidua Mill.) – gatunek drzewa iglastego należący do rodziny sosnowatych. Pierwotnym miejscem jego występowania były góry środkowej Europy (Alpy, Karpaty), ale został rozpowszechniony na innych terenach w wyniku nasadzeń. W Polsce na naturalnych siedliskach rośnie tylko w Tatrach. Poza tym jest sadzony powszechnie na terenie całego kraju.Modrzew japoński (Larix kaempferi (Lambert) Carriere) – gatunek drzewa należącego do rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindl.). Jego naturalnym siedliskiem są góry wulkaniczne na wyspie Honsiu w Japonii.
 • modrzew amerykański (Larix laricina (Du Roi) K. Koch)
 • modrzew zachodni (Larix occidentalis Nuttall)
 • modrzew Lyalla (Larix lyallii) Parlatore
 • Mieszańce:

 • modrzew eurodahurski (Larix eurokurilensis Rohmeder & Dimpfelmeier)
 • modrzew eurojapoński (Larix ×marschlinsii Coaz, syn. L. ×eurolepis Henry)
 • modrzew zwisły (Larix ×pendula (Solander) Salisbury)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Index Nominum Genericorum. [dostęp 2009-02-05].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Stefan Białobok, Modrzewie. Larix Mill.
 • Gatunek typowy – gatunek wyznaczony przez systematyków jako typ nomenklatoryczny rodzaju. Typ nie musi być typowym przedstawicielem reprezentowanego taksonu, nie musi też świadczyć o jego zmienności. Typ umożliwia identyfikację taksonów. Okazy będące typami przechowywane są w specjalnych kolekcjach, a miejsce przechowywania wzorca jest dokładnie znane. W razie wątpliwości można odwołać się do gatunku typowego i wyróżnionych dla niego cech diagnostycznych.Szyszka – kłos zarodnionośny u roślin iglastych utworzony z osi i liści zarodnionośnych (sporofili). W piśmiennictwie polskojęzycznym narządy te określane są mianem kwiatów lub kwiatostanów, czasem na wzór terminologii anglosaskiej preferowane jest określenie „strobil”. Szyszka w zależności od ujęcia opisywana jest jako organ skupiający narządy rozrodcze nagonasiennych lub w węższym ujęciu tylko iglastych, ewentualnie nawet tylko sosnowatych. Szyszkami bywają określane zarówno jako strobile (kwiaty lub kwiatostany) męskie (mikrostrobile) jak i żeńskie (makrostrobile). W niektórych źródłach termin „szyszka” odnoszony jest tylko do drewniejących strobili żeńskich zawierających zalążki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych. Takson obejmuje wszystkie zawarte w nim taksony niższego poziomu. Kryterium pokrewieństwa stosowane jest w systemach filogenetycznych, mimo że taksonem w zasadzie może być dowolna grupa organizmów.
  Modrzew zachodni (Larix occidentalis Nutt.) – gatunek drzewa iglastego należący do rodziny sosnowatych. Występuje w Ameryce Północnej, na zachodzie Kanady i północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych.
  Sosnowate (Pinaceae Lindley 1836) – rodzina drzew i krzewów należąca do rzędu sosnowców (Pinales). Jest jedną z rodzin umieszczanych wśród roślin nagonasiennych. Sosnowate obejmują 220-250 gatunków skupionych w 11 rodzajach. Występują one przede wszystkim na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej. Niektóre gatunki rosną również w tropikach.
  Rodzaj (łac. genus, l.mn. genera) – podstawowa, obowiązkowa kategoria systematyczna obejmująca gatunek lub monofiletyczną grupę gatunków wyróżnionych na podstawie jednej lub więcej cech taksonomicznych. Nazwą rodzaj określany jest też każdy takson w randze rodzaju.
  Modrzew amerykański (Larix laricina (Du Roi) K. Koch) – gatunek drzewa iglastego należący do rodziny sosnowatych. Występuje w Ameryce Północnej, na terenie Kanady i Stanów Zjednoczonych.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Modrzew polski (Larix polonica (Raciborski & Wóycicki) Domin) – gatunek drzewa należący do rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindley). Występuje w Polsce (Pieniny, Beskidy Zachodnie, Radomskie, na Górze Chełmowej, w Górach Świętokrzyskich, Modrzewina w Małej Wsi pod Grójcem, Trębaczewie na Wysoczyźnie Rawskiej), w Czechach, Słowacji, na Ukrainie i w Rumunii. Przez niektórych taksonomów jest uważany za podgatunek modrzewia europejskiego (Larix decidua Miller ssp. polonica (Raciborski & Wóycicki) Domin, 1919).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.