• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mitologia chińska  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Dizang (chiń. 地藏, pinyin: Dìzàng, 地藏菩薩 Dìzàng Púsà "Bodhisattwa Dizang", zwany także 地藏王 Dìzàng Wáng lub 地藏王菩薩 Dìzàng Wáng Púsà) – chiński odpowiednik bodhisattwy Kszitigarbhy. Tytułowany "władcą otchłani", ślubował, że nie spocznie dopóki nie wyzwoli wszystkich czujących istot i pomaga istotom przebywającym w piekłach. Jego legenda opisana jest w Sutrze wielkich ślubów boddhisatwy Ksitigarbhy (chiń. 地藏菩薩本願經 Dìzàng Púsà Běnyuàn Jīng), znanej tylko w chińskiej wersji i prawdopodobnie chińskiego autorstwa. Czczony jako jeden z czterech największych boddhisatwów.Yu (Yǔ, 禹), urodzony jako Si Wenming (Sì Wénmìng, 姒文命), popularnie nazywany Wielki Yu (大禹 Dà Yǔ) był legendarnym założycielem dynastii Xia.

  Mitologia chińskamitologia cywilizacji Chin. Wydarzenia wielu legend chińskiej mitologii rozgrywają się za czasów Sanhuangwudi.

  Spis treści

 • 1 Ważniejsze bóstwa
 • 2 Mityczne stwory
 • 3 Mityczne miejsca
 • 4 Pisemne źródła mitologii chińskiej
 • 5 Zobacz też
 • 6 Linki zewnętrzne
 • Xiezhi (chiń. 獬豸, pinyin: xièzhì) – mityczny potwór chiński, kozioł-jednorożec, w niektórych przekazach opisywany jako hybryda lwa i smoka. Wierzono, iż posiada zdolność odróżniania prawdy od fałszu, zła od dobra, zalet od wad.Taotie (jap.: Tōtetsu) – motyw ornamentacyjny charakterystyczny dla chińskich brązów z epok Shang i Zhou. Najczęściej przedstawia zoomorficzną maskę, z wyraźnie zaznaczonymi oczami.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Epika – jeden z trzech rodzajów literackich (obok liryki i dramatu). Ukształtowała się z ustnych sag, podań, legend i mitów o przeszłości.
  Trzech Dostojnych i Pięciu Cesarzy (chiń. upr.: 三皇五帝; chiń. trad.: 三皇五帝; pinyin: Sānhuáng wǔdì; Wade-Giles: San-huang wu-ti) − mityczni władcy, którzy mieli rządzić w Chinach w latach 2850−2205 p.n.e., poprzedzając półlegendarną dynastię Xia.
  Fenghuang (chiń. 鳳凰, pinyin: Fènghuáng; jap.: 鳳凰 hōō; kor.: 봉황 bonghwang; wiet.: Phượng Hoàng); w języku polskim: Chiński feniks.
  Li Tieguai (chiń.: 李铁拐 lub 李鐵拐; pinyin: Lǐ Tiěguǎi) – bóstwo chińskie, członek grupy Ośmiu Nieśmiertelnych.
  Wędrówka na Zachód (chin. upr. 西游记, chin. trad. 西遊記, pinyin Xīyóujì, Wade-Giles Hsi-yu chi) – jedna z czterech klasycznych powieści chińskiej literatury, autorstwa Wu Cheng’ena.
  Ośmiu Nieśmiertelnych (chiń.: 八仙; pinyin: Bāxiān) – w mitologii chińskiej ośmiu mędrców, którzy za życia posiedli nadprzyrodzone zdolności, a po śmierci dostąpili nieśmiertelności i boskiej czci. Odgrywają dużą rolę w religijnej wersji taoizmu.
  Nezha (chin. 哪吒, pinyin Nézhā) – popularne bóstwo z chińskich mitów ludowych. Nazywany często "Trzecim Księciem" (三太子, San Taizi) jest młodym bogiem, który toczy walki ze smokami, wężami i innymi potworami. Poświęcono mu wiele opowieści, w których pełni rolę trickstera przeżywającego wiele przygód, w trakcie których wykorzystuje podstęp i żarty. Pojawia się jako jeden z bohaterów w powieści Wu Cheng’ena Wędrówka na Zachód. W ikonografii przedstawiany jest często stojący na ognistej obręczy podczas walki z wrogami.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.102 sek.