• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Modernizm w Polsce  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny w Kaliszu – szpital z zespołem specjalistycznych poradni, utworzono w 2006 w wyniku połączenia Szpitala Zespolonego przy ul. Poznańskiej oraz Wojewódzkiego Szpitala Matki i Dziecka przy ul. Toruńskiej.Stanisław Brukalski (urodzony 8 maja 1894 roku, zmarły 21 stycznia 1967) – polski architekt, mąż Barbary Brukalskiej-Sokołowskiej.
  Dom własny Brukalskich w Warszawie, 1927 (2007)
  Gmach Ministerstwa Komunikacji, 1929–1931 (2007)
  Pawilon polski na wystawie światowej w Paryżu (1937)
  Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Gdyni (1938)
  Muzeum Śląskie w Katowicach, 1936–1939, w budowie (1939)
  Główny Urząd Statystyczny (GUS) w Warszawie, 1948–1951 (1964)
  Centralny Dom Towarowy (CDT) w Warszawie, 1949–1951 (1966)
  Szkoła w Katowicach przy ul. Michała Grażyńskiego 17, 1962
  Kościół Miłosierdzia Bożego w Kaliszu (1958), 1977–1993, w budowie (1984)
  Dworzec Warszawa Centralna, 1972–1975 (2012)
  Osiedle na pl. Grunwaldzkim we Wrocławiu, 1967–1975 (2014)
  Spodek” w Katowicach, 1964–1971 (2007)
  Dworzec kolejowy Tarnów-Mościce, 1976
  Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, 1973–1977 (2008)

  Modernizmprąd w architekturze, nazywany również funkcjonalizmem. Rozwijał się w Polsce w dwóch fazach, rozdzielonych II wojną światową i wymuszonym okresem socrealizmu w architekturze.

  Katowice – dworzec kolejowy oraz największa i najważniejsza stacja kolejowa Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego mieszcząca się przy placu Wilhelma Szewczyka w ścisłym śródmieściu Katowic.Blok mieszkalny – potoczna nazwa wielokondygnacyjnego budynku mieszkalnego wielorodzinnego o powtarzalnych segmentach, wyróżniającego się wybitnie prostą formą.

  Charakterystyka[ | edytuj kod]

  Modernizm w Polsce pojawił się podobnie jak na świecie jako styl architektoniczny będący odpowiedzią na problemy, których nie mogła rozwiązać istniejąca architektura i rosnące wymagania każdego człowieka dotyczące przestrzeni życiowej, higieny, estetyki. Modernizm zgodnie z ideami Le Corbusiera powinien zapewnić każdemu człowiekowi słońce, przestrzeń i zieleń, według Louisa Sullivana forma budynku powinna wynikać z jego funkcji, a zdaniem Arseniusza Romanowicza każdy budynek powinien być funkcjonalny, estetyczny i ekonomiczny. Praktycznym rezultatem historii modernizmu w Polsce jest rezygnacja w XX w. z budowy podwórek studni, z ciasnych izb mieszkalnych znanych z dawnych wieków, z grodzenia osiedli i parków, z niewielkich przeszkleń znanych z chat wiejskich oraz z kamienic, a także z ciasnych uliczek pozbawionych kanalizacji na rzecz ulic z szerokimi chodnikami. Zaprzestano także budowy domów w pobliżu fabryk oraz wprowadzono zasadę komponowania jak największej ilości zieleni przy każdym nowym osiedlu mieszkaniowym.

  Max Paul Eduard Berg (ur. 17 kwietnia 1870 w Szczecinie, zm. 22 stycznia 1947 w Baden-Baden) – niemiecki architekt, urbanista i polityk komunalny (SPD), miejski radca budowlany (architekt miejski) we Wrocławiu w latach 1909–1924. Berg znany jest przede wszystkim jako architekt Jahrhunderthalle, zwanej później Halą Ludową oraz współautor radykalnej koncepcji urbanistycznej miasta (1919–1920).Saska Kępa – część Warszawy położona na prawym brzegu Wisły. Saska Kępa ma status osiedla z własnym samorządem i pod względem administracyjnym stanowi część dzielnicy Pragi Południe, w ramach której sąsiaduje z Kamionkiem, Grochowem i Gocławiem. Przez część osób Saska Kępa jest potocznie określana jako dzielnica. Na jej obszarze znajduje się geometryczny środek miasta. Część Saskiej Kępy jest wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków jako strefa ochrony konserwatorskiej (nr rej. 942-A z 2 kwietnia 1979 r.).

  Rozwój w Polsce[ | edytuj kod]

  Przed II wojną światową modernizm stanowił w Polsce styl obiektów elitarnych, takich jak wille, czy też budynków użyteczności publicznej. Jednocześnie powstało kilkanaście modernistycznych osiedli, przede wszystkim spółdzielczych (np. osiedla WSM, TOR w Warszawie). W latach 30. sceptycyzm wobec funkcjonalistycznych tendencji końca lat 20. dał się zauważyć również w Polsce – łączono formy modernistyczne z elementami nadającymi budynkom wrażenie solidności i trwałości.

  Pijalnia Główna w Krynicy – pijalnia wód mineralnych zlokalizowana w Krynicy-Zdroju, w centrum miasta, przy Bulwarach Dietla (powszechnie zwanych "Krynickim deptakiem"). Obiekt został oddany do użytku w 1971 w stylu modernizmu.Juliusz Żórawski (ur. 2 października 1898 w Krakowie, zm. 24 listopada 1967 tamże) – polski architekt okresu modernizmu.

  Przed 1939 budynki w stylu modernistycznym były w największej liczbie budowane w Warszawie (Saska Kępa, Stary Żoliborz, Stary Mokotów), Gdyni i Katowicach (tzw. dzielnica południowa i Ligota). W tych miastach znajdują się całe dzielnice z budynkami zbudowanymi w stylu modernistycznym. Dużo budynków modernistycznych zachowało się także w Krakowie, Lwowie, Kaliszu, Łodzi, Stalowej Woli, Toruniu i Bielsku-Białej (Aleje Sułkowskiego, Górne Przedmieście).

  Jerzy Romański (ur. 1909, zm. 1968) – polski architekt, docent Politechniki Warszawskiej. Współtwórca (ze Zbigniewem Ihnatowiczem) Centralnego Domu Towarowego w Warszawie (projekt: 1948, realizacja: 1949–1952).Wacław Kłyszewski (ur. 7 września 1910 w Warszawie, zm. 22 listopada 2000 tamże) – polski architekt, przedstawiciel modernizmu, członek Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (1936); jeden z najwybitniejszych architektów doby modernizmu w Polsce, członek autorskiego zespołu architektów „Tygrysy” (1936), laureat Honorowej Nagrody SARP (1968).

  Powojenny modernizm miał znacznie większy zasięg. Jego wielki rozkwit nastąpił od 1956–1957, później stanowił w praktyce państwowo uregulowaną wytyczną projektową dla nowych obiektów i trwał aż do końca lat 80. XX w.

  Po zmianie ustroju w Polsce w 1989 obserwuje się zjawisko podkreślane przez środowiska publicystyczne oraz architektoniczne czyli dewastowanie i oszpecanie architektury modernistycznej zarówno przedwojennej jak i powojennej poprzez nieumiejętne, tandetne remonty prowadzone często na masową skalę nie przez architektów lecz decydentów. Krytycy takiej działalności wskazują na zły stan wiedzy o historii architektury wśród społeczeństwa oraz prawie całkowite zapomnienie, iż modernizm doskonale cechuje zdanie amerykańskiego architekta L. Sullivana forma wynika z funkcji oraz twierdzenie wybitnej polskiej architekt J. Grabowskiej-Hawrylak iż modernizm charakteryzuje się pięknymi, białymi fasadami i taką barwę powinno się stosować podczas remontów.

  Marek Leykam, właściwie Maurycy Jan Lewiński (ur. 4 września 1908 w Warszawie, zm. 27 lutego 1983 tamże), polski historyk sztuki i architekt.Tarnowskie Góry (śl. Tarnowský Góry, niem. Tarnowitz, czes.: Tarnovské Hory, Tarnovice, łac. Montes Tarnovicenses) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu tarnogórskiego, na północnym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), historycznie na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bielany – dzielnica Warszawy położona w lewobrzeżnej części miasta. Jest jedną z 18 dzielnic – jednostek pomocniczych m.st. Warszawy.
  Barbara Brukalska, właściwie Barbara Brukalska-Sokołowska, urodzona 4 grudnia 1899, zmarła 6 marca 1980 roku, polski architekt, żona Stanisława Brukalskiego.
  Biblioteka Jagiellońska (BJ, tzw. Jagiellonka) – główna biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego, która wraz z Biblioteką Medyczną Collegium Medicum oraz bibliotekami wydziałowymi i instytutowymi tworzy system biblioteczno-informacyjny UJ. Stanowi jedną z największych bibliotek w Polsce, stąd też została uznana za część Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Posiada status biblioteki narodowej – obowiązuje prawo o egzemplarzu obowiązkowym.
  Louis Henry Sullivan (ur. 3 wrzesnia 1856 w Bostonie, zm. 14 kwietnia 1924 w [[Chicago]) - amerykański architekt, członek Chicago School. W swoich projektach i pismach teoretycznych reprezentował zasadę harmonijnego zastosowania nowoczesnych technologii budowlanych (np konstrukcji szkieletowo-betonowych) współgrającego z estetyką budowli.
  Stefan Cybichowski (ur. 2 sierpnia 1881 w Poznaniu, zm. 6 stycznia 1940 w Poznaniu) – polski architekt i działacz społeczny. Jego symboliczna mogiła znajduje się na Cmentarzu Parafialnym św. Jana Vianneya w Poznaniu.
  Ulica Fryderyka Chopina – Znajduje się w centralnej części miasta, jest ważną ulicą Włocławka – ma ponad 5,1 km. Zaczyna się na skrzyżowaniu, na którym z ulicy Warszawskiej (biegnącej od Placu Wolności) zmienia się w ulice Fryderyka Chopina, a kończy na Wschodzie Leśnym. Na prawie całej długości jest szeroką, dwujezdniową, czteropasmową arterią. Chopina jest częścią Drogi Krajowej 1E75 .
  Pawilon Czterech Kopuł – pawilon, wybudowany na początku XX wieku na terenach wystawowych we wschodniej części Wrocławia. Wystawa Stulecia, planowana w stulecie zwycięskiej dla Prus bitwy pod Lipskiem (1813), była częścią obchodów upamiętniających wzrost znaczenia państwa pruskiego w Europie. Pawilon Czterech Kopuł umiejscowiono tuż przy Hali Stulecia wraz z innymi obiektami towarzyszącymi (m.in. Pergolą i Ogrodem Japońskim).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.055 sek.