• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Moabit

  Przeczytaj także...
  Linia U55 metra berlińskiego, w skrócie U55 - linia metra berlińskiego. Docelowo linia będzie mieć 8 stacji. Trzy pierwsze stacje na trasie o długości 1,8 km (Hauptbahnhof, Bundestag, Brandenburger Tor), zostały otwarte 8 sierpnia 2009. Jest to obecnie jedna z najkrótszych linii metra na świecieTermin zjednoczenie Niemiec (niem. Deutsche Wiedervereinigung) – oznacza przyłączenie Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz Berlina Zachodniego do Republiki Federalnej Niemiec. Zjednoczenie Niemiec stało się faktem 3 października 1990 roku na mocy porozumienia zawartego 12 września podczas moskiewskiej konferencji dwa plus cztery. Układ ten podpisały obok NRD i RFN cztery dawne mocarstwa okupacyjne: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i Związek Radziecki.
  Zdzisław Maszewski (ur. 8 kwietnia 1914 w Suwałkach, zm. 11 września 1944 w Braudenburgu) – inżynier, żołnierz AK. Mieszkał w Warszawie, był pracownikiem Ursusa; syn Stanisława (kupca) i Kazimiery z Paszkowskich. W czasie okupacji działał w konspiracji. Był we Wrocławiu szefem komórki Wydziału Wywiadu Ofensywnego Zachód (Wd 67) Oddziału Informacyjno-Wywiadowczego Komendy Głównej AK. Zorganizował placówkę wywiadu ofensywnego pod kryptonimem Stragan. Na początku 1943 roku komórka została wykryta przez gestapo, a Maszewski aresztowany. Został uwięziony w Alte Moabit w Berlinie. Zgilotynowany w Braudenburgu.

  Moabit, Berlin-Moabit – dzielnica (Ortsteil) Berlina w okręgu administracyjnym Mitte. Od 1 stycznia 1861 w granicach miasta.

  Duża część Moabitu to typowo robotnicze osiedle, ale po zjednoczeniu Berlina teren stał się atrakcyjnym miejscem dla nowych biurowców, także rządowych, np. swoją siedzibę ma tu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

  Nazwa tej części miasta najpewniej pochodzi od biblijnego opisu krainy Moab, gdzie obozowali Izraelici w czasie wędrówki z Egiptu do Ziemi Obiecanej przed wejściem na ziemie Kanaan.

  Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Więzienie Zellengefängnis Lehrter Straße znajdujące się w dzielnicy było w okresie zaborów i II wojny światowej miejscem kaźni wielu Polaków, m.in. Zdzisława Maszewskiego, bp. Juliusza Burschego oraz Leona Jogichesa, towarzysza życia Róży Luksemburg.

  Znajduje się tutaj też dworzec kolejowy Berlin Hauptbahnhof, stacja kolejowa Berlin-Moabit oraz stacje metra linii U9: Berlin Westhafen, Birkenstraße i Turmstraße a docelowo również stacja metra linii U55 Turmstraße.

  Kanaan, Chanaan (hebr. כְּנַעַן Kənáʻan lub כְּנָעַן Kənāʻan, stgr. Χαναάν Chanaan, arab. کنعان Kanʻān) – kraj niski, nizinny, lub − w oparciu o teksty z Nuzi − Mat Kinahhi (kraj purpurowej wełny), starożytna kraina na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego (teren późniejszej Palestyny, Syrii aż do Eufratu i Fenicji). Południowa część tych obszarów (Palestyna) wymieniana jest w Biblii jako ziemia obiecana Izraelitom przez Boga.Berlin Westhafen – przystanek kolejowy S-Bahn na liniach S41 i S42 oraz stacja metra w Berlinie na linii U9, w dzielnicy Moabit, w okręgu administracyjnym Mitte. Stacja została otwarta w 1897.

  Bibliografia[]

 • Amt für Statistik Berlin-Brandenburg, Poczdam
 • Linki zewnętrzne[]

 • oficjalna strona Moabitu (niem.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Juliusz Bursche (ur. 19 września 1862 w Kaliszu, zm. 20 lutego 1942 w więzieniu gestapo Moabit w Berlinie, zaś według innych źródeł – w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen) – duchowny ewangelicki, doktor teologii, wybrany na biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
  Róża Luksemburg, właśc. Rozalia Luxenburg (ur. 5 marca 1871 w Zamościu, zm. 15 stycznia 1919 w Berlinie) – działaczka i ideolog polskiego i niemieckiego ruchu robotniczego.
  Birkenstraße – stacja metra w Berlinie na linii U9, w dzielnicy Moabit, w okręgu administracyjnym Mitte. Stacja została otwarta w 1961 roku.
  Leon Jogiches, ps. Jan Tyszka, Grozowski (ur. 17 lipca 1867 w Wilnie, zm. 10 marca 1919 w Berlinie) – działacz polskiego i międzynarodowego ruchu robotniczego. Urodzony w Wilnie w rodzinie zamożnego kupca żydowskiego. Od 1885 roku w ruchu rewolucyjnym. Od 1890 w Szwajcarii i Niemczech, gdzie poznał Różę Luksemburg. Współzałożyciel Socjaldemokracji Królestwa Polskiego w 1893, przekształconego następnie w 1900 w Socjaldemokrację Królestwa Polskiego i Litwy. W latach 1906-1918 członek jej Zarządu Głównego, a także jeden z jej głównych ideologów. Był także redaktorem „Czerwonego Sztandaru” i „Przeglądu Socjaldemokratycznego”. Brał udział w rewolucji 1905 roku na ziemiach polskich. Do 1912 współpracował z SDPRR, będąc w latach 1908-1910 członkiem Biura Zagranicznego KC. W Niemczech był członkiem SPD, a następnie USPD. W okresie I wojny światowej był współzałożycielem Związku Spartakusa w 1914 i KPD w 1918 (jako sekretarz Centrali). Od 1916 do 1918 w więzieniu za współorganizację demonstracji 1 maja 1916. W 1919 aresztowany w Berlinie i zamordowany w tamtejszym więzieniu w Moabicie.
  Moab – historyczna kraina położona na wschodnim brzegu Morza Martwego na terenie dzisiejszej Jordanii. W starożytności zamieszkiwał ją lud Moabitów podbity przez wojska izraelskie pod wodzą Dawida. Na północ od Moabu zamieszkiwali Ammonici.
  Biblia, Pismo Święte (z greckiego βιβλίον, biblion – zwój papirusu, księga, l.m. βιβλία, biblia – księgi) – zbiór ksiąg, spisanych pierwotnie po hebrajsku, aramejsku i grecku (w formie koinè (gr. κοινὴ)), uznawanych przez żydów i chrześcijan za natchnione przez Boga. Biblia i poszczególne jej części posiadają odmienne znaczenie religijne dla różnych wyznań. Na chrześcijańską Biblię składają się Stary Testament i Nowy Testament. Biblia hebrajska – Tanach obejmuje księgi Starego Testamentu. Poszczególne tradycje chrześcijańskie mają nieco inny kanon ksiąg biblijnych.
  Turmstraße - stacja metra w Berlinie, w dzielnicy Moabit, w okręgu administracyjnym Mitte, na linii U9 i docelowo na linii U55. Stacja została otwarta w 1961.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.