• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mniejszość węgierska na Słowacji  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Nowe Zamki (słow. Nové Zámky, niem. Neuhäus[e]l, węg. Érsekújvár, tur. Uyvar, łac. Novum Castrum) – miasto na Słowacji; 41 tys. mieszkańców (2005).Słowacka Partia Narodowa (słow. Slovenská národná strana, SNS) – słowacka partia polityczna opiera się obecnie o trzy filary: chrześcijański, narodowy oraz socjalny. Choć posiada identyczną nazwę co jej poprzedniczka, oprócz nazwy ma współczesna SNS bardzo niewiele wspólnego z SNS sprzed Drugiej wojny światowej a raczej jest (w strukturze partyjnej, celach oraz metodach) podobna do Słowackiej Partii Ludowej Hlinky. W wyborach parlamentarnych w 2010 zdobyła 9 i jest jednym z dwóch ugrupowań opozycyjnych. Liderem partii jest Ján Slota. Partia kontroluje 60 miejscowości na Słowacji i posiada 938 radnych.

  Mniejszość węgierska na Słowacji – najliczniejsza spośród mniejszości narodowych zamieszkujących Słowację. Według spisu z 2011 mieszka tam 458 467 Węgrów, co stanowi 8,5% ogółu ludności (jest to znaczny spadek w porównaniu do roku 2001, kiedy liczba Węgrów wynosiła 520 528 osób). Język węgierski, jako ojczysty, zadeklarowało 508 714 obywateli kraju (jest to także spadek - z 572 929 w 2001 roku).

  Łuczeniec (słow. Lučenec, węg. Losonc) – miasto na Słowacji, w kraju bańskobystrzyckim, w pobliżu granicy z Węgrami. Główne miasto regionu Novohrad. Około 28,8 tys. mieszkańców.Šamorín (węg. Somorja, niem. Sommerein) – miasto na Słowacji; 13 tys. mieszkańców (2006). Ośrodek przemysłu spożywczego.

  Znalezienie się Węgrów w granicach państwa słowackiego wiąże się z ustalonym po I wojnie światowej nowym ładem terytorialnym określonym w Traktacie z Trianon z 1920 roku. Mniejszość ta skupia się zatem głównie w południowej części Słowacji.

  Spis treści

 • 1 Spory polityczne i następstwa
 • 2 Miasta z liczną społecznością węgierską
 • 3 Zobacz też
 • 4 Przypisy
 • Kolárovo (dawniej Guta, węgr. Gúta) – miasto na Słowacji; 12 tys. mieszkańców (2006), w tym 82% stanowią Węgrzy.Rymawska Sobota (słow. Rimavská Sobota, węg. Rimaszombat, niem. Großsteffelsdorf) – miasto powiatowe w środkowej Słowacji, w kraju bańskobystrzyckim, w historycznym regionie Gemer.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Veľký Meder (węg. Nagymegyer,1948-1990 Čalovo) - miasto w południowo-zachodniej Słowacji, w kraju trnawskim, w Powiecie Dunajská Streda.
  Węgrzy (t. Madziarzy, węg. l.poj. magyar, l.mn. magyarok) – naród europejski z grupy ludów ugrofińskich, zamieszkujący głównie własne państwo narodowe - Węgry w Europie Środkowej, posługujący się językiem węgierskim.
  Partia Węgierskiej Koalicji (węg. Magyar Koalíció Pártja, MKP; słow. Strana maďarskej koalície, SMK) – słowacka pozaparlamentarna partia polityczna reprezentująca mniejszość węgierską w tym kraju.
  Kráľovský Chlmec (do 1948 Kráľovský Chlumec, węg. Királyhelmec) – miasto w południowo-wschodniej Słowacji, w powiecie Trebišov, w kraju koszyckim. Położone jest w historycznym rejonie Zemplín, w pobliżu granicy z Węgrami i Ukrainą.
  Komárno (węg. Komárom) – graniczne miasto (37 tys. mieszkańców, w tym 64% Węgrów) na południu Słowacji, położone przy ujściu rzeki Wag do Dunaju. Na drugim brzegu Dunaju znajduje się połączone mostem węgierskie miasto Komárom (historycznie są to dwie części tego samego miasta, do 1920 roku i w latach 1938-1945).
  Moldava nad Bodvou (niem. Moldau an der Bodwa, węg. Szepsi) – miasto w południowo-wschodniej Słowacji, w kraju koszyckim. Ludność: 10 050 mieszkańców. W większości zamieszkane przez Słowaków i Węgrów, ale również przez Czechów i Rumunów. Założone w 1255.
  Partia Ludowa – Ruch na rzecz Demokratycznej Słowacji (Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko, ĽS-HZDS) – słowacka partia polityczna, której liderem jest Vladimír Mečiar. Ugrupowanie rządzące lub współrządzące w latach 1991–1994, 1994–1998 i 2006–2010.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.