• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moc - Gwiezdne Wojny  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Galaktyka Gwiezdnych wojen to fikcyjne miejsce, w którym rozgrywa się większość wydarzeń z uniwersum Gwiezdnej Sagi.Medytacja (łac. meditatio - zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł) – praktyki mające na celu samodoskonalenie, stosowane zwłaszcza w jodze oraz w religiach i duchowości Wschodu (buddyzm, taoizm, konfucjanizm, hinduizm, dżinizm), a ostatnio także przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne. Elementy medytacji dają się również zauważyć w chrześcijaństwie (hezychazm) i islamie (sufizm).

  Moc (ang. the Force, dosł. „siła”) – fantastyczna, mistyczna więź, łącząca wszystkie żywe istoty świata Gwiezdnych wojen.

  Istoty żywe mogą komunikować się z Mocą dzięki midichlorianom, mikroskopijnym organizmom (lub organellom), znajdującym się w każdej żywej komórce. Istoty szczególnie silnie odczuwające wpływ Mocy mogą dokonywać „cudów”, np. przenosić przedmioty jedynie siłą woli, nakłaniać inne istoty do określonych zachowań lub czynności oraz wiele innych.

  Imperator Palpatine (wcześniej senator Republiki Galaktycznej, Wielki Kanclerz) – postać fikcyjna, jeden z bohaterów Gwiezdnych wojen. Znany też jako Darth Sidious, Mroczny Lord Sithów.Artefakt – cenny i trudny do pozyskania przedmiot o potężnych mocach w subkulturze związanej z RPG, fantastyką – Fantasy i SF oraz grami komputerowymi. W fantasy zazwyczaj pochodzenia magicznego lub boskiego, który zwiększa możliwości posiadacza. W science fiction – zwykle dzieło obcej lub zaginionej cywilizacji na bardzo wysokim poziomie rozwoju. Artefaktem może być broń, talizman lub przedmiot codziennego użytku.

  Poszczególne sposoby wykorzystania Mocy (np. medytacja bitewna) zwane są mocami (ang. Force powers).

  Z Mocy czerpią swą siłę Rycerze Jedi – istoty stojące na straży pokoju w Galaktyce oraz Sithowie i inni Mroczni Jedi, dążący do przejęcia siłą władzy nad Galaktyką. Podczas gdy ci pierwsi korzystają przy tym przede wszystkim z jasnej strony Mocy, ci drudzy posługują się jej ciemną stroną. Jedi, który dogłębnie poznał Moc i postępował zgodnie z jej nakazami, po śmierci może zachować swoją tożsamość i objawiać się żywym jako swego rodzaju duch.

  Anakin Skywalker (41 BBY – 4 ABY) – postać fikcyjna, jedna z głównych postaci sagi filmowej Gwiezdne wojny. Ojciec Luke’a Skywalkera oraz Lei.Padmé Naberrie Amidala – fikcyjna postać z Gwiezdnych wojen (epizody I-III). W filmach grana była przez Natalie Portman.

  Jasna strona Mocy[ | edytuj kod]

  Nauka tej ścieżki u Rycerzy Jedi (których Zakon jest największym zgromadzeniem jej adeptów) polega na powolnym rozwijaniu swoich umiejętności pod okiem mistrza. Gdy Padawan ukończy szkolenie, zostaje mianowany Rycerzem Jedi. Rycerze Jedi, choć mają największe skupienie użytkowników jasnej strony Mocy, nie byli jej jedynymi użytkownikami, istniały też mniejsze ugrupowania. Nic nie stało też na przeszkodzie, by dana istota mogła uczyć się samodzielnie, choć było to bardzo trudne (przykładem może być np. Luke Skywalker, któremu co prawda przekazano szczątkowe nauki Jedi, to jednak nie można było to nazwać normalnym szkoleniem – w wielkim stopniu sam doszedł do tego, czym była jasna strona Mocy).

  Tchawica (łac. trachea) – narząd układu oddechowego, sprężysta cewa, stanowiąca przedłużenie krtani i zapewniająca dopływ powietrza do płuc. Rozpoczyna się na wysokości kręgu szyjnego C6-C7, kończy zaś na wysokości kręgu piersiowego Th4-Th5. U swego dolnego końca, tchawica dzieli się na oskrzela główne prawe i lewe (łac. bronchus principalis dexter et sinister), pod kątem otwartym ku dołowi. Miejsce tego podziału tworzy rozdwojenie tchawicy (bifurcatio tracheae). W tym miejscu znajduje się także ostroga tchawicy (carina tracheae) rozdzielająca powietrze do płuc.Oddychanie (łac. respiratio – oddychanie) – procesy życiowe związane z uzyskiwaniem przez organizmy energii użytecznej biologicznie:

  Ostatecznym celem każdego podążającego ścieżką jasnej strony jest wyzwolenie swego ducha spod wpływu przywiązania i negatywnych emocji (szczególnie gniewu i nienawiści) by w pełni wykorzystywać swój potencjał w dobrej sprawie i do pomocy innym. Drogą do tego jest wieloletnia praktyka medytacyjna i rozwój samodyscypliny, jednego z najważniejszych aspektów życia Jedi. W służbie jasnej stronie bardzo niewskazane są wszelkie związki emocjonalne z innymi ludźmi, mogące prowadzić do silnego przywiązania i tym samym zwieść na Ciemną Stronę.

  Mroczny Jedi – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen Jedi, który przeszedł na Ciemną Stronę Mocy. Poddany jej wpływowi, posługuje się Mocą przeważnie dla osiągnięcia własnych korzyści, w tym najczęściej dla zdobywania coraz większej władzy i poszerzania swoich zdolności, nawet kosztem innych istot. Poddawanie się Ciemnej Stronie sprawia, że wielu Mrocznych Jedi balansuje na granicy szaleństwa, a czasem ją przekracza, choć najpotężniejsi potrafią opanować Ciemną Stronę MocySithowie – w fikcyjnym świecie Gwiezdnych wojen mroczny odpowiednik Jedi, posługujący się ciemną stroną Mocy i czerpiący z tradycji rasy Sithów.

  Jasną stronę charakteryzuje wiara w Dobro i Zło jako w dwie absolutne wartości, traktowanie Mocy jako transcendentnego bytu tworzącego i spajającego wszechświat i podkreślanie tego, iż to Mocy się służy (wbrew stanowisku wyznawców Ciemnej Strony), a nie na odwrót, oraz miłość dla każdego stworzenia. Jedi może zabić jedynie w obronie własnej oraz innych i nigdy używając do tego Mocy, której używa dla obrony i wiedzy (pojawiają się wyjątki, np. Jedi może zaatakować Sitha, gdy próba wyjaśnienia konfliktu bez przemocy zawiedzie, a sam Sith nie będzie atakować, ale będzie stawiać opór). Dla adepta jasnej strony Mocy bardzo ważną zasadą jest rozwój cierpliwości, która chroni przed pochopnymi decyzjami i pragnieniem posiadania potęgi i szybkiego rozwoju swoich zdolności, czyli głównymi powodami upadku na Ciemną Stronę. Zasady te zawierają się w Kodeksie Jedi.

  Kashyyyk (wymowa "keszik") to fikcyjna planeta w uniwersum Gwiezdnych wojen. Jest zamieszkana przez inteligentną humanoidalną rasę Wookieech, którzy żyją w wioskach zbudowanych w i na drzewach. Ogromna część Kashyyyku to lasy gigantycznych drzew o wielopiętrowych ekosystemach, ale znajdują się tam też równiny, morza i wyspy.Mace Windu (72 BBY - 19 BBY) - postać fikcyjna. W filmach z serii Gwiezdne wojny (częściach I, II i III) postać tę grał Samuel L. Jackson.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Organellum − każda oddzielona od cytozolu błoną komórkową struktura występująca w cytoplazmie komórki, wyspecjalizowana do pełnienia określonej funkcji. Komórka prokariotyczna nie zawiera organelli komórkowych, co odróżnia ją od komórki eukariotycznej. Genofor, Nukleoid czy rybosomy nie są organellami, gdyż nie są oddzielone od otoczenia błoną komórkową. Komórki eukariotyczne zawierają podstawowy zestaw organelli błonowych.
  Gwiezdne wojny (ang. Star Wars) – seria filmów fantastycznych z gatunku space opera (science fantasy) George’a Lucasa oraz innych produktów związanych ze światem stworzonym w filmie: wydawnictw literackich, komiksów, gier fabularnych, gier komputerowych itp.
  Duch – w folklorze ludowym i według spirytystów ludzka istota, żyjąca po śmierci fizycznej ciała człowieka, bytująca w świecie pozamaterialnym.
  Komórka (łac. cellula) – najmniejsza strukturalna i funkcjonalna jednostka organizmów żywych zdolna do przeprowadzania wszystkich podstawowych procesów życiowych (takich jak przemiana materii, wzrost i rozmnażanie). Jest podstawową jednostką morfologiczno−czynnościową ustroju.
  Anomalna perturbacja (ang.: anomalous perturbation) (psychokineza, PK (od ang. "psychokinesis"), AP (od ang. "anomalus perturbation"), TK (od ang. "telekinesis"), BMI (od niem. "Bewustsein-Materie-Interaktion" - "interakcja świadomości i materii"), dawniej: telekineza, ale wśród fachowych pojęć parapsychologicznych jest już archaizmem) - określenie używane w parapsychologii do opisu rzekomego wpływu na fizyczne otoczenie z odległości wywołanego za pomocą mocy psychicznych, bez fizycznej ingerencji. W szerszym znaczeniu oznacza właściwość psi, która pozwala wpływać na zachowanie materii. Od roku 2004 ezoterycy określają tym terminem różne typy anomalnej perturbacji, także i poruszanie ciałem stałym, płynnym lub gazowym na odległość za pomocą myśli i koncentracji, za pomocą kontaktu wzrokowego bezpośrednio z przedmiotem. Jest to tzw. myślenie astralne czyli wyobrażanie sobie czegoś co za pośrednictwem "czynnika PSI" ma zrobić tę czynność w czasie rzeczywistym.
  Luke Skywalker – postać fikcyjna, jeden z głównych bohaterów Sagi Gwiezdnych wojen. W jego rolę wcielił się Mark Hamill.
  Porażenie prądem elektrycznym - efekt powstający w wyniku przepływu znacznego prądu elektrycznego przez tkanki organizmów żywych - ludzi i zwierząt.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.