• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mocne uderzenie - film 1966

  Przeczytaj także...
  Rock and roll lub rock ‘n’ roll (ang. „kołysz się i tocz”) – podstawowa forma leżąca u fundamentów wszystkich stylów rockowych. Samo określenie „rock and roll” zostało zaczerpnięte bezpośrednio z tradycji bluesa. Po raz pierwszy wyrażenie to w znaczeniu stylu muzycznego zostało użyte przez Alana Freeda w 1951 roku. Wywodzi się z uproszczonego i zredukowanego, do trzech lub czterech akordów, schematu bluesowego granego w szybkim tempie przy pomocy zelektryfikowanych instrumentów. Dodatkowo obejmuje wpływy rhythm and bluesa, country i tradycyjnego jazzu. Pierwszy raz został użyty w piosence Trixie Smith „My Man Rocks Me (With One Steady Roll)” 1922 r. Skaldowie – polska grupa rockowa, powstała w Krakowie latem 1965. Uprawiane gatunki muzyczne to m.in. big-beat, klasyczny rock, rock progresywny, folklor góralski, jazz, czy muzyka pop. Założycielami grupy byli: Andrzej Zieliński (kompozytor większości repertuaru), Zygmunt Kaczmarski, Janusz Kaczmarski, Feliks Naglicki i Jerzy „Kuba” Fasiński. Później do zespołu dołączył Jacek Zieliński.
  Wojciech Rajewski (ur. 27 stycznia 1914 w Warszawie, zm. 18 listopada 1980 w Konstancinie-Jeziornie) – polski aktor teatralny i filmowy. Związany m.in. z teatrami w Białegostoku, Grodna, rosyjskim teatrem w Bałaszowie koło Saratowa, Krakowa, Wrocławia, Łodzi i przede wszystkim Warszawy. W czasie II wojny światowej przez 10 miesięcy był żołnierzem Armii Czerwonej. W 1950 roku zdał eksternistyczny egzamin aktorski. Zmarł w 1980 roku. Pochowany jest na Cmentarzu Komunalnym Północnym na Wólce Węglowej w Warszawie (kwatera: W-II-1-4-7).

  Mocne uderzenie – polska komedia muzyczna z 1966 roku w reżyserii Jerzego Passendorfera.

  Plenery: Warszawa, m.in. Stare Miasto i Sady Żoliborskie.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Właśnie ma się odbyć ślub Kuby i Majki. Rodzina i goście czekają przed Urzędem Stanu Cywilnego. Nagle zjawia się tam młoda dziewczyna o imieniu Lola, która wyzywa Kubę od bigamistów i policzkuje go. Policzkuje go również panna młoda, odwołuje ceremonię i odjeżdża. Niebawem okazuje się, że Lola pomyliła Kubę ze swoim chłopakiem, gitarzystą Johnnym Tomalą. Kuba rozpoczyna więc poszukiwania Tomali, ponieważ Majka nie wierzy w historię z sobowtórem. Jego przyjaciel - reżyser telewizyjny Lelewicz organizuje konkurs młodych talentów i namawia go do występu, gdzie ma wcielić się w poszukiwanego przez Lolę Tomalę. Mimo że Kuba nie ma żadnych predyspozycji muzycznych, odnosi sukces na estradzie, staje się idolem młodzieży i przekonuje narzeczoną, że ma sobowtóra. Majka nagle przestaje interesować się urzędnikiem, a jej uwagę coraz bardziej przykuwa osoba gitarzysty. Kuba wiedzie podwójne życie, gdyż nie może zdradzić dziewczynie, że Tomala i on to ta sama osoba. Ostatecznie zrywa z kapryśną Majką i żeni się z kochającą go szczerze Lolą.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Jerzy Turek (ur. 17 stycznia 1934 w Tchórzowej, zm. 14 lutego 2010 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy. Występował w Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu (1958-59), a następnie w teatrach warszawskich: Syrena (1959-61), Polskim (1961-69), Narodowym (1969-74, 1982-85), Rozmaitości (1974-82). Od 1986 roku był aktorem Teatru Kwadrat.

  Obsada aktorska[ | edytuj kod]

 • Jerzy Turek – Kuba/Johnny Tomala
 • Magdalena Zawadzka – Lola
 • Irena Szczurowska – Majka, narzeczona Kuby
 • Maria Chmurkowska – matka Majki
 • Wieńczysław Gliński – reżyser telewizyjny Lelewicz, przyjaciel Kuby
 • Wiesław Michnikowski – kompozytor Henio
 • Aleksander Dzwonkowski – ojciec Majki
 • Wojciech Rajewski – strażak
 • Zofia Perczyńska
 • Muzyka[ | edytuj kod]

  Komedia pomyłek w reżyserii Jerzego Passendorfera, utrzymana jest w rock 'n' rollowym rytmie. Oprawę muzyczną filmu Mocne uderzenie stanowią głównie utwory zespołów z ówczesnej czołówki polskiego bigbitu, tj. Skaldowie i Niebiesko-Czarni: Nie chcę odejść, Jutro odnajdę ciebie, Każdemu wolno śpiewać, Mocne uderzenie, Nie pukaj do moich drzwi, Piosenka w kolorach, Barwy piosenki, Ach.

  Stare Miasto w Warszawie – najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Ma rynek rozmieszczony na planie prostokąta.Maria Marcela Chmurkowska (ur. 9 stycznia 1901 w Warszawie, zm. 9 czerwca 1979 tamże) – polska aktorka teatralna i filmowa.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Nina Karczmarewicz: Rusowicz, Skaldowie, Niebiesko-Czarni, czyli polski Bigbit (pol.). polskieradio.pl, 2013-03-22. [dostęp 2015-10-14].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mocne uderzenie w bazie IMDb (ang.)
 • Mocne uderzenie w bazie Filmweb
 • Mocne uderzenie w bazie filmpolski.pl
 • Zdjęcia z filmu Mocne uderzenie w bazie Filmoteki Narodowej „Fototeka
 • Bigbit, big-beat, (ang. „mocne uderzenie”) – funkcjonujące w Polsce i sąsiednich krajach określenie rock and rolla i pokrewnych gatunków muzycznych. Nazwę big-beat, zastępującą nieakceptowaną przez antyzachodnie władze nazwę rock and roll, po raz pierwszy zastosowano w Polsce. Z krajów bloku wschodniego, muzyka rockandrollowa zyskała pewną akceptację władz komunistycznych najwcześniej właśnie w Polsce - już na początku lat 60. XX wieku. W Czechosłowacji, na Węgrzech i w samym Związku Radzieckim nastąpiło to w połowie lub pod koniec tej dekady. Nazwa big-beat, wbrew intencji jej twórcy, szybko przestała określać wyłącznie muzykę rockandrollową, rozszerzając zakres również na luźno związaną z rockiem muzykę rozrywkową, zwłaszcza charakteryzującą się wyeksponowanym rytmem i prostotą melodyczną oraz harmoniczną, np. twist, madison czy rhythm and blues. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Warto wiedzieć że... beta

  Niebiesko-Czarni – zespół wokalno-instrumentalny założony w 1962 roku w Gdyni przez Franciszka Walickiego i Jerzego Kosselę.
  Bigamia – pozostawanie w związku małżeńskim z osobą, która znajduje się w innym ważnym związku małżeńskim.
  Urząd stanu cywilnego (USC) – jednostka organizacyjna wchodząca w skład urzędu gminy powołana ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego do rejestracji zdarzeń określonych w tej ustawie. Zdarzeniami tymi są urodzenie, zawarcie związku małżeńskiego i zgon. Pojedyncza gmina stanowi okręg USC, jednakże wojewoda może w jednej gminie utworzyć kilka USC, a także połączyć kilka gmin w jeden okręg USC. Kierownika USC powołuje odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
  Sady Żoliborskie - rejon Miejskiego Systemu Informacji i osiedle mieszkaniowe na warszawskim Żoliborzu, zaprojektowane w latach 60. przez prof. Halinę Skibniewską, odznaczające się dużą ilością zieleni. Przy okazji budowy osiedla stworzono również nowoczesne parterowe pawilony ze sklepami i barem mlecznym "Sady", będącym obecnie symbolem minionej epoki. W ramach obszaru Sadów zawierają się tereny nie tylko tereny mieszkaniowe, ale i przemysłowe - obecnie aktywnie przeobrażane w kolejne, nowe osiedla mieszkaniowe.
  Magdalena Zawadzka-Holoubek (ur. 29 października 1944 w Filipowicach) – polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.
  Jerzy Passendorfer (ur. 8 kwietnia 1923 w Wilnie, zm. 20 lutego 2003 w Skolimowie) – polski reżyser filmowy, znany z filmów o tematyce okupacyjno-wojennej oraz popularnego serialu telewizyjnego Janosik, poseł na Sejm II kadencji.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.726 sek.