Mitsubishi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mitsubishi Corporation (jap. 三菱商事株式会社 Mitsubishi Shōji Kabushiki-gaisha)japoński konglomerat i marka licznych korporacji należących do grupy Mitsubishi Group, luźno powiązanych ze sobą jako keiretsu, notowana na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

Mitsubishi Minicab - samochód osobowy typu kei-car produkowany przez japońską firmę Mitsubishi od roku 1966. Dostępny jako 2-drzwiowy pick-up bądź 4-drzwiowy van. Do napędu używano małych jednostek napędowych (R2 - dwusuw, R3 oraz R4). Moc przenoszona jest na oś tylną (opcjonalnie AWD). Obecnie produkowana jest szósta generacja modelu.Mitsubishi Ki-15 (jap. 九七式司令部偵察機, Kyunana-shiki sireibu teisatsuki) – japoński dwumiejscowy samolot rozpoznawczy podczas II wojny światowej. W amerykańskich oznaczeniach kodowych miał nazwę Babs.

Zakres działalności przedsiębiorstw składających się na grupę Mitsubishi jest bardzo szeroki. Pod marką Mitsubishi działa m.in. producent samochodów osobowych (Mitsubishi Motors), producent automatyki przemysłowej (Mitsubishi Electric), wytwórnia lotnicza (Mitsubishi Aircraft Corporation) i zakłady zbrojeniowe (Mitsubishi Heavy Industries), największe na świecie zakłady chemiczne (Mitsubishi Chemical), producent szkła AGC Inc., a także bank, przemysł telekomunikacyjny i przemysł farmaceutyczny (Mitsubishi Tanabe Pharma) oraz przemysł ciężki: huty, stocznie.

Mitsubishi Pistachio – miejski samochód osobowy produkowany przez japońską firmę Mitsubishi w roku 1990. Dostępny jako 3-drzwiowy hatchback. Do napędu użyto silnika R4 o pojemności 1,1 litra. Moc przenoszona była na oś przednią poprzez 5-biegową manualną skrzynię biegów. Wyprodukowano 50 egzemplarzy modelu.Patent – potocznie: dokument wydawany przez urzędy patentowe; właściwie: ograniczone w czasie prawa właściciela rozwiązania technicznego do wyłącznego korzystania z wynalazku bądź wynalazków będących przedmiotem patentu w celach zawodowych lub zarobkowych na terenie państwa, które decyzją administracyjną patentu udzieliło, pod warunkiem wniesienia opłat za co najmniej pierwszy okres ochrony od daty zgłoszenia.

Konglomerat posiada udziały m.in. w firmie Nikon, produkującej sprzęt fotograficzny, oraz Verbatim, produkującej oprogramowanie komputerowe i nośniki pamięci.

Siedziba Mitsubishi Logistics
Siedziba Mitsubishi Electric w Nagoi
Zakłady chemiczne Mitsubishi w Sakaide
Stacja paliw Mitsubishi
Mitsubishi Model A – pierwszy samochód osobowy marki
Antena obserwacyjna ALMA
Projektor multimedialny firmy Mitsubishi
Moduł zewnętrzny klimatyzatora firmy Mitsubishi

Geneza nazwy[ | edytuj kod]

Nazwa „Mitsubishi” i obecny znak firmowy są tłumaczone jako „trzy diamenty”. Ich pochodzenie jest jednak inne i łączy kilka elementów.

Mitsubishi Ki-202 (jap. 三菱 Ki-202 秋水改, Mitsubishi Ki-202 Shūsui-Kai) – niezrealizowany projekt japońskiego myśliwca przechwytującego, przeznaczonego dla lotnictwa Cesarskiej Armii Japońskiej, napędzanego silnikiem rakietowym. Projekt oparty na konstrukcji niemieckiego samolotu Messerschmitt Me 163.Lotnictwo – ogół zagadnień związanych z wszelkiego rodzaju statkami powietrznymi, pojazdami zdolnymi do samodzielnego lotu w powietrzu.

Nazwa składa się z dwóch słów/znaków: „mitsu” znaczącego „trzy” oraz „hishi” (tu w postaci udźwięcznionej „bishi”) oznaczającego orzech wodny. Kształt liści tej rośliny był kojarzony w Japonii z kształtem rombu lub diamentu. Ponadto, znak firmy jest graficznym połączeniem dwóch herbów rodowych: twórcy firmy, Yatarō Iwasakiego – trzech nałożonych na siebie rombów oraz jego pierwszego pracodawcy, hanu Tosa – trzech liści dębu ułożonych w kształcie obecnego znaku firmy.

Jeep - marka samochodów terenowych, produkowanych przez przedsiębiorstwo Willys dla armii amerykańskiej od 1941, później również dla zastosowań cywilnych. Obecnie samochody tej marki produkowane są przez koncern Chrysler.GDI (ang. Gasoline Direct Injection , pol. Bezpośredni Wtrysk Benzyny) – jest to konstrukcyjna odmiana silnika o zapłonie iskrowym w której zastosowano wtrysk benzyny bezpośrednio do cylindra silnika iskrowego. Benzyna pod dość wysokim ciśnieniem jest wtryskiwana bezpośrednio do komory spalania komory każdego cylindra - inaczej niż to się dzieje w konwencjonalnym silniku z wtryskiem wielopunktowym, gdzie podanie mieszanki odbywa się do kolektora ssącego podczas suwu ssania. GDI umożliwia spalanie ładunku uwarstwionego (spalanie mieszanki ubogiej), co zmniejsza zużycie paliwa [ograniczenie emisji CO2 i szkodliwych tlenków azotu (NOx)].

Historia[ | edytuj kod]

Firma Mitsubishi została założona w 1870 roku przez Yatarō Iwasakiego jako przedsiębiorstwo transportowe, zajmujące się żeglugą morską oraz dysponujące trzema parowcami. Początkowo Yatarō Iwasaki nazwał swą firmę „Tsukumo”, ale flagi na jego statkach przedstawiały znane dziś logo z trzema diamentami. Kompania ta była współwłasnością klanu Tosa rządzącego na wyspie Shikoku. Kiedy klan Tosa został obalony w lipcu 1871 roku, a na należących do niego ziemiach powstała prefektura Kōchi, Yatarō Iwasaki stał się niezależnym przedsiębiorcą.

Mitsubishi Town Box (sprzedawany także jako Nissan Clipper Rio) – samochód osobowy typu kei-car produkowany przez japońską firmę Mitsubishi od roku 1999. Dostępny jako 5-drzwiowy minivan. Do napędu użyto silników R3 oraz R4. Napęd przenoszona jest na oś przednią (opcjonalnie AWD) poprzez 5-biegową manualną bądź 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Przez krótki okres dostępna była większa odmiana modelu - Town Box Wide.Mitsubishi F-2 — japoński myśliwiec powstały przy znaczącym udziale technologii amerykańskich, opracowany przez Mitsubishi Heavy Industries oraz Lockheed Martin. Podział prac przy rozwoju i produkcji pomiędzy stroną japońską, a amerykańską wynosi 60/40. Samolot jest pochodną opracowanego w USA F-16 Fighting Falcon - część rozwiązań z tego programu trafiło również do F-16 Block 40 który pod wieloma względami jest analogiem F-2.

W 1874 roku przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na „Mitsubishi” i przeniosło swoją siedzibę do Tokio. Następnie sam właściciel stworzył znane dzisiaj na całym świecie logo, nakładając na siebie dwa obrazy – swój okrągły herb rodowy oraz trójlistny herb klanu Tosa, czyli swoich pierwszych pracodawców. Główna działalność firmy koncentrowała się na liniach żeglugowych, do których w szybkim czasie dołączyły kopalnie węgla i miedzi, stocznia remontowa oraz usługi pocztowe. Mitsubishi stworzyło w tym czasie pierwsze regularne połączenie żeglugowe z Szanghajem. Stocznia remontowa w Jokohamie była jednocześnie początkiem międzynarodowej działalności Mitsubishi, bowiem powstała w oparciu o rodzaj joint-venture z firmą Shanghai Boyd Company.

Mitsubishi Raider – dostawczy samochód osobowy produkowany przez japońską firmę Mitsubishi od roku 2005. Dostępny jako 2- bądź 4-drzwiowy pick-up. Do napędu użyto silników V6 3.7 oraz V8 4.7. Napęd przenoszona jest na oś tylną (opcjonalnie AWD) poprzez 6-biegową manualną bądź 4- lub 5-biegową automatyczną skrzynię biegów.Diament – minerał z gromady pierwiastków rodzimych. Nazwa pochodzi od stgr. ἀδάμας adamas (dopełniacz ἀδάμαντος adamantos, łac. diamentum) = "niepokonany, niezniszczalny" i nawiązuje do wyjątkowej twardości tego minerału. Jest najtwardszą znaną substancją z występujących w przyrodzie.

Z czasem firma Mitsubishi stała się dochodowym przedsięwzięciem i działała na wielu polach, od międzynarodowego handlu, aż po usługi bankowe, optyczne i projektowanie oraz budowę samolotów i produkcję części zamiennych do samochodów osobowych. W 1917 roku wyprodukowano pierwszy samochód osobowy firmy nazwany Model A, który wzorowany był na Fiacie Zero. Produkcja pojazdu zakończona została po wyprodukowaniu zaledwie 22 egzemplarzy. Rok później rozpoczęto produkcję pierwszego samochodu ciężarowego nazwanego T1, a następnie pierwszego autobusu Fuso B46. W 1919 roku firma wyprodukowała pierwszy samolot nazwany Model-A. W 1921 roku zakończono jego produkcję. W 1931 roku zaprojektowano pierwszy silnik wysokoprężny koncernu o mocy 70 KM (wcześniej produkowano silniki dla samolotów). W 1934 roku Mitsubishi zaprezentowało pierwowzór dzisiejszego modelu Pajero – model PX33 wyposażony w napęd na cztery koła i silnik wysokoprężny. Model nigdy nie trafił do produkcji seryjnej.

Mitsubishi Proudia - luksusowy samochód osobowy produkowany przez japońską firmę Mitsubishi w latach 1999-2001. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan. Do napędu używano silników V6 3,5 l oraz V8 4,5 l. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 5-biegową automatyczną skrzynię biegów. Powstało 1227 egzemplarzy modelu.Mitsubishi Pajero Pinin – mały samochód terenowy produkowany przez japońską firmę Mitsubishi od 1998 roku. Dostępny w wersji trzy i pieciodrzwiowej. Do napędu używano silników R4 o pojemności 1,8 i 2,0 litra. Moc przenoszona jest na obie osie.

Okres II wojny światowej to przede wszystkim produkcja samolotów (m.in. A6M Zero). Jednak po wojnie, koncern zostaje podzielony na ponad 100 małych firm (ich ponowna koncentracja ma miejsce dopiero w latach pięćdziesiątych), z których tylko niewielka część ma coś wspólnego z przemysłem motoryzacyjnym. W okresie powojennym Mitsubishi jak gdyby zapomniało o samochodach osobowych, skupiając się na pojazdach użytkowych. Powstają m.in. takie pojazdy jak XTM1 Mizushima, który jest trójkołowym pickupem, skuter C-10 Silver Pigeon, autobus MB46 wyposażony w napęd elektryczny. W latach 50. powstają kolejne istotne modele – autobus R1 z silnikiem umieszczonym z tyłu oraz ciężarowe T380 i T390 z odchylanymi do tyłu kabinami.

Typ 95 (Typ 2591) - japoński czołg ciężki skonstruowany w okresie międzywojennym, powstały tylko cztery egzemplarze.Mitsubishi Freeca (oferowany także jako Mitsubishi Adventure, Mitsubishi Kuda i Mitsubishi Jolie) - kompaktowy samochód osobowy typu MPV produkowany przez japońską firmę Mitsubishi od roku 1997. Dostępny jako 5-drzwiowy minivan. Do napędu użyto silników R4 o pojemności dwóch lub 2,5 litra. Moc przenoszona jest na oś tylną poprzez 5-biegową manualną bądź 4-biegową automatyczną skrzynię biegów.

W latach 50. i 60. XX wieku firma Mitsubishi, wykorzystując ekonomiczny boom na japońskim rynku, przeżywała rozkwit motoryzacyjny. Do ponownego zajęcia się samochodami osobowymi japoński koncern Mitsubishi skłonił się pod wpływem amerykańskiego pojazdu Henry J., który był montowany w jednym z przedsiębiorstw podzielonego koncernu Mitsubishi i spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem. Jednocześnie Mitsubishi nawiązało w 1951 roku współpracę z Willysem na produkcję Jeepów, stając się dwa lata później jedynym licencjonowanym producentem tego auta terenowego. W 1960 roku wprowadzono na rynek model 500. Samochód ten był pojazdem małym, starannie zaprojektowanym oraz dobrze spisującym się zarówno w mieście, jak i na torze wyścigowym. Auto wyposażone było w półlitrowy silnik benzynowy o mocy 20 KM.

Suw (silniki) - ruch posuwisto-zwrotny jaki wykonują tłoki w spalinowych silnikach tłokowych posuwisto-zwrotnych, liczony od jednego skrajnego położenia tłoka, do drugiego skrajnego położenia tłoka. Ilość suwów w nazwie rodzaju silnika (np. silnik dwu-/cztero-/pięcio-suwowy) podpowiada z ilu suwów tłoka składa się pełny cykl (albo ile wszystkich suwów tłoka przypada na jeden suw w którym wykonywana jest praca).Benzyna – (łac. benzoe → nazwa żywicy jednego z drzew egzotycznych) jeden z głównych rodzajów paliwa stosowanego do napędu samochodów, samolotów i niektórych innych urządzeń posiadających silnik spalinowy. Stosowana także jako rozpuszczalnik.

W 1970 roku dział Motor Vehicle Division firmy Mitsubishi Heavy Industries, Ltd. rozpoczął osobną działalność pod szyldem Mitsubishi Motors Corporation (MMC). Spółka ta zajmuje się produkcją samochodów oraz części zamiennych. Tym samym rozpoczęła się ekspansja firmy. W 1973 roku na rynku pojawił się ambitny projekt o nazwie Lancer. Był to pierwszy model Mitsubishi sprzedawany w Europie (od 1975 roku), który zbudował reputację firmy Mitsubishi Motors w świecie sportów motorowych. Kryzys naftowy na rynku amerykańskim spowodował wzrost zainteresowania małymi i oszczędnymi samochodami osobowymi, dlatego Mitsubishi pojawiło się ze swoimi samochodami w Stanach Zjednoczonych początkowo pod marką Dodge, a od 1981 roku z własnym przedstawicielstwem.

Mitsubishi J8M Shūsui (Ki-200) (jap. 秋水, Shūsui, dosłownie jesienna woda, w znaczeniu kryształowo czystej wody jesiennej, ale także w znaczeniu przenośnym, poetyckim: "zimna stal" czyli miecz) - japoński rakietowy samolot myśliwski z okresu końca II wojny światowej, opracowany na bazie niemieckiego myśliwca Messerschmitt Me 163.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

W 1985 roku założono spółkę joint venture z Chryslerem, dzięki czemu rozpoczęto produkcję Mitsubishi Eclipse w stanie Illinois. W 1991 roku Mitsubishi odkupiło udziały od amerykańskiego koncernu. Podobna strategia została obrana i w Europie. Tu Mitsubishi zawarło porozumienie z Volvo i w 1991 roku przejęło 33% udziałów w holenderskiej fabryce Volvo (m.in. produkcja modelu Carisma). W 1999 roku Mitsubishi przejmuje wszystkie udziały w fabryce od Volvo. Ekspansja na rynki światowe pojazdów ciężarowych Mitsubishi stała się możliwa dzięki współpracy z koncernem DaimlerChrysler który to posiada 37,1% udziałów spółki.

Joint venture (ang. [ˌdʒɔɪnt ˈvɛntʃə], dosł. wspólne przedsięwzięcie) – podmiot utworzony wspólnie przez dwa lub więcej niezależne przedsiębiorstwa w celu realizacji określonego projektu lub wspólnego celu. Mitsubishi AAM-4 (Type 99) – japoński pocisk rakietowy klasy powietrze-powietrze średniego zasięgu stworzony dla zastąpienia pocisku AIM-7 Sparrow wykorzystywanego przez japońskie lotnictwo, jako uzbrojenie dla myśliwców F-15J Eagle i Mitsubishi F-2. W odróżnieniu od AIM-7 nowy pocisk jest naprowadzany aktywnie, jest większy, ale dzięki temu wzrósł zasięg. Aby lepiej wykorzystać możliwości pocisku dla samolotów F-2 opracowano wersje AAM-4B, przeznaczoną dla F-2 radarem Mitsubishi J/APG-2 z aktywnym skanowaniem fazowym, do tego standardu zostanie zmodernizowanych 60 samolotów. Japonia wykorzystuje AAM-4 równolegle z amerykańskimi AIM-120B AMRAAM.

W roku 2006 wprowadzono do produkcji powstały we współpracy z koncernem PSA Peugeot Citroën model Outlander, a cztery lata później model ASX.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Nippon Yūsen (jap. 日本郵船株式会社, Nippon Yūsen Kabushiki-gaisha) - jedno z większych przedsiębiorstw żeglugowych na świecie(znane również pod nazwą NYK Line), należące do grupy Mitsubishi. Notowane na Tokijskiej Giełdzie papierów wartościowych.
Mitsubishi Ki-1 – japoński samolot bombowy z lat 30. XX w., będący rozwinięciem niemieckiego samolotu Junkers K 37.
Mitsubishi Galant VR-4 - sportowy samochód osobowy produkowany przez japońską firmę Mitsubishi w latach 1987-2003 w oparciu o szóstą, siódmą i ósmą generację modelu Galant. Dostępny jako 4-drzwiowy sedan lub 5-drzwiowe kombi. Do napędu używano benzynowych silników R4 z układem Twin-Turbo o pojemności dwóch litrów (I generacja) oraz V6 2.0 - II generacja i 2.5 - generacja III. Moc przenoszona była na obie osie poprzez 5-biegową manualną bądź 4-biegową automatyczną skrzynię biegów. Ciekawostką może być fakt, iż Mitsubishi Galant VR-4 nie był dostępny w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Ostatni Galant w wersji VR-4 to Galant ósmej generacji (96-03), w którym montowany był silnik 2.5 V6 twin turbo. Z tym silnikiem osiągnięcie 100 km/h zajmowało mu 6 sekund.
Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
Mitsubishi Dion – samochód osobowy typu MPV produkowany przez japońską firmę Mitsubishi w latach 1999-2005. Dostępny jako 5-drzwiowy minivan. Do napędu używano silników R4. Moc przenoszona była na oś przednią (opcjonalnie AWD) poprzez 4-biegową automatyczną skrzynię biegów.
Kryzys naftowy, określany też mianem kryzysu paliwowego, energetycznego lub szoku naftowego to kryzys gospodarczy w historii gospodarki, który rozpoczął się w 1973 i objął wszystkie kraje wysoko uprzemysłowione i uzależnione od ropy naftowej i wszystkie dziedziny gospodarki światowej.
Mitsubishi Ki-67 Hiryū (飛龍, "Lecący Smok"; oznaczenie aliantów "Peggy") – dwusilnikowy samolot bombowy produkowany przez Mitsubishi i używany w okresie II wojny światowej.

Reklama