• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mobipocket

  Przeczytaj także...
  HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.calibre – program do zarządzania biblioteką e-booków. Ma wiele funkcji, ułatwiających wyszukiwanie, konwersję czy eksportowanie książek w bardzo dużych nawet zbiorach. Jest to program open source, wydany na licencji GNU GPL v3. Jego twórcą jest Kovid Goyal.
  EPUB – (skrót od electronic publication) otwarty standard, oparty na języku XML, służący do publikowania elektronicznych książek (e-booków). Jest to bezpośredni następca rozwijanego wcześniej formatu Open eBook. Tworzone w nim książki nie mają podziału na strony, choć istnieje możliwość wyświetlania na marginesie numeru strony pochodzącego z książki drukowanej. Format ten jest coraz szerzej stosowany w czytnikach książek elektronicznych.

  MOBI – format plików dla publikacji elektronicznych stworzony przez francuską firmę Mobipocket SA. Pierwotnie był rozszerzeniem formatu PalmDOC HTML uzupełnionym o własne znaczniki danych. Wiele dokumentów wciąż z tej formy korzysta.

  W roku 2005 firma Mobipocket, została przejęta przez Amazon.com, który obecnie wykorzystuje w swoich czytnikach Amazon Kindle format AZW będący rozszerzeniem oryginalnego formatu MOBI o funkcje DRM.

  Nowe rozszerzenia formatu, mogą powodować problemy przy próbie odczytania dokumentu na starszych urządzeniach. Książki w oryginalnym, nieszyfrowanym formacie MOBI można odczytać za pomocą alternatywnych programów jak np. Okular czy Calibre.

  Zarządzanie prawami cyfrowymi (z ang. digital rights management, DRM) – oparty na mechanizmach kryptograficznych lub innych metodach ukrywania treści system zabezpieczeń mający przeciwdziałać używaniu danych w formacie elektronicznym w sposób sprzeczny z wolą ich wydawcy.Okular - przeglądarka dokumentów cyfrowych, zaprojektowana dla KDE w wersji 4. Została oparta o KPDF i zastępuje KPDF, KGhostView, KFax, KFaxview oraz KDVI.

  Alternatywnym, otwartym odpowiednikiem tego formatu jest format EPUB.

  Przypisy

  1. MobileRead wiki - MOBI. [dostęp 2013-04-28].
  2. MobileRead wiki - AZW. [dostęp 2013-04-28].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.