• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mljet

  Przeczytaj także...
  Morze Adriatyckie (alb. Det(i) Adriatik, serb. i chorw. Jadransko more, Jadran, słoweń. Jadransko morje, Jadran, wł. Mare Adriatico) – północne odgałęzienie Morza Śródziemnego. Morze Adriatyckie rozdziela Półwysep Apeniński od Bałkańskiego.Sobra - miejscowość na chorwackiej wyspie Mljet na Adriatyku. Przystań jachtowa i przystań promowa Jadroliniji. Zamieszkana (w 2001) przez 102 stałych mieszkańców. We wsi, prócz przystani promowej i przystosowanej do sprzedaży paliwa tak samochodom, jak i łodziom motorowym stacji benzynowej, znajduje się sklepik i kilka pensjonatów. Można tu także wypożyczyć łódź, rower, skuter albo mały samochód ("mini-Brum", często są to fiaty 126) - powszechne na wyspie Mljet, ze względu na wąskie kręte drogi, jest poruszanie się tymi wypożyczonymi pojazdami.
  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.

  Mljet (wł. Meleda, łac. Melita) – chorwacka wyspa na Adriatyku, długości 37 km i szerokości nie przekraczającej 3 km. Długość linii brzegowej wynosi 135,19 km.

  Według danych z 2001 wyspa miała 1 088 stałych mieszkańców zamieszkałych w kilkunastu wsiach i osadach; najliczniejsza to Babino Polje, kolejna Goveđari i Sobra. Dla porównania, w 1971 wyspa liczyła 2,1 tys. mieszkańców.

  Klasztor na Wielkim Jeziorze

  Blisko ¾ powierzchni wyspy zajmują lasy; powierzchnia głównie wyżynna, wysokość do 514 m n.p.m. W jej zachodniej części znajduje się Park Narodowy Mljet.

  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Przypisy

  1. POPULATION BY AGE AND SEX, BY SETTLEMENTS, 2011 CENSUS. County of Dubrovnik-Neretva. W: Census 2011 [on-line]. Croatian Bureau of Statistics. [dostęp 20 stycznia 2015].
  2. Coastline Lenghts and Areas of Islands in the Croatian Part of the Adriatic Sea Determined from the Topographic Maps at the Scale of 1:25 000 (ang.). [dostęp 2010-11-13]. s. 12.
  3. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 3. M-R. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1975, s. 145.
  Mljet (wł. Meleda, łac. Melita) – chorwacka wyspa na Adriatyku, długości 37 km i szerokości nie przekraczającej 3 km. Długość linii brzegowej wynosi 135,19 km. Według danych z 2001 wyspa miała 1 111 stałych mieszkańców zamieszkałych w kilkunastu wsiach i osadach, z których najważniejszą (choć nie najliczniej zamieszkaną) jest Sobra, gdzie znajduje się jedyna na wyspie stacja benzynowa dla samochodów i łodzi motorowych i gdzie znajduje się przystań, do której zawijają promy Jadrolinija, przypływające tu z położonego naprzeciw (na półwyspie Pelješac) Prapratno oraz ze znajdującego się kilkadziesiąt kilometrów na południe Dubrownika.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.