• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mityng lekkoatletyczny

  Przeczytaj także...
  Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).Diamentowa Liga (ang. Diamond League) – cykl najbardziej prestiżowych mityngów lekkoatletycznych, który rozgrywany jest od sezonu 2010 i zastąpił Golden League. Diamentowa Liga składa się z co najmniej 12 mityngów. Odbędą się one w Chinach, USA, w Europie oraz na Bliskim Wschodzie w Ad-Dausze. Zawodnicy, którzy zdobędą najwięcej punktów w klasyfikacji generalnej swojej konkurencji otrzymają diament o wartości 80 tys. dolarów. Lekkoatleci i lekkoatletki rywalizować będą w sumie w 32 konkurencjach.
  Golden League – prestiżowy cykl mityngów lekkoatletycznych, w których najlepsi zawodnicy dzielili między sobą główną nagrodę, czyli 1 milion dolarów. Od 1998 po zmianie regulaminu imprezy, w podziale miliona dolarów uczestniczył zawodnik, który wygrał wszystkie z sześciu organizowanych mityngów. Dodatkowo był on zobligowany do startu w Światowym Finale Lekkoatletycznym Sezonu IAAF. Z roku na rok zmieniał się dobór rozgrywanych konkurencji lekkoatletycznych. Mitingi Golden League rozgrywano w: Oslo, Brukseli, Berlinie, Zurychu, Rzymie i Monako. Od sezonu 2010 cykl zmienia formułę i nazwę - rozgrywana jest Diamentowa Liga.

  Mityng lekkoatletyczny – rodzaj zawodów lekkoatletycznych odbywających się na stadionie lub w halach lekkoatletycznych. Zawody takie służą uzyskiwaniu jak najlepszych rezultatów, w biegach średnio i długodystansowych przez pierwszą część dystansu tempo nadaje specjalnie w tym celu zakontraktowany zawodnik, tzw. zając (ang. pacemaker).

  Najbardziej prestiżowy cykl mityngów to obecnie Diamentowa Liga, przed reformą kalendarza była to Złota Liga.
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.