• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Modokowie

  Przeczytaj także...
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.
  Grupa Modoków w roku 1873

  Modokowie (nazwa własna Mo'-dok), niewielkie plemię Indian Ameryki Północnej spokrewnione z plemieniem Klamatów i zamieszkujące pierwotnie południowo-zachodnie obszary stanu Oregon. Chociaż zetknęli się z białymi później niż większość plemion Indian, to dali się poznać jako wrogo nastawieni wobec osadników, a zbrodnie popełniane przez obie strony przeszły do historii.

  Klamatowie (ang. Klamath) - plemię Indian Ameryki Północnej zamieszkujący południowo-zachodnie obszary dzisiejszego stanu Oregon, blisko spokrewnieni z plemieniem Modoków. Klamatów nazywano "Ludem Jezior", ponieważ ich główna wioska znajdowała się nad jeziorem Upper Klamath Lake. Sąsiedzi uważali ich za ludzi odważnych, ale - w odróżnieniu od swych pobratymców Modoków - zawsze byli pokojowo nastawieni wobec białych. Nie brali udziału w znanej z okrucieństw popełnianych przez obie strony wojnie Modoków (1872-73). Uważa się, że przyczyną opuszczenia przez część Modoków wspólnie zamieszkiwanego rezerwatu (i w konsekwencji wojny), była pogarda okazywana Modokom przez Klamatów, uważających siebie za "cywilizowanych Indian".Wojna Modoków – to wojna Indian z niewielkiego plemienia Modoków, pod dowództwem wodza Kinputasha zwanego Kapitanem Jackiem, z siłami rządowymi USA, toczona w latach 1872-1873.

  Znani są przede wszystkim z toczonej w latach 1872-1873 wojny Modoków, w czasie której wojska USA próbowały zapędzić ich do rezerwatu. Modokowie, pod wodzą Kintpuasha (przez białych zwanego "Kapitanem Jackiem") próbowali odzyskać swe dawne tereny plemienne w dolinie Lost River w stanie Oregon.

  Rezerwat Indian – autonomiczny obszar przeznaczony dla tubylczych ludów Ameryki (Indian), ustanowiony przez dane państwo (lub jego jednostkę administracyjną, np. stan, prowincję) – zazwyczaj w celu ochrony terytorium, tożsamości, integralności, odrębności i innych praw tubylczej grupy, będącej jego właścicielem lub użytkownikiem.Kapitan Jack, Kintpuash (ur. ok. 1837, zm. 3 października 1873), wódz północnoamerykańskich Indian z plemienia Modoków zamieszkujących na granicy Kalifornii i Oregonu nad Tule Lake.

  Od stycznia do kwietnia 1873 roku niewielki oddział Modoków bronił się w wulkanicznych skałach przeciwko dużej liczbie żołnierzy. W końcu dotarła do nich grupa negocjatorów z generałem E. S. Canbym na czele, ale została wymordowana poza jednym z oficerów, ocalonym przez indiańską dziewczynę imieniem Toby Riddle. Ostatecznie wojsko przypuściło szturm i zmusiło Modoków do kapitulacji. Kintpuash i pięciu innych przywódców zostało straconych.

  Ich imieniem nazwano hrabstwo w Kalifornii i kilka miejsc w stanach Arkansas, Georgia, Luizjana, Ohio, Karolina Południowa, Illinois i Indiana. W Oregonie i Kansas znajdują się szczyty zwane Modoc Point, a miejsce ich ostatniej bitwy w północnej Kalifornii znane jest jako Modoc Lava Beds.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Barry M. Pritzkert: A Native American Encyclopedia: History, Culture, and Peoples. Oxford: Oxford University Press, 2000. ISBN 978-0-19-513877-1.

 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.737 sek.