Modesto Denis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

Modesto Denis (1901 - ?) - piłkarz paragwajski, bramkarz.

Andrzej Gowarzewski (ur. 19 lipca 1945 w Szopienicach) – polski dziennikarz sportowy, znawca i historyk piłki nożnej.Copa América 1924 – ósme mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego , odbyły się w dniach 12 października – 2 listopada 1924 roku po raz drugi z rzędu (a w sumie trzeci) w Urugwaju. Początkowo do organizacji turnieju został wybrany Paragwaj, jednak tamtejsza federacja nie mogła zorganizować turnieju, z powodu niedostatecznej infrastruktury. Ostatecznie zorganizowono turniej, ale na urugwajskim terytorium. Brazylia wycofała się, więc grały tylko cztery reprezentacje. Grano systemem każdy, z każdym, a o zwycięstwie w turnieju decydowała końcowa tabela.

Denis jako gracz klubu Club Nacional wziął udział w turnieju Copa América 1922, gdzie Paragwaj zdobył tytuł wicemistrza Ameryki Południowej. Zagrał we wszystkich 5 meczach - z Brazylią (stracił 1 bramkę), Chile (nie stracił bramki), Urugwajem (nie stracił bramki), Argentyną (stracił 2 bramki) i w barażu z Brazylią (stracił 3 bramki).

Paragwaj, Republika Paragwaju (hiszp. Paraguay, República del Paraguay, guarani Paraguay, Paraguay Retan) – państwo w Ameryce Południowej nieposiadające dostępu do morza.{{Klub sportowy infobox}} Nieznane pola: "nr KRS". Club Nacional jest paragwajskim klubem piłkarskim z siedzibą w mieście Asunción w dzielnicy Barrio Obrero.

Bronił także bramki reprezentacji narodowej podczas turnieju Copa América 1923. Paragwaj zajął 3 miejsce, a Denis zagrał w 2 meczach - z Argentyną (stracił 4 bramki) i Brazylią (nie stracił bramki).

Rok później Denis wziął udział w turnieju Copa América 1924, gdzie Paragwaj ponownie był trzeci. Denis zagrał w 2 meczach - z Argentyną (nie stracił bramki) i Urugwajem (stracił 3 bramki).

Po raz czwarty w kontynentalnych mistrzostwach Denis wziął udział podczas Copa América 1925, gdzie Paragwaj zajął ostatnie 3 miejsce. Denis bronił bramki w 3 spotkaniach - dwóch z Brazylią (stracił kolejno 5 i 3 bramki) i jednym z Argentyną (stracił 2 bramki).

Reprezentacja Boliwii należy do zdecydowanych outsiderów spośród wszystkich piłkarskich reprezentacji Ameryki Południowej. Mimo iż trzykrotnie grała w mistrzostwach świata (1930, 1950 i 1994) nigdy nie wyszła z grupy, a jej bilans występów na światowym czempionacie przedstawia się następująco – zero zwycięstw, jeden remis i pięć porażek, bramki 1:20. Dość powiedzieć, że jedynego gola Boliwia na Mundialu zdobyła w swoim ostatnim, jak dotąd, meczu na tej imprezie. W przegranym 1:3 spotkaniu z Hiszpanią historycznym strzelcem był Erwin Sánchez.Reprezentacja Belgii w piłce nożnej jedenastokrotnie startowała w finałach mistrzostw świata, najlepszy wynik osiągając w roku 1986, kiedy po przegranych z Argentyną (0:2) w półfinale i z Francją (2:4, po dogrywce) w meczu o trzecie miejsce zajęła ostatecznie czwartą lokatę. Znacznie lepiej powodziło jej się w rozgrywkach o Puchar Europy – Belgowie dwukrotnie kończyli swój udział w mistrzostwach Starego Kontynentu w najlepszej trójce (1972 i 1980).

Turniej Copa América 1926 to były piąte i ostatnie kontynentalne mistrzostwa z udziałem Denisa. Paragwaj zajął 4 miejsce, a Denis wystąpił w 3 meczach - z Boliwią (stracił 1 bramkę), Urugwajem (stracił 6 bramek) i Chile (stracił 5 bramek).

Wciąż jako piłkarz Nacionalu był w kadrze narodowej na pierwsze mistrzostwa świata w 1930 roku, gdzie Paragwaj odpadł w fazie grupowej. Zagrał w meczu ze Stanami Zjednoczonymi, w którym przepuścił 3 bramki. W następnym meczu z Belgią w bramce zastąpił go Pedro Benítez.

Wraz z Nacionalem dwukrotnie zdobył mistrzostwo Paragwaju - w 1924 i 1926.

Copa América 1926 – dziesiąte mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego , odbyły się w dniach 12 października – 3 listopada 1926 roku po raz drugi w Chile. Brazylia zrezygnowała, jednak na turnieju grało pięć zespołów, bo zadebiutowała na nim Boliwia. Grano systemem każdy, z każdym, a o zwycięstwie w turnieju decydowała końcowa tabela.Reprezentacja Chile w piłce nożnej – narodowy zespół piłkarski Chile. Od 1910 roku reprezentuje Chile w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Andrzej Gowarzewski, Encyklopedia piłkarska FUJI (Tom 8): Herosi Mundiali, Wydawnictwo GiA, Katowice 1993, ISBN 83-900227-6-3, str. 55
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Informacje według FIFA
 • Warto wiedzieć że... beta

  Copa América 1922 – szóste mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego , odbyły się w dniach 17 września – 22 października 1922 roku po raz drugi (po Copa América 1919) w Brazylii. Po raz pierwszy na turnieju grało pięć zespołów. Grano systemem każdy, z każdym, a o zwycięstwie w turnieju decydowała końcowa tabela.
  Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w piłce nożnej pierwszy mecz rozegrała w 1885 roku, ale nie został wpisany do oficjalnego rejestru. Dziś uznaje się, że debiutem międzypaństwowym Amerykanów było wygrane 3:2 spotkanie ze Szwecją w Sztokholmie, w trzy lata po założeniu krajowego związku piłki nożnej.
  Encyklopedia piłkarska Fuji – cykl książek wydawanych przez Wydawnictwo GiA opisujących historię rozgrywek w piłce nożnej. Twórcą cyklu i głównym autorem jest Andrzej Gowarzewski. Specjalnym nurtem encyklopedii jest seria Kolekcja klubów opisująca historię polskich klubów piłkarskich.
  Rozgrywki ligi paragwajskiej (Liga Paraguaya) organizowane są przez narodową federację piłkarską Paragwaju Asociación Paraguaya de Fútbol. Obecnie w pierwszej lidze paragwajskiej (Primera división) występuje 11 klubów.
  Reprezentacja Paragwaju w piłce nożnej – narodowy zespół piłkarski Paragwaju. Od 1919 roku reprezentuje Paragwaj w międzynarodowych rozgrywkach piłkarskich.
  Reprezentacja Brazylii w piłce nożnej – zespół piłkarski, reprezentujący Brazylię w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować zawodnicy posiadający obywatelstwo brazylijskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Confederação Brasileira de Futebol (CBF).

  Reklama