• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moc - Gwiezdne Wojny  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Medytacja (łac. meditatio - zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł) – praktyki mające na celu samodoskonalenie, stosowane zwłaszcza w jodze oraz w religiach i duchowości Wschodu (buddyzm, taoizm, konfucjanizm, hinduizm, dżinizm), a ostatnio także przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne. Elementy medytacji dają się również zauważyć w chrześcijaństwie (hezychazm) i islamie (sufizm).Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.
  Moc a szczególne gatunki istot[ | edytuj kod]

  Związek niektórych istot z Mocą należy uznać za wyjątkowy:

 • Isalamiry wytwarzają wokół siebie „próżnię Mocy”, nie pozwalającą na korzystanie z niej.
 • Vornskry wykorzystują Moc do polowań.
 • Yuuzhan Vongowie zostali odcięci od tradycyjnego sposobu korzystania z Mocy i są równocześnie niewrażliwi na jej oddziaływanie.
 • Drzewa wroshyr na Kashyyyk osiągnęły prawdopodobnie takie rozmiary dzięki wpływowi dawnych mieszkańców planety (naturalnie wrażliwych na Moc) Rakatan oraz pozostawionego przez nich na powierzchni planety starożytnego artefaktu o ogromnej Mocy gwiezdnej mapie.
 • Rakatanie byli rasą naturalnie wrażliwą na Moc – każdy jej osobnik mógł z niej korzystać. Rakatanie stworzyli technologię opartą na wykorzystaniu Mocy i opanowali większość Galaktyki. Stopniowo dali się pochłonąć ciemnej stronie, a po pewnym czasie w ogóle utracili jakąkolwiek wrażliwość na Moc.
 • Iktotchi potrafili dzięki Mocy przewidzieć przyszłe wydarzenia na najbliższą chwilę.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Force Choke (ang.). Star Wars Databank. [dostęp 2014-07-24].
  2. Force Lightning (ang.). Star Wars Databank. [dostęp 2014-07-24].
  Artefakt – cenny i trudny do pozyskania przedmiot o potężnych mocach w subkulturze związanej z RPG, fantastyką – Fantasy i SF oraz grami komputerowymi. W fantasy zazwyczaj pochodzenia magicznego lub boskiego, który zwiększa możliwości posiadacza. W science fiction – zwykle dzieło obcej lub zaginionej cywilizacji na bardzo wysokim poziomie rozwoju. Artefaktem może być broń, talizman lub przedmiot codziennego użytku.Anakin Skywalker (41 BBY – 4 ABY) – postać fikcyjna, jedna z głównych postaci sagi filmowej Gwiezdne wojny. Ojciec Luke’a Skywalkera oraz Lei.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Padmé Naberrie Amidala – fikcyjna postać z Gwiezdnych wojen (epizody I-III). W filmach grana była przez Natalie Portman.
  Tchawica (łac. trachea) – narząd układu oddechowego, sprężysta cewa, stanowiąca przedłużenie krtani i zapewniająca dopływ powietrza do płuc. Rozpoczyna się na wysokości kręgu szyjnego C6-C7, kończy zaś na wysokości kręgu piersiowego Th4-Th5. U swego dolnego końca, tchawica dzieli się na oskrzela główne prawe i lewe (łac. bronchus principalis dexter et sinister), pod kątem otwartym ku dołowi. Miejsce tego podziału tworzy rozdwojenie tchawicy (bifurcatio tracheae). W tym miejscu znajduje się także ostroga tchawicy (carina tracheae) rozdzielająca powietrze do płuc.
  Oddychanie (łac. respiratio – oddychanie) – procesy życiowe związane z uzyskiwaniem przez organizmy energii użytecznej biologicznie:
  Mroczny Jedi – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen Jedi, który przeszedł na Ciemną Stronę Mocy. Poddany jej wpływowi, posługuje się Mocą przeważnie dla osiągnięcia własnych korzyści, w tym najczęściej dla zdobywania coraz większej władzy i poszerzania swoich zdolności, nawet kosztem innych istot. Poddawanie się Ciemnej Stronie sprawia, że wielu Mrocznych Jedi balansuje na granicy szaleństwa, a czasem ją przekracza, choć najpotężniejsi potrafią opanować Ciemną Stronę Mocy
  Sithowie – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen mroczny odpowiednik Jedi, posługujący się ciemną stroną Mocy i czerpiący z tradycji rasy Sithów.
  Kashyyyk (wymowa "keszik") to fikcyjna planeta w uniwersum Gwiezdnych wojen. Jest zamieszkana przez inteligentną humanoidalną rasę Wookieech, którzy żyją w wioskach zbudowanych w i na drzewach. Ogromna część Kashyyyku to lasy gigantycznych drzew o wielopiętrowych ekosystemach, ale znajdują się tam też równiny, morza i wyspy.
  Mace Windu (72 BBY - 19 BBY) - postać fikcyjna. W filmach z serii Gwiezdne wojny (częściach I, II i III) postać tę grał Samuel L. Jackson.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.