• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Modliborzyce - gmina  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Stojeszyn Drugi – wieś sołecka w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, w gminie Modliborzyce.Puszcza Solska – wielki kompleks leśny w południowej części województwa lubelskiego, złożony głównie z borów sosnowych, w części sztucznie nasadzonych. Zajmuje obszar około 1240 km².
  Urząd Miasta i Gminy Modliborzyce.

  Modliborzycegmina miejsko-wiejska (od 1 stycznia 2014 r.) w województwie lubelskim, w powiecie janowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie tarnobrzeskim.

  Siedziba gminy to Modliborzyce.

  30 czerwca 2014 gminę zamieszkiwało 7115 osób.

  Janówek – część miasta Modliborzyce w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, w gminie Modliborzyce. Wierzchowiska Drugie – wieś wymieniana już od 1418 r. w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, w gminie Modliborzyce.

  Historia[ | edytuj kod]

  Gmina miejska Modliborzyce powstała w 1631 r. Natomiast gminę wiejską utworzono w 1864 r. W 1869 r. nastąpiła likwidacja gminy miejskiej i wcielenie jej do wiejskiej. W latach 1955–1973 funkcjonowała gromada Modliborzyce. Za Królestwa Polskiego gmina należała do powiatu janowskiego w guberni lubelskiej. 1 stycznia/13 stycznia 1870 do gminy przyłączono pozbawione praw miejskich Modliborzyce (prawa miejskie Modliborzyce odzyskały po 144 latach – 1 stycznia 2014).

  Brzeziny – polska wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, w gminie Modliborzyce. Dawniej miejscowość należała administracyjnie do województwa tarnobrzeskiego. Obecnie wieś liczy 100 mieszkańców.Gmina Janów Lubelski – gmina miejsko-wiejska w województwie lubelskim, w powiecie janowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnobrzeskim.

  Ochrona przyrody[ | edytuj kod]

  Na obszarze gminy znajduje się rezerwat przyrody Imielty Ług chroniący charakterystyczne dla Puszczy Solskiej rozległe obszary bagienne, zarastające zbiorniki wodne z rzadką i chronioną roślinnością, stanowiącą ostoję ptactwa.

  Gmina Pysznica – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie stalowowolskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnobrzeskim.Gmina Potok Wielki (do 1954 gmina Potok) - gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie janowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnobrzeskim.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Wolica Pierwsza – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, w gminie Modliborzyce. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego. Miejscowa ludność wyznania katolickiego przynależy do Parafii św. Stanisława w Modliborzycach.
  Województwo tarnobrzeskie – województwo istniejące w latach 1975-1998. Zostało utworzone z północnej części dawnego województwa rzeszowskiego, południowo-wschodniej części dawnego województwa kieleckiego i południowo-zachodniej części dawnego województwa lubelskiego.
  Królestwo Polskie (ros. Царство Польское, Carstwo Polskoje), potocznie Królestwo Kongresowe, Kongresówka – kadłubowe państwo polskie istniejące w latach 1815-1832, a później do 1918 r. jako część składowa Imperium Rosyjskiego. Zostało utworzone decyzją kongresu wiedeńskiego. Wbrew obiegowym opiniom Królestwo Polskie było państwem suwerennym i niepodległym (do 1832 r.), posiadającym własną konstytucję, Sejm, wojsko, monetę i szkolnictwo z Uniwersytetem Warszawskim, a czynności urzędowe odbywały się w języku polskim. Polskę łączyły z Rosją - osoba Monarchy (każdorazowy Imperator Rosji był jednocześnie Królem Polski i pod takim tytułem występował w Królestwie) oraz polityka zagraniczna, należąca do prerogatyw królewskich. Koroną królestwa była Polska Korona Cesarska. 26 lutego 1832 roku król Mikołaj I Romanow zniósł konstytucję Królestwa zastępując ją Statutem Organicznym, który likwidował Sejm i samodzielną armię, znosił unię międzypaństwową i włączał Królestwo do cesarstwa na zasadzie autonomii administracyjnej, przywrócił urząd namiestnika sprawującego władzę cywilną i wojskową.
  Rezerwat przyrody Imielty Ług – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Parku Krajobrazowego Lasy Janowskie w gminach Modliborzyce i Janów Lubelski w powiecie janowskim w województwie lubelskim.
  Gmina Szastarka (do 1954 gmina Brzozówka) - gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie kraśnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie tarnobrzeskim.
  Stojeszyn Pierwszy – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie janowskim, w gminie Modliborzyce. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego.
  Modliborzyce – wieś (od 1 stycznia 2014 roku miasto) w Polsce na Równinie Biłgorajskiej, położona na skraju województwa lubelskiego, w powiecie janowskim. W latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.961 sek.