Mocne uderzenie - film 1966
Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r. Skaldowie – polska grupa rockowa, powstała w Krakowie latem 1965. Uprawiane gatunki muzyczne to m.in. big-beat, klasyczny rock, rock progresywny, folklor góralski, jazz, czy muzyka pop. Założycielami grupy byli: Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru), Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy „Kuba” Fasiński. Później do zespołu dołączył Jacek Zieliński.
Wojciech Rajewski (ur. 27 stycznia 1914 w Warszawie, zm. 18 listopada 1980 w Konstancinie-Jeziornie) – polski aktor teatralny i filmowy. Związany m.in. z teatrami w Białegostoku, Grodna, rosyjskim teatrem w Bałaszowie koło Saratowa, Krakowa, Wrocławia, Łodzi i przede wszystkim Warszawy. W czasie II wojny światowej przez 10 miesięcy był żołnierzem Armii Czerwonej. W 1950 roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski. Zmarł w 1980 roku. Pochowany jest na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie (kwatera: W-II-1-4-7).
Mocne uderzenie – polska komedia muzyczna z 1966 roku w reżyserii Jerzego Passendorfera.
Plenery: Warszawa, m.in. Stare Miasto i Sady Żoliborskie.
Fabuła[ | edytuj kod]
Właśnie ma się odbyć ślub Kuby i Majki. Rodzina i goście czekają przed Urzędem Stanu Cywilnego. Nagle zjawia się tam młoda dziewczyna o imieniu Lola, która wyzywa Kubę od bigamistów i policzkuje go. Policzkuje go również panna młoda, odwołuje ceremonię i odjeżdża. Niebawem okazuje się, że Lola pomyliła Kubę ze swoim chłopakiem, gitarzystą Johnnym Tomalą. Kuba rozpoczyna więc poszukiwania Tomali, ponieważ Majka nie wierzy w historię z sobowtórem. Jego przyjaciel - reżyser telewizyjny Lelewicz organizuje konkurs młodych talentów i namawia go do występu, gdzie ma wcielić się w poszukiwanego przez Lolę Tomalę. Mimo że Kuba nie ma żadnych predyspozycji muzycznych, odnosi sukces na estradzie, staje się idolem młodzieży i przekonuje narzeczoną, że ma sobowtóra. Majka nagle przestaje interesować się urzędnikiem, a jej uwagę coraz bardziej przykuwa osoba gitarzysty. Kuba wiedzie podwójne życie, gdyż nie może zdradzić dziewczynie, że Tomala i on to ta sama osoba. Ostatecznie zrywa z kapryśną Majką i żeni się z kochającą go szczerze Lolą.
Obsada aktorska[ | edytuj kod]
Muzyka[ | edytuj kod]
Komedia pomyłek w reżyserii Jerzego Passendorfera, utrzymana jest w rock 'n' rollowym rytmie. Oprawę muzyczną filmu Mocne uderzenie stanowią głównie utwory zespołów z ówczesnej czołówki polskiego bigbitu, tj. Skaldowie i Niebiesko-Czarni: Nie chcę odejść, Jutro odnajdę ciebie, Każdemu wolno śpiewać, Mocne uderzenie, Nie pukaj do moich drzwi, Piosenka w kolorach, Barwy piosenki, Ach.
Przypisy[ | edytuj kod]
- Nina Karczmarewicz: Rusowicz, Skaldowie, Niebiesko-Czarni, czyli polski Bigbit (pol.). polskieradio.pl, 2013-03-22. [dostęp 2015-10-14].