Modest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Modestimię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa modestus, -a, -um oznaczającego 'umiarkowany, skromny'.

Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.Modest Boguszewski (ur. 8 stycznia 1963 w Lublinie) - polski piłkarz, występujący na pozycji obrońcy. W 1981 roku wraz z kolegą klubowym z Motoru Lublin, Robertem Grzanką, zdobył w RFN wicemistrzostwo Europy U-18. Uczestnik Mistrzostw Świata U-20 w 1981 w Australii. Były trener Motoru Lublin.

Modest imieniny obchodzi: 5 lutego, 12 lutego, 14 lutego, 24 lutego, 25 lutego, 15 kwietnia, 20 lipca i 17 grudnia.

Znane osoby noszące imię Modest:

 • Święty Modest, biskup Trewiru
 • Modest Andlauer, francuski jezuita, święty Kościoła katolickiego
 • Modesto Denis, piłkarz paragwajski, bramkarz
 • Modest Musorgski, rosyjski kompozytor
 • Modest Boguszewski, polski piłkarz, obrońca
 • Modest Ruciński, polski aktor
 • Wojciech Modest Amaro, polski kucharz

 • 15 kwietnia jest 105. (w latach przestępnych 106.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 260 dni. Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Modest. DEON.pl z inicjatywy SJ i Wydawnictwa WAM. [dostęp 2012-05-20].
  Modest Ruciński (ur. 24 marca 1979 w Stalowej Woli) – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Absolwent Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (2004).Św. Modeste Andlauer (ur. 22 maja 1847 r. w Rosheim we Francji – zm. 19 czerwca 1900 r. w Wuyi, Hebei w Chinach) – święty Kościoła katolickiego, jezuita, ksiądz, misjonarz, męczennik.
  Warto wiedzieć że... beta

  Modest Pietrowicz Musorgski (ros. Моде́ст Петро́вич Му́соргский, ur. 9 marca/21 marca 1839 w Karewie, Obwód pskowski, zm. 16 marca/28 marca 1881 w Sankt Petersburgu) – rosyjski kompozytor.
  24 lutego jest 55. dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostało 310 (w latach przestępnych 311) dni. W latach przestępnych dzień ten jest powtarzany.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama