• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Modraszek arion

  Przeczytaj także...
  Macierzanka zwyczajna (Thymus pulegioides L.) – gatunek rośliny należący do rodziny jasnotowatych. Rośnie dziko tylko w Europie.Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum L.) – gatunek rośliny wieloletniej z rodziny jasnotowatych. Inne nazwy: cząberek, tymianek wąskolistny, dzięcielnica. Występuje w Europie i na Syberii. W Polsce jest pospolity na całym niżu.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Modraszek arion (Maculinea arion) – motyl dzienny z rodziny modraszkowatych (Lycaenidae).

  Opis[edytuj kod]

  Wygląd

  Rozpiętość skrzydeł 3-4 cm. Jasnoniebieskie, na przednich skrzydłach czarne plamy, samice większe i ciemniejsze od samców. Jasnożółta gąsienica. Rozwój

  Ze złożonych w kwiatach macierzanki jajeczek wylęgają się larwy, które odżywiają się kwiatem. Po pewnym czasie zbierane są przez mrówki wścieklicy (Myrmica sabuleti) i zanoszone do ich mrowisk. W gnieździe tych mrówek żyją około 10 miesięcy (od sierpnia do maja). W mrowisku żywią się larwami i jajami mrówek, a mrówki zasysają wydzielinę gruczołu odbytowego gąsienic. Przed przepoczwarzeniem przenoszą się do górnej części mrowiska, by w lipcu oraz sierpniu pojawić się jako owady dorosłe.

  Lebiodka pospolita (Origanum vulgare), zwana popularnie oregano – gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych. Rośnie w Afryce Północnej, Europie i Azji. W Polsce występuje na całym terytorium i jest pospolity. Inna nazwa: dziki majeranek.Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
  Pożywienie

  Gąsienice żerują na kwiatach macierzanki piaskowej (Thymus serpyllum), zwyczajnej (T. pulegioides) lub lebiodki pospolitej (Origanum vulgare). Po przeniesieniu gąsienic do mrowisk, żywią się one jajami i larwami mrówek. Po przepoczwarzeniu motyl przylatuje najchętniej do różowych lub fioletowych kwiatów tych samych gatunków, na których składane są jaja i żerują larwy, poza tym także do wyk (Vicia) i żmijowca (Echium).

  Modraszkowate (Lycaenidae) − rodzina motyli dziennych, licząca około 6000 gatunków (z czego na terenie Polski wykazano 59 gatunków). Są to motyle małe lub średniej wielkości (od 1,5 cm do 8 cm rozpiętości skrzydeł), występujące we wszystkich zoogeograficznych krainach świata.Motyle, inaczej łuskoskrzydłe (Lepidoptera – z stgr. λεπίς lepis, dopełniacz λεπίδος lepidos – "łuska" i πτερόν pteron – "skrzydło") – rząd owadów uskrzydlonych, blisko spokrewniony z chruścikami.
  Występowanie

  Od Europy Zachodniej po Chiny i Japonię. W Polsce dawniej pospolity, ale obecnie na pojedynczych stanowiskach. Zagrożenia i ochrona

  Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014, gatunek objęty jest w Polsce ochroną ścisłą.

  Przypisy

  1. Maculinea arion. Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. Jarosław Buszko, Janusz Masłowski: Motyle dzienne Polski. Nowy Sącz: Wydawnictwo Koliber, 2008, s. 98-99. ISBN 978-83-925150-4-3.
  3. Na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz.U. 2014 poz. 1348)

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Helgard Reichhof-Reihm: Motyle. Warszawa: Świat Książki, 1996, s. 60. ISBN 83-7129-936-2.
 • Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • zdjęcia Maculinea arion
 • Żmijowiec (Echium L.) – rodzaj roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin z rodziny ogórecznikowatych. Obejmuje co najmniej 66 gatunków występujących głównie w obszarze śródziemnomorskim, w Europie, Azji Zachodniej i w Afryce. W Polsce rosną dwa gatunki rodzime – żmijowiec czerwony i zwyczajny, poza tym przejściowo dziczeje z upraw żmijowiec babkowaty i E. lycopsis. Przedstawiciele rodzaju zawierają trujące glikoalkaloidy, alkaloidy i alantoinę. Wykorzystywane były jako środek przeciw ukąszeniom żmiji (stąd polska nazwa rodzajowa).Mrówkowate (Formicidae) – rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek, podrzędu trzonkówek. Bardzo rozpowszechnione, występują praktycznie pod każdą szerokością geograficzną, tworzą społeczności kastowe żyjące w gniazdach. Liczbę gatunków mrówek szacuje się na około 12 tysięcy. W Polsce występują 103 gatunki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wyka (Vicia L.) – rodzaj roślin zielnych należący do rodziny bobowatych. Rodzaj liczy ok. 200 gatunków występujących w większości na półkuli północnej, w strefie klimatu umiarkowanego. Należy do niego ok. 140 gatunków. Wiele gatunków to rośliny uprawne, w tym pastewne. Gatunkiem typowym jest Vicia sativa L..

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.